Ara Menü
Ana Sayfa En Son Haberler Menü
Sanatçılar

ARTBAT: ‘Önemli olan kafa kafaya vermek ve yapılan işe odaklanmak’

Başarılı ikiliyle keyifli bir sohbet için bir araya geldik

  • MIXMAG TURKEY
  • 29 Temmuz 2021

E-posta listemize katılarak en güncel içeriklerden ve ayrıcalıklardan haberdar olun.

Ukrayna’nın küresel elektronik müzik sahnesine kazandırdığı en etkili projelerden biri olan ARTBAT, 2015 yılından bu yana grafiğini istikrarlı ve hızlı şekilde yukarıya taşımayı bilen bir serüvenin vücut bulmuş hali. Türkiye’den hatırı sayılır ölçüde dinleyici kitlesine sahip olan başarılı ikili bir süre önce kendileri için tüm zamanların favorilerinden biri olduğunu öğrendiğimiz Röyksopp’un 2005 yapımı “What Else Is There?” parçasını remiksledi. Daha şimdiden 2021 yılının dikkat çeken işlerinden biri olan bu remiks çalışmasını fırsat bilerek ARTBAT ile keyifle okuyacağınız bir söyleşi gerçekleştirdik.

Artur ve Batish nasıl tanıştı ve ARTBAT projesi nasıl hayat buldu?

Bir kulüpte tanıştık ve ortak arkadaşlarımızın da etkisiyle iletişimimiz güçlenmeye başladı. Sonrasında stüdyoda beraber vakit geçirip ortak neler yapabileceğimizin denemelerini yapmaya başladık. Stüdyodaki ilk buluşmamızın ilk saatinde ortak çalışma ile ikimizin de sevdiği müzikler ortaya çıkacağını anladık; hızlı ilerleme sağlıyor ve bu süreci birlikte yönetmekten memnuniyet duyuyorduk. Tüm günü stüdyoda geçiriyor, şakalaşıyor, konuşuyor ve eğlenceli vakit geçiriyorduk. Bunu tek başına stüdyoda olduğunuzda yapamazsınız. Birlikteyken zamanı güzel biçimde paylaşıp yeni fikirler bularak müzik üretiyoruz.

Birinci ortak parçamız, devamında ikincisi derken bir süre sonra kariyerlerimizi birlikte tek çatı altında ilerletmeye karar verdik. Henüz ARTBAT ismi ortaya çıkmadan birlikte etkinliklerde çalmaya başladık ve tam iki ay boyunca projemize özgün bir isim aradık. Sonunda isimlerimiz Artur ve Batish’in ilk bölümlerinden yola çıkarak ARTBAT mahlası ile devam etme kararı aldık.

2015 yılındaki çıkış kısaçalarınız “Mandrake”den itibaren güçlü ve yenilikçi tarzınızla ilerleyen iki yaratıcı zihin olarak karşımızda duruyorsunuz. Size göre iş birliği içinde yapılan çalışmaların önemi nedir ve ikili olarak müzik yapmak size nasıl hissettiriyor?

Bizim için hayatın ta kendisi konumuna geldi artık bu. Sosyal ve yaratıcı yaşamlarımız için böylesi bir durum kesinlikle bizim için en iyisi. ARTBAT projemiz bizim her şeyimiz. Bir aile gibiyiz ve birbirimize çok yakınız. İşimize yansıttığımız tutkumuz ve projemiz birbiriyle özdeşleşmiş durumda. Üzerinde çalıştığımız parçalar dahil her şeyde oldukça seçici davranıyoruz, çünkü kreatif ismimiz ARTBAT’a yüksek bir bağlılık duymaktayız. Gerçeğe dönüşen bir hayal gibi ve şu an hayatımızın merkezi.

Hemen her gün birbirimize destek oluyoruz. Hepimiz bir şekilde iyi ve kötü günler geçiriyoruz, önemli olan kafa kafaya vermek ve yapılan işe odaklanmak.

Kariyerinizde sizi en çok gururlandıran an neydi?

Bizi gururlandıran pek çok an yaşadık. Mesela Diynamic, Afterlife ve Fryhide gibi plak şirketlerinden parçalarımızı çıkarmak bizim için fark yaratan tecrübelerdi. Ayrıca Rio De Janeiro’daki Sugarloaf Dağı’nın zirvesinde Cercle için çalmak ve BBC Radio 1’da Essential Mix seti kaydetmek de diğer gururlandırıcı deneyimler arasındaydı bizim için ve daha pek çok benzer anlar yaşadık.

Hemen tatmin olmayın! Gurur verici daha pek çok an gelecekte yaşanmayı bekliyor.

Stüdyonuzda olmazsa olmaz ekipman ve yazılımlarınız neler?

Herhangi bir DAW yazılımı yüklü bir kişisel bilgisayar, farklı farklı sanal enstrüman programları, MIDI klavye ve belki de en önemlisi kaliteli bir stüdyo monitörü istediklerinizi yapmanıza yetiyor.

Kendi plak şirketinizi hayata geçirmeyi hiç düşündününüz mü?

Elbette düşündük, bakalım zaman bununla ilgili ne gösterecek.

Geride bıraktığınız kulüp ve festival programlarınızdan sizin nezdinizde en fazla güçlü anılar bırakanlar hangileriydi?

Tüm büyük festivaller kendi özel atmosferine ve üzerimizde bıraktığı güzel hatıralara sahip. EDC Las Vegas muhteşem anılar bırakan devasa bir deneyimdi. Keza Awakenings ve Tomorrowland de öyle, ilk beş listemize kesinlikle girer. Fusion Festival ve San Diego’daki CRSSD festival de son derece özeldi bizim için. Pek çok harika festival yapılıyor ve onları önemli kılan katılım gösteren insanlar. Atmosferi yaratanlar ve iyi hatıraların yaratıcısı konumunda olanlar onlar.

Son zamanlarda keyif aldığınız film/dizi serilerini ya da zevk aldığınız oyun önerilerinizi alabilir miyiz?

FIFA oyunlarının müptelasıyız. Call of Duty: Warzone oyununu da zaman zaman oynamaktan keyif alıyoruz.

Türkiye’de hatırı sayılır ölçüde seveniniz ve dinleyiciniz olduğunu biliyoruz. Onlara bizim aracılığımızla bir mesaj göndermek ister misiniz?

Evet, bu bizi çok mutlu ediyor. Türkiye’deki dinleyicilerimize sürekli devam eden destekleri ve sevgileri için teşekkür ediyoruz. Oradaki dans pistlerinde gülen yüzlerini tekrar görmeyi ve partinin tadını yeniden birlikte çıkarmayı dört gözle bekliyoruz.

༺༻

ARTBAT'ın 2005 yılına ait bir Röyksopp çalışması olan “What Else Is There?” parçasına yaptığı remiksi aşağıda dinleyebilirsiniz.

#Frekans çalma listemizi Spotify'da takip edin.

Sonraki Sayfa
Yükleniyor...
Yükleniyor...