Ara Menü
Ana Sayfa En Son Haberler Menü
TEKNOLOJİ

Birinci nesil iPod 29 bin dolara satıldı

Orijinal ambalajında 20 yıldan fazla bir süredir bir rafta unutulan iPod rekor ücretle yeni sahibini buldu

  • MIXMAG TURKEY
  • 9 Ağustos 2023
Birinci nesil iPod 29 bin dolara satıldı

Telegram kanalımıza abone olarak en güncel içeriklerden ve ayrıcalıklardan haberdar olun.

Apple’ın 2001’de piyasaya çıkardığı birinci nesil bir iPod ürünü, geçen hafta varlık yatırım platformu Rally aracılığıyla 29.000 dolara satıldı.

iPod, Teksas’ta çocuklarına hediye olarak bir çift tarafından 2001 yılında alınmış ve o zamandan bu yana orijinal Apple kılıfında ve mavi çantasında bir rafın üzerinde kalmıştı. Willowbrook alışveriş merkezinden satın alınan ürün için o zamanlar yeni açılan Apple mağazasında vergiler dahil 399 dolar ödenmişti.

Yatırım platformunun kurucu ortaklarından Rob Petrozzo’ya göre, artık yetişkin olan kişi, hediyesini ilk aldığında onunla ne yapacağını bilmiyordu ve sonraki günlerde pek ilgisini çekmeyeceğini düşündüğü bu hediyeyi bir rafa koyup bıraktı. Söz konusu kişi, iPod’u babası öldükten sonra çocukluğunu geçirdiği evini temizlerken buldu.

Yatırım platformu, ürünün sahipliğini 5.000 hisseye böldü ve 5 dolarlık bir hisse fiyatına 360 yatırımcı arasında bölündü. Geçen hafta özel bir yatırımcı tarafından sunulan 29.000 dolarlık satın alma teklifi, hissedarların oyuna sunuldu. 9to5Mac’e göre, hissedarların %61.98’i teklifi kabul etme lehine oy kullandı. Enflasyon hesaba katılmadığında, iPod’un orijinal 399 dolarlık fiyatı son 22 yılda 73 kat artmış oldu.

Son zamanlarda nostaljik Apple ürünlerine ilginin arttığı görülüyor. 17 Temmuz’da, orijinal fabrika çıkışlı 2007 model 4GB Apple iPhone Louisiana’daki LCG müzayedesinde rekor kırarak 200.000 dolara satıldı. Orijinal iPhone sadece iki depolama seçeneği ile gemişti; 4GB modelinin başlangıçta 8GB karşılığına göre popülerliğinin düşük olması nedeniyle, sadece birkaç ay sonra 16GB model sunmak için üretimden kaldırılmıştı. Bu da 4GB’lık modelin nadirliğine büyük ölçüde katkıda bulundu.

Benzer şekilde, Boston’da 24 Ağustos’a kadar devam eden müzayedede, tamamen çalışan bir 1976-77 Apple-1 bilgisayarının özel olarak yapılmış ve orijinal Steve Wozniak imzalı klavyesi, güç kaynağı ve el yapımı kasasının, müzayede kapanış tarihine kadar 200.000 dolardan fazla bir fiyata alıcı bulacağı tahmin ediliyor.

Sonraki yazýyý yükle
Yükleniyor...
Yükleniyor...