Menü
Ana Sayfa En Son Haberler Menü
Yorumlar

Müzisyenler mental sağlıklarını korumak için neden turlarını iptal etmeye başladı?

Pandemide kaybedilen zaman ve paranın baskısı altında ezilenler

  • FURKAN KILIÇASLAN | İLLÜSTRASYON: JORDAN MOSS
  • 30 Eylül 2022

E-posta listemize katılarak en güncel içeriklerden ve ayrıcalıklardan haberdar olun.

Ağustos ayının başlarında, Yard Act adlı grubun solisti James Smith, Stansted havaalanında uçağını beklerken ruhsal çöküntü geçirip kafasını masaya vurarak artık bunu yapamayacağını söylüyordu.

Leedsli post-punk grubu, ilk albümleri The Overload’ı ocak ayında yayınladığından beri turne programları gittikçe yoğunlaşıyordu. Büyük beğeni ve Merkür adaylığı bu baskıyı daha da arttırmıştı. Daha fazla şov gelmeye başlamıştı ve grup bunları gerçekleştirmek konusunda heyecan duyuyordu.

Smith: "O hafta sonu The Flaming Lips ile bir kalede performans sergiledik. Rüya gibiydi. Yapamayacağını söylemek nankörlük gibi hissettiriyordu."

Grup, plak şirketleri ve menajerleri ile görüşmelerinin ardından Avrupa’daki birçok şovunu iptal etti ve yaptığı açıklamada, "Şu anda vücudumuzun ve beynimizin dinlenme zamanı" dedi.

Yard Act, ani gelişiyor gibi görülen ancak aylarca süreçten sonra gelişen mental problemlerle uğraşan tek grup değil. Wet Leg’den Disclosure’a, Justin Bieber’dan Shawn Mendes’e, Gang of Youths’tan Russ’a kadar bir dizi süperstar da son zamanlarda turne tarihlerini iptal edip mental sağlıklarını önceliklendireceklerini söylediler.

Bu hafta, Arlo Parks, bir dizi ABD şovunu iptal etme gerekçesi olarak son 18 ayın ne kadar acımasızca ve tehlikeli geçtiğini söyleyerek kenara çekildi.

Sam Fender da tükenmişlik nedeniyle Florence + the Machine ile ABD’de yapacağı turneyi iptal edenlerdendi.

İptallerin artmasında iki önemli faktör var: Müzisyenler arasında mental sağlık mücadelelerini ve mesleklerinin sürekli baskısı hakkında artan ve aktif şekilde konuşulmaya başlanması ve yıkıcı bir pandeminin ardından tur takvimlerinin, tanıtımların, albüm ve şarkı baskısının olağanüstü bir şekilde artması. Kısaca endüstri kaybedilen zamanın acısını sanatçılardan çıkarıyor.

Bu baskı, artan enflasyon, azalan gelirler ve daha fazla çalışma temposu ile birleşince sanatçılar için çok zorlu bir dönem haline geliyor. Smith, "Gelen tekliflere hayır diyebilirsiniz ancak hayır dediğinizde bu fırsatlar bir daha önünüze çıkmayabilir. Böyle düşününce olabildiğince çok şey yapmaya çalışıyorsunuz" diyor.

Help Musicians ile birlikte yürütülen müzik endüstrisi ruh sağlığı hizmeti Music Minds Matter (MMM), kendilerine ulaşan sanatçıların sayısında hayli bir artış tespit etti.

Help Musicians’tan Joe Hastings, “Uzun süreli görece hareketsizlik döneminden sonra, bize stres, kaygı ve performansla ilgili problemlerle gelen sayısı arttı” diyerek bu duruma ışık tutuyor.

Sanatçılar üzerindeki artan baskı endişe verici olsa da, Hastings, insanların yardım için terapi almasının (bazı plak şirketleri sanatçılarına ücretsiz terapi de sunuyor) ve sorunlarını tartışmasının bir miktar teselli olduğunu söylüyor. “Sanatçıların deneyimlerini ifade etme şekli beş yıl önce bile bu kadar yaygın değildi” diyor Hastings.

Sosyal medya burada yardımcı olan bir diğer etken. Yaz boyunca, Arooj Aftab Twitter’da turnelerin artan zorlukları hakkında konuştu: uçak fiyatlarındaki artışlar, yakıt, vizeler, vergiler ve oteller, organizatörlerin bilet fiyatlarını artırma korkusu, izleyicilerin Pandemi sonrası gösterilere katılma konusundaki çekingenliği ve yaşam maliyetleri. Son turnesinden birçok sold-out şov ile dönerken kendini çok yüksek bir meblağda borç içinde bulan Aftab’a bunun normal olduğu söylendiğinde tepkisini koyarak bunun normalleştirilmemesi gerektiğini söylüyor.

Ancak yüksek profilli yıldızların bu zorlukları açık bir şekilde tartışması olumlu etkilere yol açabilir. MMM’den Hastings, “sanatçıların kendilerine bakmak ve mutlu ve sağlıklı kariyerler sürdürmek için neye ihtiyaçları olduğunu anlamalarının önemli olduğunu” belirtiyor. Turnelerin mental sağlık açısından talepkarlığına dikkat çekilmesi müzikseverleri, mekanları, plak şirketlerini, yöneticileri konu hakkında daha iyi eğitebilir.

Bir başka sanatçı Jenkins, kariyerinizin herhangi bir aşamasında bu anlayışın bu kadar zor olmaması gerektiğini söylüyor. İspanya’daki şovlarını iptal ettiğinde, Instagram’daki duyurusunun altına ağlayan emojiler gönderen İspanyol hayranların kalbinin kırıldığını hissettiğinde her birine geri cevap yazdı. “Çok fazla geri dönüş aldım” diyor. “Günün sonunda, insanlar sadece umursadıklarını göstermek isterler. Senin savunmasız olduğunu görüyorlar.”

Müzisyenlerin kırılganlığına ilişkin benzer bir anlayışın, turne altyapısına dahil olanları da kapsayabileceğini umuyor.

Müzisyenler, ne zaman bir iptal açıklasa ya da röportaj verse, kariyerlerini müzik ile yaptıkları, dünyayı gezdikleri ve müzikseverler ile buluştukları için minnettarlıklarını sıklıkla dile getiriyorlar.

Yine de hayranlarını veya organizatörleri kırmaktan korkan müzisyenler ne kadar zor durumda olsalar da şovlarını iptal etmekten çekinebiliyorlar. Gazeteci Ian Winwood'a göre ise, eğer bir sanatçı size zorlandığını söylüyorsa ona inanmak ve onları yaptıkları işten alıkoyacak bir neden varsa bunun altında gerçekten ağır bir sebep olduğunu bilmek her müzisyen için değerli.

[Kaynak: The Guardian]

Furkan Kılıçaslan'ı takip edin.

Sonraki Sayfa
Yükleniyor...
Yükleniyor...