Ara Menü
Ana Sayfa En Son Haberler Menü
HABER

Amerika'da sanatçı komisyonları ortak bir mektup ile Live Nation'ı ABD yargısına şikayet etti

Sanatçı komisyonları Live Nation'ın tekelci davranış nedeniyle incelenmesini istiyor

  • Furkan Kılıçaslan
  • 29 Haziran 2020
Amerika'da sanatçı komisyonları ortak bir mektup ile Live Nation'ı ABD yargısına şikayet etti

E-posta listemize katılarak en güncel içeriklerden ve ayrıcalıklardan haberdar olun.

Geçtiğimiz günlerde Rolling Stone'un Live Nation ve sanatçı ajansları arasında geçen yazışmalara ulaşması üzerine sektör bu haberlerle yankılanıyordu. Live Nation, birlikte çalıştığı yetenek ajanslarına gönderdiği yazıda 2021 yılında düzenleyeceği konser ve festivallerde sanatçıları finansal açıdan kötü etkileyecek bir dizi değişikliğe gideceğini açıklamıştı.

Ortaya çıkan bu yazışmalar sonrasında Live Nation yöneticileri yazışmanın ''gerçeklikten uzak'' olduğunu öne sürmüş ve yazışmada yer alan maddelerin hayata geçirilmeyeceğini söylemişti.

Ancak olay bununla sınırlı kalmayacak gibi görünüyor. Future Of Music Coalition, Artist Rights Alliance ve Center For Digital Democracy komisyonları ortak bir mektup ile Live Nation'ı tekelci davranışları nedeniyle Beyaz Saray Hukuk Komitesi'ne şikayet etti. Endüstri grupları ayrıca ABD Kongresi'nden Live Nation'ın "sömürücü" önerilerinin yanı sıra Ticketmaster, Pandora ve SiriusXM'nin de sahibi olan ana şirket Liberty Media'nın iHeartMedia ile birleşmeyi planlamasını da "tekelci yapıyı güçlendireceği'' iddiasıyla araştırılmasını istiyor.

Ortak mektupta, "Liberty/Live Nation'ın gücünü kullanarak pandemi durumunda hali hazırda zor zamanlar yaşayan sanatçılara karşı ezici, tek taraflı ve sömürücü şartlar uygulanmasına izin verilmemelidir'' deniyor. Mektup ayrıca sanatçılar örgütlense dahi Live Nation'ın alternatifi çok fazla olmadığı için tüm kariyerleri konusunda endişeli olduklarını da belirtiyor.

ABD Kongresi'nin mektuba ne yanıt vereceği ise merak konusu...

‘Dünyanın Ritmi: Londra’ çalma listemizi Spotify'da takip edin.

Furkan Kılıçaslan'ı takip edin.

Yükleniyor...
Yükleniyor...