Ara Menü
Ana Sayfa En Son Haberler Menü
ÖNE ÇIKANLAR

2021'de büyük kapasiteli etkinlikler mümkün görünüyor mu?

2021'in ilk ayı geride kalmasına rağmen canlı müzik endüstrisindeki belirsizlik devam ediyor

  • FURKAN KILIÇASLAN
  • 30 Ocak 2021

E-posta listemize katılarak en güncel içeriklerden ve ayrıcalıklardan haberdar olun.

2021'in ilk ayının geride kalmasına saatler varken ve festival sezonu hızla yaklaşırken canlı müzik endüstrisinde fiziksel etkinlikler belirsizliğini korumaya devam ediyor. Geçtiğimiz yıl 50. yılını kutlamaya hazırlanan Glastonbury, 2021'de de tüm çabalara rağmen gerçekleşmeyeceği öngörülerek art arda ikinci kez iptal edildi.

Bağımsız Festivaller Birliği (Association of Independent Festivals) CEO'su Paul Reed, yaz boyunca gerçekleşen yüzlerce İngiltere festivalinin kaderinin büyüklüklerine bağlı olduğunu söyledi. Glastonbury bu yıl çeyrek milyon insanı Worthy Farm'a kabul edemeyecek olsa da, daha küçük festivallerin gerçekleşme ihtimali hala var. Reed'in The Guardian'a yaptığı açıklamada İngiltere'de her yıl ortalama 975 büyüklü küçüklü festivalin gerçekleştiğini söyledi. Büyük festivallerin programlama, biletleme ve operasyon seviyesinden dolayı Şubat ayında karar vermesinin muhtemel olduğunu açıklayan CEO, küçük festivaller için ise hâlâ bir umut görüyor.

Mixmag, 2021 yaz sezonuna nasıl yaklaşacaklarını öğrenmek için bir dizi İngiltere festivaliyle bu yılın gidişatını konuştu. Bazı etkinlik organizatörleri kesin bir şey konuşmaktan çekinirken, bazıları ise hâlâ bu yılın kurtarılabileceğinden emin. Leeds'teki Newsam Park ve Mint Festival'ın organizatörleri, sosyal medyada "hiç şüphesiz gerçekleşecek" iddiasında bulunduktan sonra her iki festivalde de hazırlıkların normal programında devam ettiğini belirttiler. Organizatör Stuart Forsyth, "Gerektiği takdirde, hem Newsam Park hem de Mint Festival için hızlı koronavirüs testlerimiz var" dedi. Hızlı COVID-19 testi, bu yaz festival sezonunun kilidini açabilecek anahtarlardan biri. Birleşik Krallık'taki Swallow Events, şu anda 24 ülkede mevcut olan "COVID-19'u tespit etmek için tam ölçekli bir hızlı test tarama hizmeti" sunan ilk şirket olarak öne çıkıyor. Sonuçların 15 dakika içinde hazır olduğunu ve testlerin sıfır yanılma payıyla ilerlediğini iddia eden şirket bu yıl için umutlu.

Swallow Events ayrıca, "dijital müşteri doğrulama sürecinin —diğer birçok bilginin yanı sıra yaş doğrulaması da dahil olmak üzere— herhangi bir hızlı test veya aşı sonuçlarıyla tam olarak entegre edilmesini sağlayan" bir dijital pasaport platformunu da hayata geçirdi. Şirket, dijital pasaportlarının, test edildiklerini ve bir festival alanına güvenli bir şekilde girebildiklerini göstermek için bilet sahiplerini izlemek için kullanılabileceğini söylüyor.

Arnavutluk festivali Unum, bu yaz Swallow Events'in testlerini kullanacak ilk festivallerden biri olacak. Unum, geçtiğimiz hafta sanatçı programını açıklamış ve sosyal medyada festivalin yüzde yüz gerçekleşeceğinin garantisini vermişti.

Barcelona'daki Primavera Sound ise koronavirüs testinde geleneksel yöntem olan PCR testi ile yeni geliştirilen hızlı yöntemlerin karşılaştırılması amacıyla geçtiğimiz aylarda Barcelona’da pilot bir konser düzenlemiş ve sıfır enfeksiyon ile pilot programı tamamlamıştı ancak İspanya başbakanı Pedro Sánchez'in geçtiğimiz günlerde nüfusun %70'i aşılanmadan uluslararası turistleri ülkeye kabul etmeyeceklerini, bu önlemin de 2021 yazının sonuna kadar süreceğini söylemesi turizm cenneti İspanya'daki olumlu beklentilere gölge düşürdü.

Son on yılda İngiltere'nin önde gelen festivallerinden biri haline gelen 66 bin kapasitelik Boomtown'un İletişim ve Strateji Direktörü Anna Wade, belirsizliğin bu yıl içerisinde ibreyi olumlu tarafa döndüreceği görüşünde. Festival, geçtiğimiz Ekim ayında koronavirüs riskinden arınmış güvenli etkinlik ortamlarının organize edilmesi amacıyla çalışmalarına yeniden hız kazandırmıştı.

Tüm festivaller olabildiğince güvenli bir şekilde kapılarını açabilmek için uygun adımları atarken, yazın gerçekleşmesi planlanan bazı etkinlikler Eylül-Ekim aylarında hafta sonlarını güvence altına alarak daha güvenli bir yaklaşımda bulunuyor. Londra'daki Mighty Hoopla'nın festival organizatörü Jamie Tagg, aşının her kesime uygulanması ve planlanan aşılama takvimi göz önüne alındığında bu yaz festivallerin mümkün olmayacağını ancak Eylül-Ekim için hazırlıklarını yaptıklarını söyledi.

Birleşik Krallık hükümetinin canlı müzik endüstrisi için sigorta tazminatlarıyla ilgili bir yasa tasarası oluşturmaması belirsizliğin en büyük etkenlerinden biri. Film ve televizyon sektörleri gibi diğer sanat endüstrilerine pandemi ile ilgili sigorta programları sağlanırken, festivaller için hâlâ bir boşluk söz konusu.

Pek çok festivalin sigortaları bulaşıcı hastalıklardan kaynaklı iptalleri kapsamıyor. Sigorta sağlayıcılar ise festivallere iptal ve kesintiler için teminat vermemekte kararlı. Bu da festivallerin 2021'i planlamasını ekstra riskli hale getiriyor. 66 milyar sterlinlik gece hayatı ekonomisine hükümet desteğinin hala çok az olduğu göz önüne alındığında sigorta şirketlerinin sektöre de bakış açısı olumsuz bir çizgide.

UK Music gibi kuruluşlar, hükümeti festival endüstrisini desteklemeye ve Almanya'yı örnek almaya davet ediyor. Almanya 2021'in ikinci yarısı için planlanan etkinliklerin maliyetini karşılamak için 2,5 milyar Euro'luk bir iptal fonu duyurmuştu.

Hollanda'da ise şimdilik iyimser bir hava hakim. Awakenings Festival, daha önce Haziran 2021 olarak açıklanan programını herhangi bir belirsiz iptal yaşamadan Eylül'e erteledi. A State of Trance ise 1000'inci radyo şovu kutlamaları kapsamında Eylül'de Utrecht'te düzenleyeceği festivali için satışa çıkan 55 bin biletin saatler içinde tükendiğini aktardı.

Öte yandan pandemiyi en ağır şekilde yaşayan ülke konumundaki Amerika Birleşik Devletleri'nde durum hiç iç açıcı değil. Önceki hafta 2022 için tarih opsiyonlarını değerlendirdiği ortaya çıkan ve 2021'deki organizasyonunun iptaline kesin gözüyle bakılan Ultra Music Festival'dan sonra bir iptal kararı da Coachella için geldi. Coachella'nın her yıl düzenlendiği Kaliforniya'nın Riverside kenti halk sağlığı yetkilileri, festivalin bu yıl Nisan ayında düzelenlenmesi planlanan 2021 buluşmasının iptal edildiğini açıkladı.

Elbette çok sayıda çevrim içi festival ve sanal gerçeklik deneyimi bu yıl da hayatımızda olmaya devam edecek. Ancak gerçek bir festival deneyimi tüm dünyada müzikseverlerin en çok özlediği sosyal deneyimlerden biriyken hükümetlerin bu konu üzerindeki çağrıları görmezden gelmesi kültürel anlamda birçok değerin kaybolmasına neden oldu ve olmaya devam ediyor.

#Frekans çalma listemizi Spotify'da takip edin.

Furkan Kılıçaslan'ı takip edin.

Sonraki Sayfa
Yükleniyor...
Yükleniyor...