Ara Menü
Ana Sayfa En Son Haberler Menü
Sanatçılar

Sercan Yanbay: ‘Üretmek için saatin önemi yok’

Belçika'nın önde gelen house ve techno müzik festivali Extrema Outdoor 2022'de sahne alma heyecanını tadan Sercan Yanbay ile keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik

  • RÖPORTAJ: MELİS ÖZEK
  • 28 Haziran 2022

E-posta listemize katılarak en güncel içeriklerden ve ayrıcalıklardan haberdar olun.

Müzik yolculuğunda 2012-2013 yılları arasında Radyo Boğaziçi koordinatörlüğünde düzenlenen "Battle of the DJs" yarışmasını Antalya birincisi olarak kazanmasıyla ve aynı zamanda Gezi Makinesi koordinatörlüğünde Red Bull Crawling sahnesinde yer almaya hak kazanmasıyla önemli dönemeçlerden geçen Yanbay, 2013 yılından itibaren ilk prodüksiyonları “Origin” ve “Endless” gibi çalışmalarıyla beğeni toplamaya başladı. Bir süre groove, electro house ve progressive house tarzlarında müzik yapan Sercan Yanbay, 2020 yılında yeni bir yönelimle melodik ve progressive techno tarzına geçiş yaparak “Mist”, “Amnesia”, “Endless”, “Dark Position” ve “Progressive Minds” gibi dikkat çekici solo çalışmalara imza attı.

Son olarak iki parçadan oluşan “Prematuro” kısaçalarıyla beğeni toplayan sanatçı, bu yıl 11'inci buluşmasını hayata geçiren Extrema Outdoor Belgium'da sahne alma başarısı elde etti.

2020 senesinde Groove, Electro House ve Progressive House tarzlarını geride bırakarak; Melodic ve Progressive Techno tarzları ile yeni bir yolculuğa çıktınız. Bu yeni yolculuğa çıkma ilham ve motivasyonunuzun sahne arkasını merak ettik. Neler keşfettiniz bu yolculukta?

Öncelikle herkese selamlar, Mixmag Türkiye ekibine yapmış olduğumuz roportaj için teşekkür ederim!

Benim için zor bir karar değildi aslında çünkü müzik kariyerimin en başına dönmüş oldum. İnsanlar bunu bilmedikleri için çok fazla tepki gösterdiler ancak bazen hayatımızda değişiklikler yapmak zorundayız. Hayatımın içinde müzik olduğu sürece motivasyonum sürekli yüksek oluyor ve her anında zihnimizde bişeyler dönüyor. En önemli kısmı bunu üretebilmek oldu. Pandemi dönemi hepimiz için çok zor geçti bunu inkar edemeyiz ancak avantaja döndürebilmek çok önemliydi ve bunu başardığımı düşünüyorum. Müzik üretebilmek açısından benim için önemli bir dönem oldu ve kariyer planlamamı daha sağlıklı yapabildim.

Sanatın sanatı beslediğine şüphe yok. Nelerden ilham alırsınız? Neler besler müziğinizi?

Hayatımızdan birçok şey geçiyor maalesef. Düşüşler, yükselişler ve birçok başka duygu. Ben bu duyguların çoğunu yaşadım. Yakın arkadaşlarım, hayatımın içinde olan konuları bilirler ama özel tutarlar o yüzden bu ilhamı hiç bozmadan başka soruya geçelim.

"Saat üç. Bir şey yapmak isterseniz, bu saat ya çok geç ya çok erkendir." (Jean Paul Sartre). En yeni projeniz Prematuro'nun hikayesi nedir? Sartre nasıl dokundu bu esere?

Sartre’nin bu sözünü daha önce okumuştum ve bu projeyi tamamladığımda yorgun olduğum için saate bakmıştım. Saat 3’e yaklaşmıştı ve böyle bir şey aklıma geldi. Sanırım çok dikkatimi çekmiş ve bu sözü unutmamışım. O yüzden Sartre’nin bu sözünü kullanmak istedik. Üretmek için saatin önemi yok.

Dünyanın en iyi festivallerinden Extrema Outdoor Belgium'da Sezer Uysal ile birlikte sahne alan ilk 2 Türk DJ'den biri oldunuz. İzlenimlerinizi paylaşır mısınız? Neler hissettiniz?

Muhteşem bir deneyimdi gerçekten. Sezer Uysal ile birlikte orada olmamız ayrıca güzeldi. Gerçekten çok saygı duyduğum bir insan. Onun tecrübeleriyle Extrema Outdoor’da olmak beni çok fazla rahatlattı. Ayrıca Uğur Akkuş’a teşekkür etmek istiyorum. Böyle bir tecrübeyi kazanmamız için bize çok destek oldu. Tabi ki Extrema Outdoor’da olmak sana birçok konu hakkında fikir veriyor ve gerçekten ne kadar büyük bir işin parçası olduğunu hissettiriyor. Muazzam sahneler ve birçok ülkeden gelen insanların müzikle yaşadığı tutkuyu izlemek ne kadar güzel bir iş yaptığımızın mutluluğunu yaşatıyor. Umarım yaptığımız iş, Türk müzisyen arkadaşlarımıza ve dinleyicilere güzel şeyler hissettirmiştir. Doğru bir şekilde temsil ettiğimizi düşünüyorum.

Türkiye'de ve dünya çapında birçok etkinlik ve festivalde sahne aldınız. Küresel deneyimlerinizden bahseder misiniz? Müzik organizasyon sektörü üzerine de yorumlarınızı alalım isteriz.

Çok fazla kültür farkıyla karşılaşıyoruz tabi ki. Ancak müzik evrensel bir şey, dinleyici ile aynı bağ oluşuyor aranızda. Ben samimi ve güler yüzlü olmayı çok severim o yüzden bu konuda zorluk yaşamıyorum. Türkiye şartlar olarak ne kadar zorlansa bile gerçekten pandemi sonrası harika işler oluyor. Bazılarında yer alabiliyorum, yer alamadıklarımı ise keyifle izliyorum. Önceden bu kadar geniş açı ile bakamıyorduk ancak şu anda gerçekten gayet güzel ve keyifle takip edebiliyorum. Eğer şartlarımız düzelirse çok büyük işler olacağından hiç şüphem yok.

Sercan Yanbay'ın gelecek hedefleri nelerdir?

Kesinlikle doğru işler yapmak için çalışmaya devam ediyorum. Yeni şeyler öğrenmek her zaman önemli ve bu beni mutlu ediyor. Kariyer planlaması yapıyoruz ve bunu uygulamak için çalışıyoruz. Yıllardır bu sektörde olmama rağmen tekrar heyecanlanmak beni mutlu ediyor. Çünkü doğru şekilde ilerlediğimizi, insanların tepkileri ve ilgilerinden hissedebiliyorum. Tabi ki hedeflerimiz hep üst seviyede olmalı. Bu hedeflerin kapısını açtığımızı düşünüyorum. Önemli bir iş yaptık ve bunu devam ettirebilmek benim elimde ve bunun için gerçekten çok çalışıyorum.

Geleceğe yönelik paylaşmak isteyeceğiniz projeler var mı?

Yakın zamanda Duenia şirketinden Prematuro isimli EP yayınladık ve gayet güzel ilerliyor. Temmuz ayı içerisinde Future Forward Music ile bir anlaşmamız var ve sonrasında Monkey Project ile bir EP yayımlayacağız. Türkiye’de önemli showcase'ler düzenleyen 2 şirket ile sözlü bir anlaşmamız oldu. Şu anda bu şirketler için EP çalışmaları yapıyorum.

Başarılı birer prodüktör ve DJ olma yolunda olanlara neler söylemek istersiniz?

Öncelikle eğitimlerini tamamlamalarını öneriyorum tabi ki. İmkanları varsa müzik okulu okuyabilirler. Ülkemiz bu konuda gelişiyor ve çok yetenekli arkadaşlarımız var. Şu anda olan şartlar muazzam, istediğimiz her şeyi internetten bulabiliyoruz. Temeli çok çalışmak, üretmek ve doğru işler yapmak. Umarım her şey daha iyi olur ve gururla herkesi izleyebiliriz. Elimizde olan bütün imkanları paylaşmaya çalışıyoruz. Fikirlerini bizimle paylaşabilirler. Herkesin başarılı olmasını istiyoruz.

༺༻

Sercan Yanbay'ın iki parçadan oluşan yeni müzik çalışması “Prematuro”yu dinleyin!

#Turkuaz çalma listemizi Spotify'da takip edin.

Sonraki Sayfa
Yükleniyor...
Yükleniyor...