Ara Menü
Ana Sayfa En Son Haberler Menü
Sanatçılar

“Super House” denince akla gelen enerjik ikili: Andhim

Başarılı ikili Klein Entertainment ve Pandemic Event ortak sunumuyla 14 Mart’ta Klein Phönix sahnesinde olacak

  • RÖPORTAJ: ONUR ATEŞ
  • 11 Mart 2020

Enerjik, yaratıcı ve eğlendirici performansları ve ‘Hausch’, ‘Last Song’, ‘Boy Boy Boy’, 'Stay Close To Me' ve ‘Reeves’ gibi başarılı yapımlarıyla dünyanın dört bir noktasında dinleyici kitlesi edinmeyi başaran, Simon Haehnel ve Tobias Müller’den oluşan Andhim, “super house” denince akla gelen özgün bir elektronik müzik ikilisi. Kendilerine özgü olarak yarattıkları tarzlarında içten gelen tutkularını hissettiren ikili, 14 Mart Cumartesi gecesi Klein Entertainment’ın İstanbul’daki yeni mekanı Klein Phönix’te Türkiye’deki dinleyicileriyle buluşacak. Andhim üyeleriyle bir araya geldikleri 2010 yılından önceki bireysel müzik kariyerleri, “super house” olarak bilinen stilleri, gelecekteki yeni projeleri, Bundesliga ve İstanbul üzerine keyifli bir sohbet gerçekleştirme imkanı bulduk.

Simon Haehnel ve Tobias Müller Andhim olarak nasıl bir araya geldi? Bildiğimiz kadarıyla Köln'de tanıştınız. Andhim projeniz 2010 yılında hayata geçmeden önce bireysel müzik kariyerinizde neler yapıyordunuz?

2010 yılından önce Tobias, DJ Tobeyer mahlası altında ve eski ekibi Noisy Stylus ile birlikte DMC ve ITF ödüllerinde dereceler kazanan Almanya'nın en iyi turntablist DJ’lerinden biriydi. Simon ise uzun yıllar Köln'de yaşayan bir DJ'di ve takma adı Simon² altında müzik yapıyordu.

Müziğinizi özellikle “super house” olarak tanımlıyorsunuz. Müzik yolculuğunuzdaki hangi özellikler “super house” tanımlaması yapmanızı beraberinde getiriyor?

Stüdyoya girdiğimizde müziği yorumlayıp hissetme şeklimiz ve bunun sonucunda ortaya çıkardığımız üretimler olarak tanımlayabiliriz bunu. Tarzımızı tanımlamak ve bunu soran insanlara verecek bir yanıtımızın olmasını sağlamak için kendi stilimizi yaratmak istedik. “Super house” herhangi bir yöne gidip değişim ve dönüşümlere uğrayabilir ancak Andhim’in karakteristiğini her zaman barındırıyor olacak.

Müzikçaları bir enstrüman olarak kullanma biçiminiz sizi bir DJ'in standart görünümünden ayıran bir özellik yansıtıyor. Bunu nasıl başarıyorsunuz?

İkimizin de hip-hop DJ'liği geçmişi var, bu yüzden setlerimiz sırasında scratching yapmayı ve çaldığımız kayıtlar üzerinde yeni denemeler yapmayı seviyoruz.

‘Boy Boy Boy’dan ‘Reeves’e, ‘Stay Close To Me’den ‘Tosch’a birçok başarılı tekli ve kısaçalar yayımladınız. Yakın gelecekte bir albüm projesi planınız var mı?

Bir noktada bir albüm yapacağız ama şu anda çok fazla turluyoruz. Bir albüm çalışması içindeyseniz, özellikle de bu ilk albümünüzse çok fazla zaman ve özveriye ihtiyacınız var. Aynı zamanda korkutucu da. Ama bu kesinlikle gelecekte üzerinde çalışıp hayata geçireceğimiz bir şey.

Geçen yıl iki başarılı kısaçalar çıkardınız. ‘Buenos Aires’ bu şehre yaptığınız bir ziyaretin sonucu mu? Ve ‘Duno’ kısaçalarınız ismini İngilizcedeki ‘bilmiyorum’ ifadesinden alıyorsa, bilmediğiniz şey tam olarak nedir?

Haha, bilmediğimiz birçok şey var. Mesela şu anda neden bütün dünya bir gripten korku duyuyor cidden merak ediyoruz.

Bundesliga'da hangi takım ya da takımları destekliyorsunuz?

Borussia Dortmund.

Bir yıl aradan sonra tekrar İstanbul'a gelerek 14 Mart'ta Klein Entertainment'ın yepyeni mekanı Klein Phönix'te çalacaksınız. Nasıl hissediyorsunuz? Şovunuz öncesinde dinleyicilerinize ne söylemek istersiniz?

Tekrar geleceğimiz için çok heyecanlıyız. İstanbul'u ve insanlarını içtenlikle seviyoruz ve şehrin güzelliğini keşfetmek için her geldiğimizde ekstra vakit harcamaya çalışıyoruz. Enerjimizle orada çok iyi bir ortam yaratacağımıza inancımız tam. Şimdiden hazırlıklarınızı yapın!

Andhim, Pandemic Event ve Klein Entertainment iş birliğiyle gerçekleşecek etkinlik kapsamında 14 Mart Cumartesi gecesi Klein Phönix sahnesinde olacak. Doruk ve Saruu'nun da sahne alacağı etkinliğin biletleri ve ayrıntılı bilgi için bu sayfayı ziyaret edin.

Andhim, Mixmag'in ünlü etkinlik serisi 'The Lab'in New York buluşmasında kabin başına geçmişti. 1,5 saatlik bu özel performansı aşağıda izleyebilirsiniz.

Başarılı ikili son olarak Catching Flies'ın 'Opals' parçasını remiksledi. Spotify'da hemen dinlemeye başlayın.

#Frekans çalma listemizi Spotify'da takip edin.

Sonraki Sayfa
Yükleniyor...
Yükleniyor...