Ara Menü
Ana Sayfa En Son Haberler Menü
İncelemeler

Bu coğrafyanın sesleri: Arkın Allen ‎— 'Fusion Monster'

Mercan Dede'nin başka mahlasından başka bir şaheser

  • MUSTAFA TOKGÖZ
  • 8 Mayıs 2021

E-posta listemize katılarak en güncel içeriklerden ve ayrıcalıklardan haberdar olun.

Arkın Ilıcalı, Türkiye'den çıkıp yurt dışına giderken yanında çok erken yaşlardan beri aldığı tasavvuf müziği eğitimini de götürerek Mercan Dede mahlasıyla yaptığı çalışmaların temelini oluşturma yolundaydı. Amerika ve Kanada arası geçen ilk dönemleri, müzikal yolculuğunun "dünya müziği" olarak anılacak olmasının da başlangıç noktasıydı. Arkın Ilıcalı, modern elektronik müzik elementlerini tasavvufla birleştirme konusunda hiçbir çekincesi olmadan cesurca hareket ediyordu. Mercan Dede mahlasının yanında farklı mahlaslarla da çalışmalarını devam ettirirken bu farklı ama bir araya getirilmesi yadırganmayacak müzikal birikimin gücü de Ilıcalı'nın gösterdiği cesarette etkili olmuştur.

Arkın Allen kod adıyla 2004 yılında "Fusion Monster" adlı albüm yayımlayan sanatçı, albümdeki parça isimlendirmesinde "Yedi Uyurlar ve Kıtmir" veya "Ashab-ı Kehf" olarak bilinen anlatıdan yararlanmıştır. Diğer çalışmalarına nazaran albümdeki vurmalı ve ritmik aranjmanlar tempolu ve güçlüdür. Özellikle dub müziği, önemli bir güç olarak albümün temelini oluşturmaktadır. Aykut Sütoğlu'nun klarnet ve trompet performanslarına ev sahipliği yapan albümün "Yemliha" adlı kapanış parçasının ara nağmelerinde "Hey On Beşli" türküsünün Cana Çankaya tarafından seslendirilen özel bir icrası da yer almaktadır. Arkın Allen bu bütünlüğü, tasavvufi vokal kesitleriyle bezeli düzenlemelerin, efektlerin ritimlerle iç içe geçen yapısının ve vurucu etkisi üst noktada olan pasajların birlikteliğiyle oluşturmuş. Denemekten herhangi bir çekince duymayan sanatçı, ambiyansı yekpare bir bütünlüğün içerisinde herhangi bir bozunmaya yer vermeden kurmuş. Ayrıca yer yer serpiştirilen Alaturka müziğinin tatları da albüme daha fazla güç katmış.

Müzisyenin dünyası aslında geçtiği yolların tezahürüdür. Arkın Ilıcalı bunu müzikal kariyeri boyunca dinleyiciyle buluşturmaktan çekinmeyerek ve sınırları ortadan kaldırarak yapmıştır. Bugün kendisinin nasıl bir sanatçı ve müzisyen olduğunu anlatmamız zaten nafile bir çaba olacaktır.

Arkın Allen'ın toplam 8 parça içeren 2004 yapımı "Fusion Monster" albümünü aşağıda dinleyebilirsiniz.

#Turkuaz çalma listemizi Spotify'da takip edin.

İçerik yazarı Mustafa Tokgöz'ü takip edin.

Sonraki Sayfa
Yükleniyor...
Yükleniyor...