Ara Menü
Ana Sayfa En Son Haberler Menü
HABER

Fortnite sanatçılar için "tur durağı" olmasını umduğu konser serisi başlattı

Konser serisi Dominic Fike'ın performansıyla başladı

  • DENİZ OĞUZ
  • 13 Eylül 2020

E-posta listemize katılarak en güncel içeriklerden ve ayrıcalıklardan haberdar olun.

Müzik, Fortnite'ın çok daha büyük bir parçası olmak üzere. Fortnite oyununun geliştirici şirketi Epic Games, oyunun Party Royale adasında gerçekleşecek üç haftalık yeni konser serisini başlattı. Proje, 12 Eylül'de Dominic Fike'ın canlı performansıyla başladı ve özellikle oyun içi konserler için Los Angeles'ta inşa edilen yepyeni bir stüdyodan yayınlandı. Fortnite'ın sanal sahnesini müzisyenler için önemli bir platforma dönüştürmek aslında daha büyük bir planın parçası.

Fortnite’ın küresel iş ortaklıkları başkanı Nate Nanzer, "Bu, sanatçılar için bir tur durağı. Turdaysanız, Fortnite sahnesinde durmak istersiniz. Bu, belki başka yollarla ulaşamadığınız bir kitlenin önüne çıkmanın benzersiz bir yolu" şeklindeki sözleriyle konser serisinin taşıdığı önemin altını çizdi.

Epic Games, uzun süredir ilgi odağında olan projeyi geliştirmeye devam ediyor. Şirket ilk olarak Fortnite içinde ayrı, şiddet içermeyen bir ada olan Party Royale'i Nisan ayında tanıtmıştı. Ada diğer ilgi çekici yerlerin yanı sıra hem bir konser sahnesi hem de bir tiyatro alanı içeriyor. Şimdiye kadar Diplo, Steve Aoki, deadmau5 ve Kenshi Yonezu gibi isimler konser verdi ve tiyatro sahnesi Tenet filminin fragman gösterimi, Epic Games'in kısa filmi “Nineteen Eighty-Fortnite” gösterimleri ve hatta Amerika’daki ırkçılıkla ilgili bir tartışma için kullanıldı. Nanzer, bu konuya değinerek sürdürdüğü açıklamasının devamında, "Proje cok iyi ilerliyor, milyonlarca insanın gelip Party Royale'de bugüne kadar gerçekleşen bu farklı şovlarla etkileşime girdiğini gördük. Biz de buna bakıyoruz ve bunu nasıl daha sık yapabileceğimizi düşünüyoruz” diye konuştu.

Epic Games, bunu yapmak için Los Angeles'ta son teknoloji ürünü bir stüdyo alanı inşa etti. Uzaktan çalıştırılabilen devasa bir LED duvar ve zemine ve robotik kameralara sahip olan stüdyo, Nanzer'in açıklamalarına göre mevcut COVID-19 güvenlik protokolleri gözetilerek tasarlandı. Şirketin yakın geçmişteki etkinlikleri başarılı olsa da, bunlar aynı zamanda öncelikle kendi evlerinde performans sergileyen DJ'lerle sınırlıydı. Stüdyo, Dominic Fike ile başlayarak performansları daha büyük ve daha etkileyici hale getirmeyi amaçlıyor. Oyuna entegre bir canlı konser yayını hayata geçirme hedefiyle başlayan konser serisinin ilk yayınında Fike, grubuyla birlikte çalarak yeni müziklerini ilk kez dinleyicilerle paylaşmış oldu.

Bu tür deneyimleri inşa etmek için kullanılan oyun geliştirme platformu teknolojisi Unreal Engine’in arkasındaki şirket olarak bilinen Epic Games ekibi, gelecekte sahneyi karma ve artırılmış gerçeklik efektlerinden yararlanmak için kullanmayı umuyor. Nanzer ayrıca şirketin bu etkinlikleri daha uzun hale getirmeye çalıştığını söyleyerek ilk Party Royale konserlerinin çoğunun 10-15 dakika sürdüğünü, ancak sahne geliştikçe daha büyük bir kataloğu olan bazı gösteriler için 40-45 dakika, belki bir saat, belki daha da fazla süreye yayılan müzik yayınlarının görülebileceğine dikkat çekiyor.

Hedef, Fornite’ın sanal dünyasını müzik sahnesinin ayrılmaz bir parçası haline getirmek. Nanzer'in "Sanatçılar için bir platform olarak düşündüğümüz bir proje. Bir sanatçıysanız ve yeni çıkan bir albümünüz varsa, Fallon veya Saturday Night Live'da veya bunun gibi bir platformda çalmak ilginizi çekebilir. Bu sayede müziklerinizle 350 milyondan fazla Fortnite oyuncusunun karşısına çıkabileceğiniz yeni platforma kavuşmuş oluyorsunuz" şeklindeki sözleri, bu yeni dünyanın müzik endüstrisi için ifade ettiği anlamı özetler nitelikte.

Party Royale serisinin Marshmello ve Travis Scott konserleri gibi Fortnite'ın büyük müzik etkinliklerine karşı bir etki yaratması beklenmiyor. Bu konserler on milyonlarca oyuncuyu cezbediyor, ancak aynı zamanda planlanması uzun zaman alıyor — iki etkinlik arasında tam bir yıl vardı. Party Royale konserleri, bu uzun boşlukları doldurmaya yardımcı olabilecek daha küçük ölçekli gösteriler olacak.

Dominic Fike ile başlayan seri, 19 ve 26 Eylül’de iki ayrı konserle devam edecek. Duyurulacak yeni sanatçılar için Fortnite'ı takipte kalın.

#Frekans çalma listemizi Spotify'da takip edin.

Haberin yazarı Deniz Oğuz'u takip edin.

Sonraki yazýyý yükle
Yükleniyor...
Yükleniyor...