Ara Menü
Ana Sayfa En Son Haberler Menü
HABER

Turlayan DJ’lerin iklim üzerindeki etkisi raporlaştırıldı

Pandemi öncesinde yoğun uluslararası sahne programları için turlayan DJ’lerin geride bıraktıkları karbon ayak izi araştırma konusu oldu

  • MIXMAG TURKEY
  • 3 Nisan 2021

E-posta listemize katılarak en güncel içeriklerden ve ayrıcalıklardan haberdar olun.

Çevre konusundaki hassasiyetiyle bilinen Berlin merkezli kolektif Clean Scene, yoğun turne dönemlerinde DJ’lerin çevre üzerinde bıraktıkları etkiyle ilgili bir rapor yayınladı.

Pandemi başlamadan önce 2019 yılındaki verilerden yola çıkan Clean Scene, DJ’lerin geride bıraktıkları karbon ayak izine dikkat çekerek dans müziği endüstrisi için alternatif çevreci gelecek senaryoları yaratılmasına katkı sağlamayı amaçlıyor.

“Last Night a DJ Took a Flight” başlıklı 20 sayfadan oluşan rapor, pandemi öncesi birçok DJ’in kulüp ve festival programları için haftalık bazla uluslararası seyahat gerçekleştirdiğini ve bir hafta sonu boyunca iki ya da üç ülke değiştirdiklerini ortaya koyuyor.

Clean Scene, veri değerlendirmesinde Resident Advisor’ın 2019 yılına ait en popüler 1000 DJ sıralamasını baz aldı ve söz konusu DJ’lerin yıl boyunca aşağı yukarı 51.000 uçuş gerçekleştirdiği tahmininden yola çıktı. Bu da takriben kat edilen 117.000.000 kilometre yol, 3.200.000 litre yakıt ve 35.000 ton karbondioksit salınımı anlamına geliyor. Rapora göre belirtilen karbondioksit salınımı, 20.000 evin bir yıllık, 8.000 festivalin ise üç günlük elektrik tüketimi, ayrıca 25.000.000 plak üretimi sonucu çıkan salınıma eşit düzeyde.

Uluslararası programlarda turlayan bir DJ’in yol açtığı yıllık ortalama karbondioksit salınımı 35 ton olarak hesaplanırken, bu miktardaki karbon ayak izinin insanlar için normal kabul edilen yıllık 2 tonluk skalanın 17 kat üzerinde olduğu paylaşılıyor.

Clean Scene’in ortaya koyduğu bir diğer çarpıcı veri de, ilk 1000 içerisinde en fazla turlayan 100 ve en az turlayan 100 DJ’in karbon ayak izi miktarı arasındaki fark; ilk 100’deki DJ’lerin yıllık karbon ayak izinin bireysel ortalaması 88 ton olurken, en az turlayan 100 DJ’in bireysel ortalamasının 3.3 tonda kaldığı göze çarpıyor. Burada da yıllık öngörülen karbon salınımı ilk 100’deki DJ’ler için 44 kat, son 100’deki DJ’ler için 1.5 kat fazla.

Raporda sanatçıları suçlayıcı herhangi bir ifade bulunmazken endüstrideki gelişimin turlamayı kolaylaştıran yapısı bir bütün olarak ele alınıyor ve dans müziği ekosisteminin çevreci anlamda daha sürdürülebilir bir yapıya büründürülmesi için kolektif bir aksiyon planı geliştirilmesine ihtiyaç olduğu vurgulanıyor.

Peki ne yapılmalı?

Rapor birtakım öneriler de içermekte. Bunlardan biri, uçak yerine tren yolculuğunun tercih edilmesi. Rapor Avrupa’yı merkeze alan bir çıkış noktasına sahip olduğu için bu öneri her ne kadar Avrupa'daki gibi ülkelerin birbirine yakın olduğu ve raylı sistemlerin gelişmiş olduğu coğrafyalarda işe yarama potansiyeli taşısa da Güney Amerika, Afrika ve Asya gibi lokasyonlarda ve deniz aşırı seyahat planlarında olasılık dışı kalabilir.

Bir başka dikkat çekici öneri ise uzak seyahatlerin tek bir performans için planlanmamaya gayret edilmesiyle ilgili; mesela Londra’dan Los Angeles’a gitmişken nispeten daha geniş bir zaman dilimini kapsayacak şekilde bir değil birden fazla kulüpte / festivalde sahne programlamalarının yapılması fark yaratan bir unsur olabilir. Ayrıca, uluslararası DJ’lerin belirli coğrafi sınırlar ya da belirli zaman dilimleri içinde başka bir yerde performans sergilemelerini engelleyen “ambargo” uygulamalarının ortadan kaldırılması, DJ’ler için bulundukları lokal bölgelerde elini rahatlatacak bir serbestlik yaratabilir.

Ülkelerdeki organizatörlerin yerel DJ’leri öne çıkaracak hamleler yapması da önem arz eden bir diğer seçenek.

Raporun tamamını buradan okuyabilirsiniz.

‘Dünyanın Ritmi: Berlin’ çalma listemizi Spotify'da takip edin.

Sonraki yazýyý yükle
Yükleniyor...
Yükleniyor...