Ara Menü
Ana Sayfa En Son Haberler Menü
Sanatçılar

Diskonun evi: Dar Disku

Dar Disku'ya hayat veren Maz Almaskati ve Vish Mhatre ikilisi sorularımızı yanıtladı

  • RÖPORTAJ: DENİZ AGAH
  • 7 Şubat 2021

Yarı ve tam zamanlı rollerde yaratıcılığınızı işinize yansıtabileceğiniz harika bir ekibe katılmak istiyorsanız bu sayfayı ziyaret edin!

İlk defa bir Dar Disku şarkısı duyduğumda Sumahan İstanbul'da Tunnelvisions çalıyordu. Tunnelvisions sıradaki parçayı geçtiğinde dans pistinde büyük bir kafa karışıklığı oldu. Arapça vokaller ve tanıdık bir melodisi olan bir Hi-NRG parçaydı. Bir yerden tanıdıktı! Evet, bu İbrahim Tatlıses’in Mavişim şarkısının orijinal melodisiydi. Dans pisti çıldırıyordu ama kafalar çok karışıktı. Dans pistinde hızlı bir şekilde telefonlar yükseldi ve Shazam çalıştı. Shazam, parçayı Baba Mansour'un bir Moving Still editi olarak algıladı. Eve döndüğümde, bu şarkıyı yayınlayan plak şirketinin kim olduğunu hızlıca araştırmaya başladım ve Dar Disku’yu o an keşfettim. Daha sonra aynı zamanda Dar Disku’nun bir DJ ikilisi olduğunu öğrendim. Bu, Dar Disku ile nasıl tanıştığıma dair kendi hikâyem, ama onları parçalarını sık sık çalan Palms Trax'in setlerinden de duymuş olabilirsiniz. Bugün ise Mixmag Türkiye için bu DJ ikilisi / plak şirketi sahipleri ile röportaj yapma şansım oldu. Herkes hazır ise artık başlayalım!

Hunee Sidi Mansour`u Dimensions Festival`de çalarken...

Merhaba arkadaşlar bize kendinizi tanıtır mısınız, kimsiniz ve neler yapıyorsunuz?

V: Merhaba! Ben Vish, Dar Disku'nun yarısı. Dar Disku için ağırlıklı olarak A&R ve DJ’likle ilgili işlerle ilgileniyorum.

M: Merhaba! Ben Maz, Dar Disku'nun diğer yarısı. Çoğunlukla, yayınlarımız için görsellerin ve çizimlerin yanı sıra daha az ilgi çekici yönetimsel şeylerle birlikte ses prodüksiyonu kısmına odaklıyım.

Dar Disku ne anlama geliyor?

V: Dar Disku, Arapça'da "diskonun evi" anlamına geliyor.

M: 'Dar' kelimesi kabaca ev anlamına, ancak kullanımı daha yakından 'sığınak' veya 'güvenli sığınak' anlamına gelir. Bunların hepsi, plak şirketimize dahil etmek istediğimiz kavramlardı, beraberliğin kutlandığı ve yaratıcılığın vahşi dünyada güvenle varlığını sürdürmesiyle ilgili bir kavram; tüm sınırları ve hudutları aşmak.

Dardisku nedir? Bir plak şirketi mi, bir DJ ikilisi mi? Bir duruş mu?

V: Basit bir ifadeyle, bağımsız bir plak şirketi, DJ ikilisi ve Orta Doğu ile Kuzey Afrika bölgesinden ortak geçmişe sahip sanatçılar için bir kolektifiz. Bence Dar Disku her şeyden çok bir alanı / duyguyu temsil ediyor. Evden uzak bir ev. Benzer fikirlere sahip yaratıcıların ve dansçıların bir araya gelip bölgemizden gelen sesleri deneyimleyebileceği bir yer ve ayrıca insanların daha önce duymadıkları müzikleri keşfetmeleri için bir alan. Kültürümüzü özümsemesi kolay bir şekilde sunmaya, dostane ve otantik bir şekilde yansıtmaya çalışıyoruz.

Dar Disku'nun hikâyesi nedir?

V: Maz ile Bahreyn’de okurken tanıştım. İkimiz de davulcuyduk ve birçok müziğe ortak bir ilgimiz vardı. Farklı arkadaşlarımız vardı ama öğle yemeğinde oyun alanında iPod'larımızdan şarkılar ve plaklar takaslardık. Bir gün beni Maz "The Strokes" ve "Radiohead" ile tanıştırdı ve bir sonraki hafta ben de ona "Four Tet" ve "Aphex Twin"i gösterirdim. Bu müzikal takas bir süre devam etti ve bugün halen ediyor. Daha sonra birlikte gruplarda çaldık ve üniversite için İngiltere'ye taşındık. O zamanlar evimizi, yurdumuzu özlemeye başladık ve çaldığımız mekândaki konserlerden sonra sık sık DJ set yapmaya başladık. İnsanların genellikle bir kulüp ortamında deneyimlemeyeceği ve çok pozitif tepkiler almaya başladığımız orta doğudan şarkılar çalıyorduk. İnsanların masaların üzerine çıkıp dans ettiğini ve kendilerini tamamen kaybettiklerini görmek, bunun neden daha sık yapılmadığını sorgulamamıza neden oldu. İnsanların güvende olabileceği ve nostaljik bir şey yaşarken aynı zamanda yeni bir şey hissedebileceği bir şey yaratmak istedik. Dar Disku fikrini 2018'in sonlarında tartışmaya başladık ve bunu 2019'da Hindistan, Portekiz, Fransa, İrlanda gibi ülkelerde dünya çapında kulüp şovlarında çalarak hayata geçirdik. Ardından Moving Still ile ilk plağımızı yayınladık ve gerisi hemen takip etti! 70'ler-90'ların Arabistan'daki seslerinden ve görsellerinden ilham aldık ve deneyimi paylaşmak için bir platform yarattık.

M: Bence Dar Disku, müzikal ilişkimizin ilkokul günlerimize kadar uzanan bir başkalaşımı. Bu müzisyenliği keşfetmeye notları takas ederek, davullardaki en son becerilerimizi ve vuruşlarımızı, prodüksiyon hack'lerimizi ve en belirsiz müzikal buluntularımızı göstererek başladık. Bu heyecan verici bulduğumuz ve okul günlerimiz boyunca arkadaşlığımızın temeli ve dayanağı haline geldiğimiz bir şeydi, genellikle aramızda bir kulaklık seti ile kantinin yanında oturuyor, her birimiz bir stereo kanalın bir tarafını duyuyoruz - bu ideal değildi ancak paylaştığımız deneyim onu heyecanlandıran şeydi. Bugüne kadar yeni bir parça ya da sanatçı keşfettiğimizde aynı heyecanı yaşıyoruz ve bunları birbirimize anlatmak için acele ediyoruz. Bu yüzden 2018'in başlarında kendimizi Orta Doğu ile Kuzey Afrika bölgesinden gelen ve yalnızca pek çok insanın radarı olmayan inanılmaz bir müzik hazinesinde otururken bulmamız doğaldı, düşünmeye başladık: Tüm bu inanılmaz müziği paylaşmanın bir yolunu bulmalıyız. Bildiğiniz sonraki şey, akşam yemeği yiyorduk ve plak şirketimizin isimlerinden bahsediyorduk ve Dar Disku meydana geldi.

Plak şirketiniz için müzik yaratma süreçleri nelerdir?

V: Sık sık kendimizi parça ararken buluyoruz. Arada sırada içimizde duygusal bir tepki yaratan bir şey buluruz. Ardından sanatçıya (bize gönderilen bir demo veya bulduğumuz bir kaset) bakarız ve etiketin duygusuna uyup uymadığını görürüz. Daha sonra bir düzenleme yapmaya başlarız ve parçayı dans pistine uygun hale getirme süreci başlar.

M: Genellikle vücudunuz beyninizden önce bilir. Yeni duyduğunuz bir şarkıya dokunup mırıldanmaya ve parıldamaya başladığınızda, bu genellikle bir işarettir. Aynı şey bir parça veya düzenleme yaparken de geçerlidir - eserinize dans edene kadar devam edin, işte bu dersiniz! Prodüksiyonun teknik tarafına gelince, orijinal parçaların tarihini, nasıl ve ne zaman yapıldığını, ne tür enstrümanlar, sentezleyiciler ve davul makineleri kullanıldığını öğrenmeye çalışıyoruz ve sonra bu sesleri deneyip kullanıyoruz. Düzenlemelere güzel bir şekilde uyması için otantik özel parçalar oluşturuyoruz. Kendi tarzımızı, orijinal sesi ve kimliği zedelemeden parçaya kazandırmayı seviyoruz.

Palms Trax Dekmantal’de Sidi Mansour bombasını dans pistine bırakıyor...

Herhangi bir akıl hocanız veya ilham kaynağınız var mı?

V: Kesinlikle. Londra'da Simon adında bir arkadaşım hafta sonları Hackney'de bir barda onunla DJ'lik yapmama izin verirdi. O zamanlar nasıl DJ'lik yapacağımı bilmiyordum! Bana karşı çok sabırlıydı ve tam anlamıyla bana DJ'liği nasıl düzgün yapacağımı gösterdi. Böyle anlar için çok minnettarım çünkü bana bir odayı nasıl okuyacağımı ve set geliştikçe nasıl enerji yaratacağımı gösterdi. Daha yakın zamanlarda Nabihah Iqbal, Esa, Jay (Palms Trax) ve Jannis (Habibi Funk) gibi insanlar gerçekten büyük ilham kaynakları ve akıl hocaları oldular. Badbadnotgood'daki tüm dostlar, onlarla ilk tanıştığımdan beri benim için harika akıl hocaları oldular. Bana müzik sevgisini her şeyin önüne koymanın ne kadar önemli olduğunu gösterdiler. Onlar aynı zamanda tanıdığım en iyi insanlar. Ailemden de pek çok ilham geliyor. Ailem beni her zaman daha çok çalışmaya ve her şeye sevgi ve tutku katmaya yönlendiriyor!

M: Vish'in bahsettiklerinin hepsi ve müzik yapmak söz konusu olduğunda özgür olmanın ne anlama geldiğini bana gösteren iyi arkadaşımız Ian Dowling.

Hiç Türkiye'ye gittiniz mi veya herhangi bir Türk radyosunda çaldınız mı?

V: Evet! Dünyadaki en sevdiğim yerlerden biri. Bir süre İstanbul'da Beyoğlu'nda kaldım. Analog Kültür'de birçok araştırma yaptım ve inanılmaz Türk diskosu bilgisine sahip Kaan Düzarat ile tanıştım. Ayrıca Bodrum'da tüplü dalış yaptım ve hayatımın en iyi deniz ürünlerinden bazılarını yedim. Root Radio'da birkaç kez çaldık ve onların yaptıkları şeyin bir mucize olduğunu düşünüyorum. Bir daha çalmaya geri dönebileceğimizi umuyorum. Bunu okuyorsanız ve bizi davet etmek istiyorsanız, bize ulaşın!

M: Türkiye'ye defalarca geldim, çoğunlukla çocukken ve her parçasını sevdim! Müzik, inanılmaz yemekler, pazarlar... Bir keresinde elektrikli bir saz almaya çalıştım ama çalamayacağımı fark ettim - hala öğrenmem gerekenler listemde! Umarım tekrar ziyaret eder, bir etkinlikte çalar ve tüm o muhteşem manzaraların eşliğinde orada bulunmanın tadını çıkarırız.

Yakın zamanda BadBadNotGood ile harika bir ortak set yayınladınız. Setlerinizi nasıl seçiyorsunuz veya hazırlıyorsunuz?

V: Sürekli yeni müzik arıyorum. İster çevrim içi, ister bir plak dükkânında ya da kulaktan kulağa ismini duyup dinlediklerim. Normalde ne çalacağımı seçmeden önce gösterinin ruh halini ve zamanını düşünmeye çalışırım. Normalde atmosferik veya düşük tempolu bir şeyle yavaş başlıyorum ve sonra vitesi yavaşça yükseltiyorum. BadBadNotGood'dan Alex ile son şov harikaydı çünkü bir süredir Hint müziği hakkında mesajlaşıyorduk ve Toronto ile Bristol arasında kaydetmeye karar verdik. Toronto Tabla Ensemble'dan bir parça ve daha geleneksel sesler de dahil olmak üzere bazı harika parçalar çaldık. Canlı şovlar tamamen farklı bir oyundur. USB'imde ruh hallerine / duygulara / ülkelere göre düzenlenmiş birkaç klasörüm var. Tüm setlerde kesinlikle çalacağımız birkaç şarkı olduğunu biliyorum, ancak diğerleri oranın nasıl hissetmesini istediğime bağlı olarak yerinde seçiliyor. Sıcak ve terletici bir şey mi? Hi-NRG mi? Gülümseten bir parça mı? Yanınızdaki kişiyi tutup sarılmak istemenize neden olacak bir parça mı? Bunların hepsi canlı şov sırasında şarkılar arasında kendime sorduğum sorular. İyi hazırlanmış bir "set"ten ziyade bilinmeyene doğru bir yolculuk. En azından doğru dürüst hazırlanamadığım zaman kendimi böyle kandırıyorum…

En sevdiğiniz Dar Disku parçası hangisi? Bu parçanın hikâyesi nedir?

V: Seçmek çok zor! Muhtemelen Bas Ismaa Meny / Ya Mahmud'un ilk sürümünün kalbimde özel bir yeri var. Sidi Mansour, onunla birlikte gelen tüm anılar nedeniyle ikinci sırada.

M: Çok zor bir seçim, ama benim için Delony olabilir (Aaron Maple düzenlemesi), dans ettiğim, araba sürdüğüm ve yemek pişirdiğim bir şarkı, her yönüyle harika bir vibe ve ilk kez duyduğumda ailemin evini ziyaret ediyordum, bu yüzden ona bağlı bazı çok sıcak anılar var.

Dar Disku için sırada ne var? EP'lere veya yakında bir derleme / albümle devam edecek misiniz?

Yeni kayıtlar! Yeni şovlar! Yerel sanatçılarla iş birlikleri ve paylaşılacak daha fazla hikâye! Yakında Türkiye'de görüşmek dileğiyle! Sevgiler!

#Frekans çalma listemizi Spotify'da takip edin.

İçeriğin yazarı Deniz Agah'ı takip edin.

Sonraki Sayfa
Yükleniyor...
Yükleniyor...