Ara Menü
Ana Sayfa En Son Haberler Menü
Sanatçılar

Noemi Black: ‘Umut son ana kadar yaşamaya devam eder’

Technical Vibe plak şirketinin kurucusu DJ/prodüktör Noemi Black sorularımızı yanıtladı

  • MIXMAG TURKEY
  • 1 Haziran 2021

E-posta listemize katılarak en güncel içeriklerden ve ayrıcalıklardan haberdar olun.

2000’li yılların başında başladığı DJ’lik kariyerinde hatırı sayılır bir süre emin adımlarla ilerledikten sonra 2015 yılından itibaren kendi prodüksiyonlarını müzikseverlerin beğenisine sunmaya başlayan ve son yıllarda Avrupa’da en çok dikkat çeken sanatçılar arasında yer alan Noemi Black ile son zamanlarda neler yaptığını, yeni müzik çalışmalarını, geleceğe bakışını ve plak şirketi Technical Vibe’da neler olup bittiğini konuştuk.

Noemi Black’in dans müziğindeki macerası ilk olarak nasıl başladı?

Merhaba, sohbet için sizlerle bir araya gelmek güzel. Çocukluğumdan beri müzikle her zaman bağım vardı. Farklı enstrümanları çalmayı öğrenmeye çok meraklıydım çocukken. Ergenlik çağlarımdaysa elektronik müziğe sevgi ve ilgi duymaya başladım. Radyoda house ve electro müzik dinlemeye başlamıştım. Sonrasında internette daha fazla araştırma yapmaya ve yeni parçalar bulmaya odaklandım. Kulüplerde etkinliklere katılınca, DJ’liği mutlaka öğrenmem gerektiği konusunda emin olmuştum. İlk konsolumu satın aldım ve kendi kendime öğrenmeye başladım. Her şey bu şekilde gelişti.

Kendi müziğinizi üretmeye geçmeden önce uzun soluklu bir DJ’lik kariyeriniz vardı. 2015 yılındaki çıkış çalışmanız “Winged Hussar” ile başlayan müzik üretimi yolculuğunuzda DJ’lik kariyerinizin etkisini nasıl tarif edersiniz?

Kendi parçalarımı yapmaya başlamam biraz zaman aldı. Doğru olan yol belki de oydu. O süreçte ne çalıp hangi tarzda müzik üreteceğimden %100 emin olmadan önce pek çok yeni akımı, müzik türünü ve tekniği öğrendim. Ayrıca birçok yeni insan tanıdım. Müzik endüstrisindeki ilk adımlarımda bana yardımcı oldular. DJ’liğe başladığım sırada stüdyo ekipmanları, DAW yazılımları ve diğer birçok şey hakkında hiç fikrim yoktu. En başlarda müzik prodüksiyonunu öğrenmek istediğimden ve gelecekte kendi parçalarımı yapabileceğimden emindim. DJ’likteki tecrübem bana çok yardımcı oldu, bütün öğrenme süreci o sayede daha kolay ve daha tatmin edici hale geldi. Başladığım günden beri ne tür müzik yapmak istediğimin ve nasıl duyulmasını istediğimin bilincindeydim.

Almanya’ya taşınmadan önce Polonya’da ciddi bir zaman geçirdiniz. Polonya’daki dans müziği ekosisteminin en çok sevdiğiniz özelliği ne?

O zamanlar Polonya’daki techno topluluğu çok küçük ve kendi içine çok kapalıydı. Şu an biraz daha farklı görünüyor eskisine göre. Ama değişmeyen bir şey var tabii ki; o da rave tutkunları. Polonya insanı inanılmazdır. Bir etkinliğe gidiyorlarsa çalan DJ’den ziyade partinin kendisi için giderler. Techno’yu çok sevdikleri için ve harika vakit geçirmek istedikleri için giderler. Olan biten her şeye enerjik bir halde reaksiyon gösterirler ve setinizin her saniyesinin keyfini çıkarırlar. Anavatanımda çalmayı gerçekten seviyorum.

Almanya’ya taşınma kararınızda ne etkili olmuştu?

Daha önce de söylediğim gibi, Polonya’daki techno çevresi oldukça küçüktü. Çok iyi kulüplerde ve festivallerde çaldım. Ama tahmin edersiniz, işi daha fazla ileriye taşımayı istedim; yedikçe artan iştah gibi. Buradaki techno topluluğu Avrupa’nın en büyüğü olduğu için Almanya’ya taşınma kararı aldım. Hiçbir bağlantım olmadan Almanya’ya geldim, benim için zor bir karardı. Tam anlamıyla sıfırdan başladım. Fakat çok çalışmak ve ısrarla devam etmek, bu dezavantajları tersine çevirdi. Hayatımda verdiğim en iyi kararlardan biriydi.

Kariyerinizde sizi en çok gururlandıran an ne olmuştu?

O an için halen bekliyorum. Belki Almanya’daki ilk sahnem, veya Avrupa’da sahne aldığım ilk etkinlik gibi birkaç şeyden söz edebilirim. Ama şu ana kadar en çok gururlandığım an sanırım Lübnan’da ilk çaldığım etkinlikte hissettiklerimdi. Muhteşem bir his ve harika bir deneyimdi.

Koronavirüs krizi günlük yaşamınızı, rutinlerinizi ve stüdyodaki alışkanlıklarınızı nasıl etkiledi?

Birçok yenilik hayatımıza girdi, her geçen gün her şey değiştiği bir dönemdi. Etkinlik programlarım önce ertelendi, daha sonra da birer birer iptal oldu. Zor bir süreçti ve nasıl başa çıkacağımı bilmiyordum. Alışmak biraz zaman aldı ama sonrasında yeni müzikler üretmeye başladım. Yeni teknikler öğrenmeye ve becerilerimi geliştirmeye daha fazla zamanım oldu. Doğayla iç içe olmaya da ayrıca daha fazla vakit ayırabildim. Bisiklet sürmeyi ve dağ yürüyüşünü severim. Ancak bu sürecin bizden alıp götürdüklerinin yarattığı boşluğu tabi ki doldurmaya yetmedi bunlar.

Müzik endüstrisinin geleceği hakkında ümitli misiniz?

Kesinlikle ümitliyim. Umut son ana kadar yaşamaya devam eder. Birkaç ay içinde normal hayatlarımıza geri döneceğimize inanıyorum.

2021’deki ilk müzik çalışmanız “Follow Your Dreams”in ardından Nisan’da “Avalon”, geçtiğimiz günlerde de Hollen’in bir remiksinin yer aldığı “Enigma” kısaçalarınızı yayımladınız. Özellikle 2021’deki ilk çalışmanız “Follow Your Dreams” ve ona eşlik eden “Be Yourself” parçası, taşıdığı isimlerle güçlü mesajlar veren nitelikte. Bu çalışmanın arka planında, parça isimlerinin ötesinde iletmek istediğiniz mesaj neydi?

O kısaçalardaki her iki parça da cidden çok güçlüydü. “Baskıya boyun eğme, güçlü ol; hayallerin için mücadele et” mesajı vermek istedim bu çalışmada. Biliyorsunuz, çevremizde nasıl yaşamamız gerektiğini bize söyleyen hala birçok insan var. Ne yapmamız ve ne yapmamamız gerektiğini kendilerince söyleyip duruyorlar. Her şeyi sizden daha iyi bildiklerini düşünüyorlar. Bu doğru değil. Kalbinizin sesini dinleyin ve istediğiniz gibi yaşayın. Her şey ama her şey size bağlı.

Kişisel kariyerinizde ve Technical Vibe plak şirketinizde sırada ne var?

Yakında heyecan verici yeni projelerimi duyuracağım. Melodik house ve techno türüne daha fazla odaklanan çalışmalar ortaya çıkaracağımı şimdiden paylaşabilirim. Bu tarza odaklanan pek çok çalışmamı yakında dinleyebileceksiniz.

Plak şirketim Technical Vibe tarafında ise, Nisan’da İtalyan sanatçı Different Twins’in “Do NotDisturb” çalışmasını, geçtiğimiz günlerde de başarılı Macar ikili Twins Project’in “Your Mind on Acid” çalışmasını çıkardık. Yakında İtalya’nın yükselen yetenekleri Fabio Guarriello ve p.g.alvar’ın yeni müzik çalışmaları yayınlanacak, ayrıca benim de üzerinde çalıştığım yeni bir kısaçalar albüm yakında Technical Vibe aracılığıyla dinleyicilerimle buluşmuş olacak.

༺༻

Noemi Black'in bu yıl çıkan yeni müzik çalışmalarını aşağıda dinleyebilirsiniz.


#Frekans çalma listemizi Spotify'da takip edin.

Sonraki Sayfa
Yükleniyor...
Yükleniyor...