Ara Menü
Ana Sayfa En Son Haberler Menü
HABER

Tencent Holding Warner Music'ten 200 milyon dolarlık hisse almak için görüşmelere başladı

Çin merkezli holding müzik endstrisine yatırım yapma iddiasına devam ediyor

  • MUSTAFA TOKGÖZ
  • 7 Haziran 2020

Çin’in önde gelen sermaye gruplarından Tencent Holding, Wall Street Journal'da yayımlanan bir habere göre Warner Music Group'un 200 milyon dolarlık hissesine sahip olmak için müzik şirketi ile görüşme halinde.

Çin merkezli internet devinin Warner Music'e olan ilgisi anlaşılabilir bir durum. Warner Music, dünyanın en büyük plak şirketlerinden biri ve Ed Sheeran, Bruno Mars ve Cardi B gibi yıldız sanatçıları temsil ediyor. Warner Music'in geçtiğimiz günlerde piyasalarda çok konuşulan ilk halka arzı, koronavirüs salgınının etkisine rağmen 2020'nin en büyük halka arzlarından biri olacak gibi görünüyor.

Bu girişim, holdingin müzik endüstrisine yaptığı ilk yatırımı değil. Tencent, Universal Music Group'un yüzde 10'luk hissesini satın almıştı. Tencent'in Universal Music Group'a 3.37 milyar dolar ödediği anlaşma ile UMG'nin piyasa değerinin 33.7 milyar dolar değerinde olduğu ortaya çıkmıştı. Universal Music Group'un çatı şirketi Vivendi de en geç 2023 yılının başlarında UMG için bir halka arz planlıyor ve azınlık hisseleri için yatırımcı çekme arayışlarını somutlaştırmaya hazırlanıyor.

Warner Music halka arz sırasında %13.7 oranındaki hissesinin satışını bildirdi. 70 milyon adet olan her bir Warner hissesi 23 ila 26 dolar arasında değişiyor ve bu şirkete 11,75 milyar dolar ile 13,28 milyar dolar arasında bir değerleme sağlıyor. Tencent, her iki tarafın da yararına olacak bir anlaşmayla müzik endüstrisine büyük bir katkı sağlamak için adım atmaya hazırlanıyor.

Warner Music, Tencent ile birlikte başka yatırım fırsatlarının da arayışı içinde. Şirket bu yöntemle toplam 1 milyar dolardan fazla yatırım elde etmeyi hedeflese de milyarder yatırımcı Leonard Blavatnik, 1986'da kurduğu ve 2011'de Warner Music Group'u bünyesinde kattığı şirketi Access Industries aracılığıyla şirketin kontrolünü elde tutmaya devam edecek.

Warner'a yapılacak olası bir Tencent yatırımı, holdingin müzik endüstrisindeki ağırlığını önemli ölçüde artıran bir gelişme olacak. Holdingin halihazırda Universal Music Group'taki yüzde 10 hissesinin yanı sıra Spotify'da da yatırımı bulunuyor.

#Frekans çalma listemizi Spotify'da takip edin.

Haberin yazarı Mustafa Tokgöz'ü takip edin.

Sonraki yazýyý yükle
Yükleniyor...
Yükleniyor...