Ara Menü
Ana Sayfa En Son Haberler Menü
HABER

Future Forward Music 40 parçalık derleme albümü ‘The Void’ ile 3’üncü yılını kutluyor

Yeni çıkan 40 parçalık derlemeyle Türkiye’nin dans müziği evrenine bir yolculuk: ‘The Void’

  • SU ODABAŞ
  • 19 Mart 2021

E-posta listemize katılarak en güncel içeriklerden ve ayrıcalıklardan haberdar olun.

İstanbul merkezli plak şirketi Future Forward Music, üçüncü yıl dönümünü 44 sanatçının 40 parçasından oluşan derleme miks albümü “The Void” ile kutluyor.

Türkiye’nin birbirinden yetenekli dans müziği sanatçılarının daha önce yayımlanmamış 40 parçasını bizlere sunan albüm, dijital platformlarda müzikseverlerin beğenisine sunuldu. “The Void”, Future Forward Music’in kendi çıkardığı 9'uncu, alt plak şirketlerinin çıkardıklarıyla birlikte hesaplandığında ise toplamda 200'üncü kataloğu!

Son yıllarda aktif bir şekilde sahnede yer alan kreatif medya kolektifi ve eğlence sektörü oluşumu Future Forward Media’nın bir parçası olan Future Forward Music, ileri görüşlü bir plak şirketi olarak her biri dans müziğinin değişik tarzlarına yoğunlaşan üç farklı alt plak şirketine sahip.

“The Void” derlemesi, yurt içi ve yurt dışında yaşayan 44 Türk sanatçının yeteneklerini sergilediği etkileyici bir çalışma! Birçok farklı müzik türünden esintiler taşıyan derleme, müzikseverlere sonik bir şölen sunuyor. Güçlü melodik altyapılar ve enerjik ritimlerle bezenmiş parçalardan oluşan albüm, techno’dan house’a, electro’dan breaks’e, electronica’dan progressive trance’e, elektronik dans müziğinin çeşitli seslerini bizlerle buluşturuyor.

Albümün baştan sona çok sürükleyici ve yaşadığımız karantina günlerinde nefes aldırtan, canlandıran bir yanı var. Sanatçıların kendine has müzikal tavırları her parçada farklı hisler uyandırırken, albüme bir bütün olarak baktığımızda, Türkiye’nin dans müziği evreninin farklı perspektiflerini deneyimleyebilme şansı da yakalıyoruz. Dinlediğiniz anda dans etme isteği oluşturan “The Void”, pandeminin yarattığı müzikal boşluğa albüme verdikleri isimle dikkat çekerken içeriğiyle bu boşluğu doldurur nitelikte. Albümün dinamik yapısı, müzikle dolu olduğumuz, birlikte dans ettiğimiz geçmişteki etkinliklere özlem uyandırırken geleceğe de umutla bakmamızı sağlıyor.

Albüm ayrıca, Ege Sağlam (Miks 1), Hard Reset (Miks 2) ve Minstrel (Miks 3) tarafından hazırlanmış üç miksle birlikte dinleyiciyle buluştu. Bu mikslerin her biri, Future Forward Music’in dans müziği yelpazesinde yoğunlaştığı farklı atmosferleri yansıtıyor.

“The Void” albümündeki parçaların “mixed cut” kısa versiyonları, ilk etapta Spotify ve Apple Music gibi dijital müzik platformlarında erişilebilir durumda. Parçaların tüm versiyonları, ses ve video formatlarıyla birlikte “Rarible” isimli NFT (non-fungible token) platformunda yer alarak dünyada bir ilke imza atıldı. “The Void” bu özelliğiyle, NFT ekosisteminde bu sayıda yeni müzik çalışmasıyla yer alan dünyanın ilk çoklu sanatçı derleme albümü oldu.

Future Forward Music'in A&R direktörü Zahid Sarıhan, derlemeyle ilgili yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Albümü oluştururken dikkat ettiğimiz unsurlardan birisi farklı türleri bir araya getirmek ve bunu yaparken kariyerine yeni başlamış olan prodüktörlerle uzun süredir elektronik müzik sahnesinde yer alan sanatçıları bir araya toplamaktı. Yerel sahnede prodüktörlerin birbirleri ile arasındaki ilişkileri güçlendirmek, türler arasında etkileşim yaratmak ve sanatçıların kitlelerini farklı kitlelere eriştirip dinleyici kitlelerini genişletmek için, albüm yayınlandıktan sonra albümde yer alan parçaları yine albümde yer alan prodüktörler tarafından yapılan remiks çalışmalarıyla birlikte yıl boyunca EP şeklinde yayınlıyor olacağız.

“Türkiye'deki birçok plak şirketinin aksine spesifik bir tarza odaklanmayıp birçok türü tek bir çatı altında toplamayı planlıyoruz. 2019 ortalarında ana plak şirketimizden yayınladığımız şarkılarla bunun sinyalini dinleyici kitlemize iletmiştik. Önümüzdeki bir senenin planını hazırlamış bulunmaktayız. Albüm içerisinde yer alan parçaların remiksleri ile birlikte 40'ın üzerinde katalog yayınlayacağız. Albüm tanıtımına başladığımız günden itibaren çok yoğun bir şekilde demo almaktayız ve bu bizim heyecanımızı daha da çok artırıyor. Demolar arasında da kataloglarımıza ekleyeceğimiz birçok parça elimize ulaştı.

“Son zamanlarda adından bolca bahsettiren NFT platformlarını da araştırmaktaydık. 3LAU, deadmau5 ve Richie Hawtin gibi isimlerin NFT ile alakalı çalışmalarından sonra biz de bunu albümümüz özelinde uygulama kararı aldık. Albümümüz NFT mecrasında bu çapta yer alan ilk derleme albüm oldu.”

Albüm, yayımlandığı ilk gün Apple Music Türkiye tüm kategorilerde üçüncü, dans kategorisinde ise birinci sıraya yükselme başarısı gösterdi.

Future Forward Music’in 40 parçadan oluşan “The Void” isimli derleme albümünü aşağıda dinleyebilir, albüme NFT platformu Rarible aracılığıyla ulaşmak için bu sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Parça listesi

Miks 1

01 - Cagan Tunali - Retired Seagull
02 - Caner Seval - A Lost Pixie Girl
03 - Turker - Still Breathing
04 - Serkan Eles - Welcome to Reality
05 - Stefan Addo, Ozgul Bolat - Pandora
06 - Moziz - Lacuna
07 - Umutbooy - No One In The World
08 - Minstrel - Singularis (Ege Saglam Remix)
09 - Sercan Yanbay - Progressive Minds
10 - SEM Music Project - Polar Lights
11 - Voluntas - Enzeru

Miks 2

01 - Bahadırhan Koçer - Wechwieb
02 - Pleizel - Pneuma
03 - widerberg - Faded Memories
04 - Wolfson - Ups & Downs
05 - Can Durmus - Red Threads (Breaks Edit)
06 - Ayhan Akca - Fame Circus
07 - Karakter, ILÆY - I’ll Follow You
08 - KRCL, SIRMA - Not All (Club Mix)
09 - Savrun Brothers - Amygdala
10 - Evren Ulusoy - Medea
11 - Batıkan Abız - After the Storm
12 - Samet Zorlu - Between the Clouds
13 - Triart - After the Fall
14 - Sezer Uysal, VIIA - Luciole
15 - Hard Reset - Rendezvous
16 - Erdem Tunali - Ideal
17 - Onur Ates - Extraterrestrial Highway
18 - Erel - MMM (Make More Mistakes)

Miks 3

01 - Ayhan Aygun - Fire Damage
02 - Procombo - Silent Minds
03 - UGR - Interplanetary
04 - Emirgan - Echo Chamber
05 - Mehmet Ozbek - Red Alert
06 - Pina Tesla - Bombsight
07 - Ugur Project - Axis
08 - Zafer Atabey - Conjunction
09 - Riza Gobelez - 2905
10 - Minstrel - Chosenness
11 - MWM, Kedimari, Purple Phase - Genius Witch

#Turkuaz çalma listemizi Spotify'da takip edin.

Haber: Su Odabaş
Görsel tasarım: Ulaş Alyeşil

Sonraki yazýyý yükle
Yükleniyor...
Yükleniyor...