Ara Menü
Ana Sayfa En Son Haberler Menü
İncelemeler

NFT'ler müzik endüstrisini ne şekilde dönüştürüyor?

TokenTraxx ve benzeri platformlar NFT mecrasında yeni yaratıcı alanlar açarak müzisyenler ve müzikseverler için sınırları ortadan kaldırıyor

  • YAZI: RHYS THOMAS | MIXMAG TÜRKİYE İÇİN UYARLAYAN: MELİS ÖZEK
  • 31 Temmuz 2022

E-posta listemize katılarak en güncel içeriklerden ve ayrıcalıklardan haberdar olun.

'Non-fungible token', yani NFT kavramına aşinasınızdır. Bu NFT'lerin tuhaf portrelere benzer olup değerlerinin çok üzerinde satıldığı düşüncesine kapılmış olabilirsiniz hatta. Bu alışılagelmedik dijital öğeler, olduklarından çok daha fazlasını sunuyor oysa. Oldukça kullanışlılar. İster bir kripto meraklısı olun ister birer okur, birkaç dakikanızı burada geçirmeniz dileğimiz. Zira birçok endüstri için, bilhassa müzik endüstrisi için bir devrim niteliğinde aşağıda söz edeceklerimiz.

Tanımına dokunacak olursak NFT, blok zincirde depolanan ve dijital bir varlığı değiştirilemez kılan kripto para birimi. Banknot tutmaktansa ellerinizde birer dijital eser. Bir banknotu öteki ile değiştirebilir, değerini katlama imkanı bulabilirsiniz elbet. Oysa bir sanat eserinin değeri nasıl biçilir? Bir Basquiat, kaç Peter Doyle yapımına eşdeğer? Zor bir soru.

NFT'ler için sanat eserlerine maskelenmiş birer 'zip.' dosyası denebilir. Resim, müzik, bilet, video, özel URL'ler ve benzeri birçok öge içerebilen kodlandırılmış klasörler. NFT sahibi olmak da bu kodlara sahip olmak aslında. Eser hakları, varlık sahiplerine ait ve yalnızca varlık sahipleri tarafından güncellenebilir kılınıyor böylece.

Teknoloji halen gelişime açık. TokenTraxx NFT Danışmanlık Başkanı Luke Kovic, NFT'nin bugünü için "PS5, Xbox Series X ve Nintendo Switch teknolojilerine kıyasla bir Commodore 64 denebilir" ifadelerini kullanıyor.

NFT ve Web3 tüketicilerini arttırmak, birleştirmek, bağlamak ve eğitmek amacı ile kurulan NFTUK'in kurucu ismi Mila Lolli de bugün NFT'lerin en ilkel hallerinde olduklarının altını çizmekte. Lolli, "Geliştirilmesi gereken oldukça önemli konular mevcut. UX kullanıcı deneyimi, Web2'de birer sorun olarak karşımıza çıkan çeşitli konular mesela" ifadelerini ekledi.

Uzun bir serüvenin henüz çok başı olduğunu dile getiren Lolli, "Linkin Park üyesi Mike Shinoda ve Kings of Leon grubu gibi NFT benimsemiş sanatçı örneklerine sahibiz" ifadeleri ile de gelecek potansiyelin ipuçlarına dair izler olduğunun altını çizmekte. Benzer şekilde Grimes, Mart 2021'de görsel-işitsel eserler ve videolardan beslenen bir NFT kampanyası başlattı. Çalışma sayesinde sanatçı, Spotify müzik dinleme platformunda milyarlarca dinleme sayısının eşdeğeri olan 6 milyon dolar kazanç elde etti.

Bahsi geçen miktar, plak şirketleri ile rekabet edecek türden. Sanatçı hakları da saklı kalacak üstelik. Sanatçılar dijital sözleşmelerle, her bir NFT satışından yüzde kazanabilecek ve kazançlarını sürdürülebilir kılabilecek.

Sözleşmeler belki de NFT teknolojisinin en heyecan verici bileşenlerinden. Bahsi geçen dijital sözleşmeler, NFT'lerinize tanımlanacak kişiselleştirilmiş kılavuzlar. Sözleşmelere; maliyetler, ikinci elden satış birimleri, telif hakkı yüzdeleri, bağışlar ve birçok detay dahil. Aracılara, yani plak şirketlerine ihtiyaç yok. Sanatçılar için tam bağımsızlık.

Cheeze kurucu ismi Simon Hudson, "Bir tür kripto cüzdanında saklanır NFT'ler. Bu cüzdanlar Apple cüzdanlarına benzemekte, merkezi değil ve oldukça da güvenilirler" diyor.

Bahsi geçen cüzdanlar, konser biletlerinin de birer NFT olarak tasarlanmasına ve hatta basılmasına uzanıyor. Dijital sözleşmeler minimum maksimum ücretlendirme kısıtlaması da getiriyor. Güvenlik önlemleri ile herhangi bir dolandırıcılığa maruz kalmak da imkansıza yakın.

Bu biletleme süreci, spor ve benzeri etkinlikler için de geçerli. Tasarımları da eşsiz birer sanat eseri. Ve müzik, hepsine birer köprü. Tıpkı nadir bulunan kayıtlara, eşsiz demo versiyonlara ve albümlerin özel tasarımlarına erişme isteğine benzer NFT'ler de müzikseverlere özel birer kreasyon. Dijital cüzdanlarla, bilet lansmanlarının da geçmişte kalacağı öngörülebilir.

Herhangi bir yatırım gibi, NFT'leri de alıp satabilmek önemli. Bu konuda güvenilir bir vitrine olan ihtiyaç oldukça elzem. Buna çözüm sunan platformlardan biri de TokenTraxx. Beta sürümünde olup test edilen ve güncellemekte olan TokenTraxx, bir NFT pazarı. Yıl içinde tam kullanıma açılması beklenen platform, NFT ve müzik sanatını buluşturucak.

TokenTraxx ekibinden Kovic, "Bugün başarılı müzik NFT platformlarından Sound.xyz ve çalışmalarına saygı duyuyor; sanatçıların yaratıcı doğaları ve hızla değişen tüketici talepleri karşısında daha esnek olmak istiyoruz" ifadelerini kullandı. Kovic için amaç; TokenTraxx üzerinden sanatçıların yaratıcı ve yapım süreçlerinde sınırları ortadan kaldırmak.

2015 indie müzik sahnelerinden tanınan Rat Boy, TokenTraxx ile birlikte şimdiden. Bir multimedya sanatçısı olan Rat Boy dört çetenin sonsuz savaşını resmeden bir 'Distopik Dünya' tasarladı. Koleksiyona toplanabilir NFT'ler ve Rat Boy ile arkadaşları tarafından bestelenen film müzikleri dahil olacak.

Bir başka başarılı örnek de müzik yapımlarını ve diğer yaratıcı eserleri değiştirilemez kılan, değer algılarına meydan okumak için oluşturulan özgün format TraxxStemz. Piyasaya Graffiti6 ile ortak NFT koleksiyon çalışmaları 'Revolution' ile çıkacak ekibin lansmanı, bu yaz sonu gerçekleşecek. Koleksiyona; Graffiti6'in orijinal kayıtlarından kesitler, remiksler, TraxxStemz formatıyla rastgele üretilen birbirinden farklı 3.030 müzik NFT'si dahil. Her bir versiyon, benzersiz kompozisyon bileşimlerinin ürünü.

İnovatif sanat platformlarından İbiza menşeli OpenLab, TokenTraxx ile platformlar arası yaratıcı girişimlerini duyurdu. Sınırlı sayıda üretilen Future Pass'ler, TokenTraxx üzerinden 29 Temmuz'da çıkacak. OpenLab Future Pass, online içeriklerden seçkin etkinliklere VIP erişim sağlıyor. OpenLab ise görsel-işitsel NFT'lere alan olacak. Düzenli olarak güncellenebilir koleksiyonlar, seçkin ses ve görsel tasarımcıların ellerinden. Future Pass piyasaya sürülmesi beklenilen bu özel koleksiyonlara da anahtar.

Kovic, sanatçı ve müziksever arasında yeni nesil kuvvetin NFT'ler olduğu yaklaşımında. TokenTraxx için de önemli bir vizyon. Rat Boy'a ait 'Distopik Dünya' koleksiyonu, Polygon üzerinde sabitlenen MATIC biriminden satışa açık. Kripto cüzdanlar ve tüm bu birimler sistemi kompleksleştirmekte. Kovic, erişebilirlik kapsamında sistemi basitleştirmek istediklerini, Visa ve MasterCard üzerinden satışlara öncül olmaya da yakın olduklarını belirtiyor.

"Dikkatinizi çekelim. Kripto son zamanlarda çöküşe geçti ve milyonlarca dijital varlık yitirilmedi mi? Böylesine değişken bir sisteme neden yatırım yapılsın? Müzik kayıtları gibi özel değişmez varlıkları koruma eğiliminde olunmalı" ifadelerini ekliyor Hudson.

"Düzenli birimin USDC olması ortak karardı. USDC, blok zincirin Visa'sı haline gelmekte. 'Stablecoin' olması, değerinin fiziksel para birimlerine sabitlenmiş olması anlamına da gelir. Bir fotoğrafçı olarak bugün, 1000 pound değerinde bir fotoğraf satın almak isterseniz; Ethereum ve benzeri birimleri kullanmak bahsi geçen 1000 pound'u 200 pound değerine eşdeğer kılabilir. USDC ile en azından ne alınır biliniyor."

Kovic, TokenTraxx'in sanatçıların kendi para birimlerine sahip olan farklı blok zincirleri kullanmalarına izin vereceğini bildirdi. Lolli, "Döngülere giren kriptonun olumlu ve olumsuz etkilerine şüphe yok. Doğru inşa edilirse, mevcut döngülerden bağımsız yürütülebilir" açıklamalarında bulundu. Kovic açıklamalarına TokenTraxx üzerinden kişisel bilgilerine erişim sağlanabileceğini, endişeler söz konusu olursa ulaşılabilir olduklarını ve endüstri hakkında derin bilgi ve yaklaşıma sahip olduklarını da ekledi.

EarthWeb'in tahminleri Nisan itibariyle 360.000 NFT sahibi olduğu yönünde. Bu veri, endüstrinin ne denli yeni ve gelişime açık olduğunu da kanıtlar nitelikte. Bununla birlikte pek çok sanatçı, marka ve tüketicinin TokenTraxx ve Cheeze gibi NFT platformlarına akın ettikleri de inkar edilemez bir güncel gerçek. Yeni nesil deneyimlere odaklanıyor, bir sonraki adımda ne olduğuna bakıyorlar. Eserlerinin hakları ellerinde olsun istiyor, kazançlarını da artırmak istiyorlar elbette. Kim aksini savunabilir? Sanatın evrildiği yolda, sanatseverler de bu dönüşümü takip edecek kuşkusuz.

TokenTraxx NFT detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

[Kaynak: The Face]

#Frekans çalma listemizi Spotify'da takip edin.

Sonraki Sayfa
Yükleniyor...
Yükleniyor...