Menü
Ana Sayfa En Son Haberler Menü
Sanatçılar

8Kays: ‘Benimle aynı tutkuyu paylaşan insanlar hayatımda olduğu için şanslıyım’

8Kays, 23 Nisan Cumartesi ilk İstanbul performansı kapsamında Klein Phönix sahnesinde olacak

  • MIXMAG TURKEY
  • 20 Nisan 2022

Telegram kanalımıza abone olarak en güncel içeriklerden ve ayrıcalıklardan haberdar olun.

Ukrayna’nın başkenti Kiev’in yetiştirdiği özel yeteneklerden Iryna Shvydka’nın solo projesi 8Kays; aralarında Renaissance, Blaufield, Atlant, Anjunabeats ve Eleatics Records’ın olduğu birçok plak şirketinden çıkardığı yapımlarla dinleyici kitlesini genişletti ve parçaları Tomorrowland, Untold ve Burning Man gibi dev müzik festivallerinde yankılandı.

Diskografisinde “Rainbow”, “Circuit”, “Lost Connection” ve “Incrust” gibi orijinal çalışmalarının yanı sıra Booka Shade, Quivver, Joplyn ile Sasha Carassi gibi sanatçılar için hazırladığı remikslerle büyük beğeni toplayan 8Kays, Afterlife’ın Kasım 2021’de Printworks’te gerçekleştirdiği şovuyla Afterlife sahnelerinde de kendini göstermeye başladı. Sanatçı son olarak John Graham’ın solo projesi Quivver’in “Hold” parçası için yaptığı remiksi dinleyicileriyle paylaştı.

Sanatçı ile 23 Nisan Cumartesi günü Klein Phönix'te gerçekleşecek ilk İstanbul şovu öncesi sohbet etmek fırsatı elde ettik.

Öncelikle röportajımıza katılımınız için çok teşekkür ederiz. Bugünlerde vaktinizi genelde nerede geçiriyorsunuz? Rusya işgali sonrası ülkenizde savaş ve insani açıdan felaket var. Aileniz ve sevdiklerinizin durumu nasıl? Bir Ukrayna vatandaşı olarak dünyaya mesajınız ne olurdu?

Bu sohbete vakit ayırdığınız için ben teşekkür ederim. Bugün ‘evim’ diyebileceğim belirli bir yer yok, yaşam alanım Ukrayna’da kaldı. Geçtiğimiz iki hafta boyunca Berlin’deydim. Bana ve benim durumumda olan Ukraynalılara yardım eden herkese minnettarım. Bu yalnızca insani felaket durumu değil, Rusya’nın Ukrayna’ya ve Ukrayna ulusuna ilan ettiği geniş kapsamlı bir savaş. Durum oldukça trajik. Sivil insanlara soykırım uyguluyorlar. Mariupol, tüm Donetsk bölgesi, Luhansk ve çevresi, Kharkiv ve yakınlarındaki Kherson dahil işgale uğrayan birçok şehir ve Ukrayna’nın güneyinden doğusuna geniş bir coğrafyadan bahsediyoruz. Yaşananlar akılalmaz boyutta.

Ülkemiz, yardıma ihtiyacı olan cesur insanlarla dolu. Avrupa ve dünyanın çeşitli noktalarındaki insanlarla konuştuğumda, yeteri kadar bilgi sahibi olmadıklarını gözlemliyorum. Medya organları sanırım ordunun ve sıradan insanların maruz kaldıklarının küçük bir bölümünü yansıtıyor. Ne olur savaşın çok yakınınızda olduğunu unutmayın ve sizi hiç etkilemeyeceği gibi bir düşünceye kapılmayın. Bu arada, sizin aracılığınızla dünyanın pek çok noktasındaki insanlara Ukrayna ve Ukraynalılara yaptıkları yardımları için teşekkür etmek istiyorum.

Ukrayna’dan ayrılmaya karar vermek benim için zor bir karardı, ancak ülkeme ve aileme yardım etmeyi sürdürmem için çalışmaya devam etmek zorundayım. Kiev yakınlarındaki küçük bir köyde ailemle yaşadığım yer çok tehlikeliydi. Evimizin yakınlarını hedef alan birkaç füze saldırısı sonrası, daha güvenli bir yere geçmeye karar verdik ve şu an emniyetli bir yerde olduğumuz için mutluyum.

Dans müziğinin büyüsüne ilk başlarda nasıl kapıldınız ve müzik alanında bir kariyer inşa etmeye nasıl karar verdiniz?

Tutkulu bir müzikseverdim ve içimdeki o müzik tutkunu umuyorum daha çok uzun bir süre varlığını sürdürecek. Müzik üretmek isteyen herkesin bir şekilde müziği seviyor olması lazım.

Elbette çok hızlı alınmış bir karar değildi. Averaj müzik dinleyicisinden 8Kays’e evrilmem, uzun bir dönüşüm süreciydi.

8Kays projenizden önce IRA alter egosu altında müzik yapıyordunuz ve kariyerinizin bu erken dönemlerinde trance müziğin etkisini hissediyorduk. Tarzınızın yıllar içindeki dönüşümünü nasıl değerlendiriyorsunuz?

Evet, IRA projemin başlangıcı 10 yıldan daha fazla süre öncesine uzanıyor. Muhakkak şu anki müziğime etki ediyordur o dönemki çalışmalarım. Melodik parçalar yapmayı seviyorum. Ama 8Kays projem, müzikal anlamdaki özgürlüğümün esaslıca vücut bulmuş halini temsil ediyor. Müzikal denemeler yapmak beni çok iyi hissettiriyor; böylece prodüksiyonlarımın vizyonu daha berrak ve keskin bir şekle bürünüyor. Dilerim kendi iç dünyamdaki bu süreç bir anlam ifade ediyordur.

IRA projenize son vermek zor bir karar mıydı?

Zor bir karar olduğunu söyleyemem. Bu noktaya kadar her şey doğal biçimde gelişti. Şimdi dönüp baktığımda anlıyorum ki çok doğru bir kararmış. 8Kays ile doğru rotada ilerliyorum.

Müzik yaparken size en çok ilham veren şey ne?

Bana en çok insanlar ilham veriyor. İnanılmaz işler yapan ve bunları bizlerle paylaşan yaratıcı insanlar…

Müzik yolculuğunuzda 8Kays’in şu anki konumunu şekillendiren en önemli dönüm noktaları nelerdi?

Her dönüm noktası, belirli hatıraları ve tecrübe hanenize yazılan yaşanmışlıkları beraberinde getiriyor, hepsini hatırlıyorum. Bana inanan ve benimle aynı tutkuyu paylaşan insanlar hayatımda olduğu için şanslıyım.

En önemli ilk dönüm noktalarından biri, “Rainbow” çalışmamı Booka Shade’in müzik şirketi Blaufield Music’e imzalamam olmuştu. “Rainbow”, pek çok sanatçıdan destek görüp çalınan ilk parçalarımdan biriydi ve insanların yaptığım şeyi sevdiklerini görmek çok memnuniyet vericiydi. Buradan Booka Shade’e o dönemde bana olan inançları ve bana yardımları için teşekkürlerimi iletmek istiyorum.

Bu nedenle, yapıp piyasaya çıkardığım her çalışmamla, çaldığım her etkinlikle ve kaydedilen her performansımla her seferinde bir sanatçı olarak istediğim yöne doğru bir adım daha atma imkanı buluyorum. Şimdi bu yolculuğun geleceğini inşa etmeye odaklanmaya gayret gösteriyorum.

Stüdyonuzdaki favori yazılım ve ekipmanlarınızı öğrenebilir miyiz?

Fiziksel synthesizer’ları çok seviyorum. Maalesef stüdyomun bir bölümü Kharkiv’de kaldı, hepsini yeniden toparlamayı umuyorum. Toraiz AS-1 ve Novation Peak, halen favorilerim arasındadır. Ayrıca Arturia firmasının çıkardığı ürünleri de beğenerek kullanıyorum.

2022’deki ilk resmi müzik çalışmanız kapsamında Quivver’in “Hold” parçasına yaptığınız remiks dünya genelinde olumlu tepkiler aldı. Yılın geri kalanı için sizi şimdiden heyecanlandıran yeni projeleriniz neler olacak? Biraz detay verebilir misiniz?

Bu remiksi kısa süre içinde bitirebilmiştim, projede en başta olması gereken enerjiyi alabildiğiniz zaman ilham konusunda eliniz çok rahatlıyor. Bu remiks projesi de benim açımdan öyle bir iş oldu. Birçok DJ’in parçayı çalarken çekilen videolarını görmek beni mutlu ediyor ve daha iyilerini yapmam için beni motive ediyor. Yeni müzik çalışmalarım kesinlikle olacak, ama planlamalarla ilgili detay paylaşmak için biraz daha zamana ihtiyacım olacak.

İstanbul’da hatırı sayılır bir dinleyici kitleniz var ve şehirdeki ilk şovunuz için geri sayım artık son buluyor. Performansınız öncesi buradaki dinleyicilerine ve takipçilerinize bir mesaj göndermek ister miydiniz?

İstanbul’daki sevenlerimle bir araya gelmek için sabırsızlanıyorum. Cumartesi görüşmek üzere. Bu buluşmanın gerçekleşmesini sağlayan Over Daze ekibine de şimdiden çok teşekkürler!

༺༻

8Kays'in 23 Nisan’da Klein Phönix’te gerçekleşecek ilk İstanbul performansıyla ilgili detaylı bilgi ve biletlere buradan ulaşabilir, sanatçının son çıkan müzik çalışması olan Quivver’in “Hold” parçası için hazırladığı remiksini aşağıda dinleyebilirsiniz.

#Frekans çalma listemizi Spotify'da takip edin.

Sonraki Sayfa
Yükleniyor...
Yükleniyor...