Ara Menü
Ana Sayfa En Son Haberler Menü
İncelemeler

Sample: Yaratıcılık mı? Hırsızlık mı?

#Numune çalma listemiz ile siz karar verin

  • OZAN TEZVARAN
  • 18 Aralık 2019

90’ların ortasından itibaren aktif bir şekilde prodüksiyonlarına devam eden, aynı zamanda Audio Services kurucusu JP Remillard elektronik müzikte örnekleme (sample) kullanımını iki ayrı başlık altında inceliyor.

Bir başkasının fikrini kullanarak (bir tekno parçası için harp melodisini direkt olarak almak) veya kendi üretiminizi desteklemeniz için önceden hazırlanmış ses örneklerinden yararlanmak. Zaman geçtikçe, elektronik müzikte örneklemeyle ilgili tartışmalara daha çok rastlayan müzisyen, örneklemeyi “sanatçının kendi yaklaşımı” olarak tanımlarken, National Public Radio aynı durumu “Yaratıcılık mı? Suç mu?” başlığıyla ele alıyor.

Yurt dışındaki arkadaşımızın yardımını isteyerek Wikipedia tanımına da ulaşıverdik. “Müzikte örnekleme (sampling), önceden hazırlanmış ses kaydının belirli parçasının başka bir kayıtta tekrar kullanılmasıdır. Örnek olarak ritim, melodi, konuşma veya başka sesler verilebilir. Genellikle çeşitli donanımlar (örnekleyiciler) veya dijital ses istasyonları gibi yazılımlar kullanılarak başka bir kayda entegre edilirler.

Tartışmaları ve hukuksal süreçleri beraberinde getirme potansiyeli olan konu, aynı zamanda önceki yıllarda yayınlanmış parçaları yeni yıllara taşıma gücünü taşımasıyla beraber savunulurken yeni sanatçılara da sonsuz bir kütüphane sunmasıyla da önceliklendiriliyor. Yazımızın ikinci bölümüne kadar aklınızda soru işaretleri birikmemesi adına Point Blank Music School’un hazırladığı "Örneklemenin Tarihi" isimli kısa konuşmaya buradan ulaşabilirsiniz.

Sizin için hazırladığımız #Numune çalma listemize göz atarak Bjarki, Peggy Gou, David Guetta, Bob Sinclar ve Daft Punk gibi birçok ismin örnekleme (sampling) çalışmalarını dinleyebilirsiniz. Sırasıyla örneği alınan parçanın ardından belki de daha tanıdık olduğumuz, örneğin kullanıldığı parça sizleri bekliyor olacak.

'Elektronik Müzik 101' çalma listemizi Spotify'da takip edin.

İçerik yazarı Ozan Tezvaran'ı takip edin.

Sonraki yazýyý yükle
Yükleniyor...
Yükleniyor...