Ara Menü
Ana Sayfa En Son Haberler Menü
MODA

Stüdyodan Podyuma: Duayen prodüktörler moda dünyası için stüdyoya girdi

Daft Punk, Dixon, Justice ve daha birçok sanatçı dünyaca ünlü moda defileleri için birbirinden özel derlemeler hazırladı

  • SEREN SARI
  • 1 Eylül 2019

Özgün çizgilere eşlik eden harika bir müzik, bir defileyi izleyen davetlilerin konsantrasyon ve algısını maksimum seviyeye taşıyan unsurların başında gelir. Givenchy, Louis Vuitton, Dior Homme, Kenzo gibi prestijli moda markalarının büyük rağbet gören defileleri için Daft Punk, Dixon, Justice gibi elektronik müzik duayenleri ile yaptıkları iş birlikleri hiç de tesadüf değil.

İşte geçtiğimiz 11 yılda elektronik müzikten ilham alan moda devleri:

DAFT PUNK - LOUIS VUITTON 2008 İLKBAHAR/YAZ

Daft Punk'ın fütüristik cazibesi yıllara meydan okuyan moda markası Louis Vuitton’un dikkatinden kaçmadı ve marka 2008 İlkbahar / Yaz defilesi için ikonik Fransız ikiliyle bir araya geldi. Homem-Christo ve Thomas Bangalter dördü kendilerine ait olmak üzere, vokali için iş birliği yaptıkları Kanye West’in unutulmaz parçası “Stronger” ve Busta Rhymes imzası taşıyan bir şarkının da içinde bulunduğu sekiz parçalık bir derleme hazırladı. Günümüzde bir klasik halini almış Daft Punk imzası ünlü tasarımcı Marc Jabobs’un cesur çizgileri için sıra dışı bir tamamlayıcı oldu.

JAMES MURPHY - ERMENEGILDO ZEGNA COUTURE 2015 İLKBAHAR/YAZ

The Ermenegildo Zegna Couture’un 2015 İlkbahar/Yaz defilesi için görsel-işitsel bir bütün yaratmak isteyen kreatif sanat yönetmeni Stefano Pilati özgün bir aranjman için Brooklyn merkezli Rock grubu LCD Soundsystem’in ve DFA Records’un efsanevi kurucusu James Murphy bir araya geldi. İsveçli yönetmen Johan Soderberg tarafından kısa filme dönüştürülen defilede Zegna, yapı ve silüetlerin sınırlarını test ederken, Murphy iç gıdıklayıcı bir saksafon sesinin ardından yükselen hafif caz ritimleri ve yankılı vokaller sunuyor.

JUSTICE - DIOR HOMME 2009 İLKBAHAR/YAZ

Dior Homme'un tasarımcısı Kris Van Assche, markanın 2009 İlkbahar/Yaz defilesi için hazırladığı koleksiyonu doruklara taşıyacağına inandığı 2005 yapımı “Planisphere”i yeniden düzenlemesini önerdiği Fransız ikili ile bir araya geldi. Justice’in kusursuz bir şekilde ele aldığı parçanın dört bölümlük versiyonu Assche'nin fütüristik tasarımlarını izleyen seyircilere sürükleyici bir sekiz dakika yaşatıyor.

DIXON - GIVENCHY 2016-17 SONBAHAR/KIŞ

Dixon, Paris Moda Haftası’nda 2016 ve 2017 Sonbahar/Kış defilesi için sergilenen Riccardo Tisci imzalı Givenchy tasarımlarına deneysel bir çalışmayla eşlik etti. Dahi prodüktörün Little Dragon, The Golden Filter ve Ricardo Tobar'dan parçalar kullandığı 11 dakikalık mix’te 80'lerin synth melodilerini andıran canlı elementler dikkat çekiyor.

JAMIE XX - KENZO 2013 SONBAHAR/KIŞ

Özgün çalışmalarıyla öne çıkan prodüktör Jamie xx, Kenzo’nun 2013 Sonbahar/Kış defilesi için sürükleyici bir mix hazırladı. Jamie, 10 dakika uzunluğundaki enstrümantal kompozisyonunda markanın Floransa defilesini farklı bir boyuta taşıyan caz, groove, tribal, soul ve house öğelerinden yararlandı.

KINGDOM – OPENING CEREMONY 2016 İLKBAHAR/YAZ

İngiliz prodüktör Kingdom, Opening Ceremony’nin 2016 İlkbahar/Yaz defilesi için iddialı bir çalışmaya imza attı. R&B ve trap-style ögelerin hakim olduğu derleme keman sesiyle başlayarak heybetli bir orkestraya dönüşüyor. Sanatçı, davetlileri uçlara taşıyan eklektik çalışmasında Helix, Kalela ve Vjuan Allure'dan parçalara yer verdi.

BAAUER - ALEXANDER WANG 2016 SONBAHAR/KIŞ

Alexander Wang, 2016 Sonbahar/Kış koleksiyonunu yansıtacak bir müzik şöleni için Baauer’le çalışmayı tercih etti. 45 dakikalık derleme, Purple, Tim Hecker, Chainless ve Shlohmo gibi sanatçıların parçalarını içeriyor. Baauer’in yakaladığı akış, sokağa ilham veren Alexander Wang tasarımlarını taşıyan davetlilerin merakını katlayan bir rollercoaster’a bürünerek elektronik müzik ve moda arasındaki zevkli birlikteliği gözler önünde seriyor.

THE MARTINEZ BROTHERS - GIVENCHY 2014 SONBAHAR/KIŞ

Ünlü tasarımcı Riccardo Tisci ile İbiza'da tanışan The Martinez Brothers, Tisci ile kurdukları dostluklarını 2014 ve 2016 yıllarında Givenchy defilelerinde sergilenen koleksiyonlar için bestelediği, mix’lediği ve aranje ettiği özel parçalar ile taçlandırdı. Tisci’nin favorisi ikilinin 2014 Sonbahar/Kış koleksiyonu için bestelediği 12 dakikalık bir konçerto. Neşeli bir temanın hakim olduğu aranjman ile her zamanki kulüp setlerinden farklılaşarak çok yönlü olduklarını kanıtlayan The Martinez Brothers Tisci’nin özgün çizgileriyle mükemmel bir uyum yakaladı.

Spotify '#Arşiv' çalma listemizi takip edin.

Fotoğraf: Daft Punk & Karlie Kloss [Vogue]

Yükleniyor...
Yükleniyor...