Ara Menü
Ana Sayfa En Son Haberler Menü
HABER

Etkinlik sektörünün öncüleri 2022’den umutlu

WME’den Lucy Dickins, CAA’den Emma Banks, Live Nation’dan Phil Bowdery ve UTA’den Neil Warnock, IQ Mag’e yaptıkları açıklamada yeni yılın sektör için umut verici olduğunu belirtti

  • MIXMAG TURKEY
  • 6 Ocak 2022
Etkinlik sektörünün öncüleri 2022’den umutlu

E-posta listemize katılarak en güncel içeriklerden ve ayrıcalıklardan haberdar olun.

Omicron varyantı, sanatçıların turne programlarını ve etkinlik sektörünün dünya genelindeki işleyişini yeni yılın ilk birkaç ayında sekteye uğrattı. Üstelik önümüzdeki 12 ayda neler olup biteceği de belirsizliğini koruyor. Ancak canlı etkinlik sektörünün önde gelen şirketlerinin üst düzey yöneticileri, daha iyi zamanların bizleri beklediği konusunda ümitli.

Yetenek ajansı WME’nin müzik departmanı yöneticilerinden biri olan Lucy Dickins, “Pandemi şartlarının yarattığı tükenmişlik hâli eninde sonunda etkinlik sektörünün tamamen eski hâline dönmesiyle sonuçlanacak ama buna giden yol inişli çıkışlı. Sektörde bir kalabalıklaşmayla karşılaşacağız. Gerek öne çıkarmaya çalıştığımız yeni sanatçıların, gerekse sektörde tanınıp pandemi sebebiyle sahne programları ertelenen sanatçılarımızın biriken ve bir an önce hayata geçirilmeyi bekleyecek olan çok büyük oranda tur programı var” sözleriyle geri dönüşün yoğun olacağına dair ümitli olanlardan. Sanatçı kampanyalarının geliştirilmesinde teknolojinin önemine de vurgu yapan Dickins, “TikTok’u kullanan sanatçıların oranı her geçen gün artıyor. Öte yandan farklı platformların da öne çıkacağı oldukça muhtemel. Metaevren şimdiden müzik endüstrisi için nasıl bir potansiyel barındırdığını gösterdi. 2022’de daha fazlasını göreceğiz hep birlikte. Roblox ve Fortnite, uzunca bir süredir avatar formunda yaşayan milyonlarca günlük aktif kullanıcıya sahip.”

Bir diğer yetenek ajansı CAA’in yöneticilerinden Emma Banks, 2021’in “zorlu” geçeceğini söyleyenlerden olmuştu. Banks’e göre 2022 daha zorlu geçecek: “Avrupa’daki pek çok pazarda devam etmekte olan kapanmalar sektörde kötü etkiler yaratıyor. Mekanların açılmasına izin verildiği andan itibaren etkinliklere katılım oranlarında büyük düşüşler gözlemleyeceğiz. İnsanların dışarı çıkmak için güvende hissetmeleri vakit alacak. Birçok şov sürekli ertelenmeye devam ettiği için, bunun herkes için kötü yansımaları da aynı şekilde sürecek. Birkaç ay önceki iyimser havaya geri dönüşümüz muhtemelen ülkelerdeki nüfusun 3. doz aşıyı olup vaka sayılarında gerileme gözlemlendikten sonra olacak. Üstesinden geleceğiz, ama süreç bir süre daha problemli geçecek. 2022’deki düzelme emarelerini tahmin ettiğimizden biraz daha geç görebileceğiz.”

Kuzey Amerika’nın en büyük canlı müzik etkinliği organizatörü Live Nation’ın idarecilerinden Phil Bowdery de yeni yıla dair olumlu görüş bildirenlerden biri oldu: “Sanırım sektörde hepimiz önümüze çıkan problemlerle başa çıkmaya hazır olma konusunda bu dönemde çok şey öğrendik. 2022 ve 2023 takvimi şimdiden harika görünüyor. Neyle karşılaşırsak karşılaşalım, 2022’nin çok başarılı bir yıl olacağını düşünüyorum ve gelişmeleri görmek için sabırsızlanıyorum.”

IQ Mag’e görüşlerini aktaran bir diğer sektör profesyoneli, yetenek ajansı UTA’de küresel turne programı yöneticisi pozisyonunda çalışan Neil Warnock. Yılın ilk çeyreğinde bile çok yoğun rezervasyonlarının olduğunu belirten tecrübeli isim, sektörün beklenen canlanmayı ilkbaharda yaşayacağından emin: “2022’nin ilk üç ayı kaotik bir süreç olabilir. Yeni varyant, canlı etkinlik endüstrisinin önüne aşılması gereken bir engel daha koydu. 2021’in sonunda, 2022’nin normalleşmenin yayılacağı bir yıl olacağı öngörüsünü taşıyorduk. Her şeye rağmen nisan ayına kadar işimize tam kapasite döneceğimiz, şartların beklentilerin ötesinde iyi yönde seyredeceği konusunda ümitliyim. Mayıs sonlarından itibaren ise müthiş bir festival sezonuna ilk adımlarımızı atmayı dört gözle bekliyorum.”

[Kaynak: IQ Mag]

#Frekans çalma listemizi Spotify'da takip edin.

Yükleniyor...
Yükleniyor...