Ara Menü
Ana Sayfa En Son Haberler Menü
HABER

Sónar 2019 Barcelona Programı Açıklanan 23 Yeni İsim İle Kesinleşti

Sónar Festival 26. yılında her zamankinden daha iddialı

  • SEREN SARI
  • 26 Mart 2019

18, 19 ve 20 Temmuz 2019 tarihlerinde Barcelona'da gerçekleşecek Sónar 2019'un son detayları belli oldu. Sonar by Day programında sahne alacak sanatçılar arasında bu sene; deneysel elektronika ve neo-trance denince akla ilk gelen isimlerden olan Lorenzo Senni, 3 saatlik özel bir setiyle Detroitli DJ ve prodüktör Theo Parrish, İranlı r&b sanatçısı Sevdaliza ve “musica urbana” akımına bambaşka bir soluk getiren Endülüs’ün favori isimlerinden MC Dellafuente var.

Bu yıl 26. kez düzenlecek olan festival, Sónar by Day ve Sónar by Night kapsamında 9 sahnede 140'tan fazla gösteri ve performansa ev sahipliği yapacak. Push 1 Stop & Wiklow’un görsel-işitsel performans ve sanat enstalasyonlarını bir araya getirerek oluşturduğu dijital şölen Membrane ve elektronik müzisyen Hauschka tarafından hazırlanan canlı piyano gösterisi merak uyandıran diğer performanslar arasında.

A$ap Rocky, Bad Bunny, Lil Uzi Vert, Skepta, Disclosure DJ Show, Paul Kalkbrenner, Kaytranada, Dixon, Vince Staples, Underworld, Amelie Lens, Louie Vega & Bal Dijon, Daphni, Four Tet, DJ Koze, Jlin, Deena Abdelwahed, Lotic, Acid
Arab Live, 6 saatlik seti ile SonarCar'ı benzersiz bir deneyim alanına dönüştürecek Floating Points ve Body & Soul, Sónar by Night programında bir araya gelecek.

Sónar by Day programı canlı performanslarla öne çıkıyor: Arca, Holly Herndon, Actress + Young Paint live AI / AV, Max Cooper live av, Daito Manabe + Kamitani Lab: dissonant imaginary , Dj Krush, Nicola Cruz, Red Axes live, Daphni, Maya
Jane Coles/Nocturnal Sunshine, Erol Alkan, Bad Gyal, Branko, Dengue Dengue Dengue, Los Voluble ve Territoire.

Geçtiğimiz günlerde düzenlenen ve biletleri bu yıl da tükenen Sónar İstanbul, katılımcılarını deneyimsel ve sanatsal alanda besleyerek 3. yılını büyük bir başarıyla geride bıraktı. Sónar dünya turu; 3. Sónar Hong Kong (13 Nisan), 7. Sónar Reykjavík (25 ve 27 Nisan) ve ilk kez düzenlecek olan Sónar Atina (11 ve 12 Ekim) ile devam edecek. Sırasıyla dördüncü, beşinci ve ilk kez düzenlecek olan Sónar Buenos Aires, Sónar Bogota ve Sónar Meksika’nın tarihleri ise çok yakında duyurulacak.

Sónar 2019 programındaki tüm isimler kesinleşti

SonarDôme sahnesinin Sonar by Day programında elektronik müziğin üst seviye üç ismi öne çıkıyor.

Perşembe günü, katıldığı ilk sene 2016’dan bu yana Sónar'ın vazgeçilmez isimlerinden biri haline gelen İranlı sanatçı Sevdaliza, "The Great Hope Design" performansı ile deneysel pop ve r&b birlikteliğine unutulmaz bir yorum getirecek. Tiyatro ve koreografi unsurlarını içeren gösteri, 2018’de Berlin Red Bull Müzik Festivali için geliştirildi.

Deneysel elektronika ve neo-trance’ın önemli figürlerinden biri olan Lorenzo Senni, dijital ile organik tınılar arasında seyreden fütüristik synth müzik performansını yeni grubu Stargate ile sahneye koyacak. Cuma günü gerçekleşecek gösterinin öğeleri Red Bull’un İtalya'daki Matera seyahat stüdyosunda oluşturuldu.

Bu yılki SonarDôme programı, Cumartesi günü, Detroitli DJ ve prodüktör Theo Parrish’in funk’tan house’a, garage’dan ve techno’ya kadar uzanan 3 saatlik sıra dışı seti ile kapanacak.

Genç ve soluksuz

SonarDôme sahnesi, genç yetenekleri ve uluslararası arenada başarısını ıspatlamış projeleri de destekleyecek. Bu isimler arasında 700 Bliss (punk-rap duo’su Moor Mother ve DJ Haram ), Alman sanatçı Perel, club müziği ve experimental elektronikayı yeniden yorumlayan Meksikalı duo LAO & Wasted Fates (Latin kollektifi N.A.A.F.I üyeleri), Güney Afrikalı DJ Lag (Durban Gqom sound’un ana üreticisi) ve afro-pop fütüristi Petite Noir yer alacak.

Şimdinin ve geleceğin küreselliği

Ulusal sahne, popüler İspanyol müziğinin bugün geldiği noktayı şekillendiren beş önemli figür ile temsil edilecek: Ulusal kent sahnelerinin yıldızlarından biri olan Endülüslü MC Dellafuente; ressam ve görsel yönetmen Dano; ve Berlin Red Bull Müzik Akademisi’nin üç ulusal katılımcısı: (ilk kez solo live performans gerçekleştirecek) Ylia, adından sıkça söz ettiren Barcelonalı prodüktörler Shelly ve Gallicia’a Nistra, efsane elektronik müzik grubu Novedades Carminha’nın gitaristi Anxo Ferreira.

Festival programında, yakın zamanda Red Bull Müzik Akademisi stüdyolarında saatler geçiren ve elektronik müziğin öncüleri olarak görülen 11 yeni sanatçıya da yer verildi: Sneaks (New York'un post-punk ve r&b’si), Anger (Avusturya’nın synth-pop beat’leri), FAKETHIAS (Norveç’in sonik yankıları), J Colleran (İrlanda’nın piyano ve akustiği), Katarzia (Çek Cumhuriyeti’nin avangard popu), Yakamoto Kotzuga (İtalya’nın IDM ve enstrümental hip-hop’ı), Anna Vs June (Yunanistan'ın folktronika ve mikrotonal ezgileri), Camille Mandoki (Meksika'dan vokal avant-pop), Milan W. (Belçika'nın ambient ve club müziği) ve vōx (Kaliforniya'nın vokalce zengin ve yenilikçi r&b’si).

SónarComplex

SónarComplex programını SonarDôme'daki performanslara ek olarak gerçekleşecek iki performans ile tamamlayacak: Push 1 Stop & Wiklow elle tutulabilir dijitalizmin keşfi ve “şeffaf malzemeler için algoritmik bir performans” olarak tanımladıkları alternatif projeksiyon sanatı Membrane’i sergileyecek. Melodik solo piyano eserlerinden oluşacak ve 2019’un başlarında piyasaya sürülecek olan yeni albümünü tanıtan öncü Alman piyanist Hauschka piyano ve elektroniği bir araya getirecek.

LINE-UP

Sónar by Day

Perşembe
afrodeutsche, aleesha, anger, arca, berlinist presents gris game live, catnapp, cosmic d'alessandro, daito manabe + kamitani lab: dissonant imaginary, daphni, dengue dengue dengue, desert, dj lag, faka, fennesz, j colleran, leon vynehall, lotic: endless power, milan w., nistra, obongjayar, ouchhh + za!: superstrings, petite noir, rejjie snow, ross from friends, sevdaliza - the great hope design, shiva feshareki, slikback, snakehips, titi calor, vōx, 700 Bliss.

Cuma
anna vs june, artwork, bill kouligas, bruce brubaker & max cooper: glassforms, cascales, dellafuente, diego navarro, dj krush, fakethias, ha$lopablito, hibotep, holly herndon, karcelen, k á r y y n, lomepal, LAO & wasted fates (N.A.A.F.I.), lorenzo senni - stargate, los voluble: flamenco is not a crime, macromassa, mans o, masego, mayajane coles presents nocturnal sunshine, muqata'a, quiet ensemble – back symphony, sebastian, shelly, sneaks, virgen maria, ylia.

Cumartesi
actress + young paint live ai/av, alvva, bad gyal, branko, brat star, ca7riel + paco amoroso, camille mandoki, cecilio g, dano, d'valentina, erol alkan, fkj, hamill industries & shelly: audible spectrums, hauschka, jesse baez, katarzia, kelly moran grand piano av live, la diabla, lil moss & friends, lyzza, max cooper live av, membrane / push 1 stop & wiklow, nicola cruz, perel, red axes live, territoire, theo parrish, yakamoto kotzuga.

Sónar by Night

Cuma
a$ap rocky, acid arab live, andy c, daniel avery, disclosure dj set, dj koze, dj seinfeld, enry-k, floating points (6h set), four tet, jarreau vandal, jlin, joseph capriati, mall grab,murlo (live av), octavian, peggy gou & palms trax, phran, sho madjozi, tutu, underworld, vince staples.

Cumartesi
amelie lens, bad bunny, blawan & dax j, body & soul (6h set), caterina barbieri live av, deena abdelwahed - khonnar live, dixon, dj tennis, fake guido, flava d, haai, kaytranada, lil uzi vert, louie vega & honey dijon, neon chambers (kangding ray + sigha), paul kalkbrenner, rrucculla, saoirse, skepta, $kyhook, waajeed.

Pazar - Teatre Grec
(ayrı bilet):
the matthew herbert brexit big band.

Program detayları için Sónar 2019'un internet adresini ziyaret edin.

3. Sónar İSTANBUL: TÜM BİLETLER TÜKENDİ

Sónar 2019 dünya turuna 8 ve 9 Mart'ta gerçekleşen Sónar İstanbul ile iyi bir başlangıç yaptı. Tüm biletleri tükenen festival üçüncü yılında da İstanbul’a damgasını vurdu.

Festival, dünyanın en iyi akustiğine sahip sanat merkezlerinin başında gelen Zorlu Performans Sanatları Merkezi'nin 4 sahnesinde 40 sanatçıyı ağırladı. Müzik ve sanat performanslarının yanısıra; teknoloji, yaratıcılık ve müzik sektörü üzerine çeşitli konferans, sunum ve workshop’ların gerçekleştiği Sónar+D katılımcılar tarafından yoğun ilgi gördü.


Spotify 'Frekans' çalma listemizi takip edin.

Yükleniyor...
Yükleniyor...