Ara Menü
Ana Sayfa En Son Haberler Menü
Sanatçılar

Sürreal & An’ın Ötesinde | Mathame

“Stüdyoya girdiğimizde ikimiz de tam bir baş belasına dönüşüyoruz”

  • RÖPORTAJ: SEREN SARI | FOTOĞRAF: GIOVANNI A. MOCCHETTI
  • 21 Haziran 2019

Müzikal serüvenlerinin başından beri “minimalist, orijinal ve teknik olarak kusursuz” bir çizgide yürüyen Mathame geçtiğimiz yıl Afterlife Recordings imzası ile çıkan “Nothing Around Us” EP’siyle geniş kitlelerin beğenisini toplamıştı. İkili hafızalarda derin izler bırakan EP’nin başarısını mistik ve karakteristik sound’ların hakim olduğu teklisi “Farewell” ile taçlandırdı.

Elektronik müziğe olan tutkunuz nasıl başladı?

Müzikle iç içe büyüdük. Ailemiz 80’lerde İtalya’da rock ve elektronik müzik ağırlıklı bir radyo yayını yapıyordu.

Mottonuz oldukça merak uyandırıcı “Tehlikenin olduğu yerde umut artar”. Umudu nasıl tanımlarsınız?

Bu dize Friedrich Hölderlin’in “Patmos” şiirinden. Hölderlin’in inanç algısı müziğe karşı duyduğumuz hislere çok yakın, olağanüstü bir duygusallığı var… Bu benzerliğin bizi tanımlayan bir yönü olduğunu düşünüyoruz.

Umut inançla iç içe geçmiş kuvvetli bir ruh hali, ikisini bağımsız olarak düşünmek imkansız. Tehlikeyi göz ardı ettiğinizde umutla burun buruna gelirsiniz çünkü sizi kapana kıstıran her neyse kurtulacağınıza içten bir şekilde inanırsınız ve inancınız hiçbir zaman sizi yüzüstü bırakmaz.

Etna Yanardağı size neyi çağrıştırıyor?

En başta çocukluğumuzu, sonra; doğumu, tekilliği, hayattaki her şeyin geri dönüşü olmayan bir şekilde değişmesini…

Kardeş olmanız ve aranızdaki 10 yaş fark müzikal çalışmalarınıza nasıl yansıyor? Bu durum stüdyoda geçirdiğiniz saatleri daha eğlenceli ya da gergin hale getiriyor mu?

Stüdyoya girdiğimizde ikimiz de tam bir baş belasına dönüşüyoruz. Sonunda tatlıya bağlasak da genelde farenin kontrolünü ele geçirmek için çok kavga ediyoruz.

Matteo bazen karmaşıklaşan ama oldukça orijinal bir düşünce yapısına sahip, olaylara çok geniş bir perspektiften bakabiliyor. Amedeo ise tam tersi denebilir. Kaygısız ve taze bir yaklaşımı var. Tam da bu yüzden birbirimizi tamamlıyoruz.

Parçalarınızda sıklıkla derin vokaller kullanıyorsunuz. Setlerinizde tercih ettiğiniz parçalar da benzer alt yapılara sahip. Bu sizi dinleyen kalabalığın enerjisini nasıl etkiliyor?

İnsan kulağı müzikte ilk olarak vokalleri tanıyor, filtrelenmiş halde olsalar bile. Vokaller prodüksiyon aşamasında kurguladığımız parçalara eşsiz bir karakter kazandırmak için sıklıkla başvurduğumuz hilelerden biri.

DJ setlerimiz için de aynı şey geçerli. Vurucu anlar yaratarak kalabalığın duygularını inşa etmek için iniş ve çıkışları iyi yansıtabileceğimiz parçalar seçmeyi ve hybrid setup’lar kullanmayı tercih ediyoruz. İşin püf noktası bir piramidin etrafında dönüp dolaşan dağınık hisleri zirve noktasına taşıyabilmek. Filtre ve efektleri beraber kullanarak sesi ve kitlenin enerjisini yönlendiriyoruz. Özellikle geçiş ve pasajlarda yumuşak dokunuşlarla kitleye değişken duygular yaşatmayı seviyoruz.

2015’te çıkarttığınız ilk EP “Evangea”dan beri müzikal teknik ve tarzınızda neler değişti?

Sahiplendiğimiz tutum ve müziğe olan bakışımız başından beri aynı: Sade, orijinal, minimalist ve teknik olarak kusursuz.

“Nothing Around Us” eşsiz hayal gücünüzü geniş kitlelere ulaştıran sembolik bir yapıt haline geldi. Parçanın başarısının bu noktaya ulaşacağını tahmin eder miydiniz?

Daha en başında bu parçanın farklı olacağına inanıyorduk. Hissettiklerimizi olabildiğince şeffaf ve etkili bir şekilde aktarmak için elimizden geleni yaptık. Son rötuşları verirken derinlerde duyduğumuz inancı daha yoğun yaşamaya başladık ve sanırız işe yaradı.

EP’nin Tale Of Us tarafından desteklenmesini müzik kariyeriniz için bir dönüm noktası olarak alabilir miyiz?

Karm ve Matteo’yu müzikal serüvenlerinin başından beri tanıyoruz. Sonrasında demo’larımız üzerinden iyi bir arkadaşlık kurduk. Doğrusunu söylemek gerekirse onların desteğini almak müzik kariyerimiz için bir milat oldu.

Bu seti hangi parçayla bitirmeyi tercih ederdiniz?

Güzel soru, muhtemelen “Farewell” ile.

“Farewell”i ilk defa dinleyecek olanlara iletmek istediğiniz bir mesaj var mı?

Kalbinizin derinliklerinden gelen sese kulak verin.

21 Haziran'da Afterlife Recordings etiketiyle çıkan “AL027 - Various Artists - Realm Of Consciousness Pt. IV”da yer alan “Farewell”i dinlemek için tıklayın!

İkili 29 Haziran’da Space Motion ve Agents of Time ile birlikte İzmir Sommer Klein’da sahne alacak. Etkinliğin biletlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Benzer İçerikler:
“Jam Session” Agents of Time

Spotify '#Frekans' çalma listemizi takip edin.

Sonraki yazýyý yükle
Yükleniyor...
Yükleniyor...