Menü
Ana Sayfa En Son Haberler Menü
ÖNE ÇIKANLAR

Black Rose'un sınırları zorlayan serüveni

Black Rose plak şirketinin kurucu ismi Ciro Acciarino sorularımızı yanıtladı

  • MELİS ÖZEK
  • 6 Temmuz 2022

E-posta listemize katılarak en güncel içeriklerden ve ayrıcalıklardan haberdar olun.

Ciro Acciarino; nereden başlamalı? Menşeli Napoli olup benzersiz seslere adanan Black Rose plak şirketinin kurucu ismi Acciarino, edm ve techno kültürüne yakışır bir saygınlıkla sınırlarını zorluyor endüstrinin. Melodic house ve tekno türlerinde hızla başarı yakalayan etiketin ortakları Ciro Acciarno ve Erly Tepshi, sound'larını Orta Doğu dünyasına da tanıttı. Üstelik, Savaş dönemleri dahil. Sınırları cesaret edilemez ölçüde zorlamak da bu olsa gerek. Bir kültür de ancak böyle yaşatılır.

Müzik tutkunuz 13 yaşında başlamış; house ve progresif techno tınıları şekillendirmiş vizyonunuzu. Elektronik müzikle nasıl tanıştınız? Tutkunuzu kariyere dönüştürme ilham ve motivasyonunuz nereden geliyor?

House müzik kültürüne adım atmam, hemen hemen 13 yaşlarım. Okul çıkışlarında bodrum katında oturan bir arkadaşıma gider, camından müziklerini dinlerdim. 'House', bir tutku haline geldi.

Napoli'nin bilinen radyolarından biri aracılığıyla çeşitli DJ ve mixlerle tanıştım. Bir tutku olduğu kadar kültürdü. Napoli'nin "Angels of Love" partilerinde Frankie Knuckles, Louie Vega, Roger Sanchez, Carl Cox ve benzeri hatırı sayılır sanatçılara; Napoli değil sadece, neredeyse tüm İtalya tanık oldu. Kültüre karşı beslediğim derin hisleri tetikleyen de Sanchez oldu. Kültürü paylaşmaya da başladım. Kutlanan doğumgünlerinde 1 saat 30 dakikalık CD'im eksik olmaz, ben de bir "Angels of Love" gecesi yaşatırdım arkadaşlarıma.

Napoli kulüp kültüründe geçen yıllarınızın ardından var olan Black Rose, ömür boyu süren bir hayalin hayat bulmuş hali. Napoli kulüp kültüründen; Erly Tepshi ve Black Rose'a uzanan müzikal serüvenden bahseder misiniz?

Napoli ile sınırlandıramadığım, dünyanın dört bir yanına uzanan benzersiz bir vizyonum olmuştur her daim. Sanatçılar için kulüp kültürü oldukça önemli; dans edecek kimse yoksa, dans ettirecek parçalar da platformdan yoksun kalıyor. Bu yaklaşımın bir miras olabilmesini arzu ederim; yoğun bir haftanın bitiminde müzik, stresli bakışlara gülümseme olmalı. Kalabalıkları önümüzdeki günlere hazırlamalı. Sanatçılar kendilerini memnun etme eğiliminde oldukça, tüketici ihtiyaçları da önemsenmemiş oluyor. Gerçek bir DJ'in gözü de dansın üzerinde olmalıdır daima.

Doymuş ve tamamlanmış sanatçılardan Early Tepshi. Sahip olduğumuz bağ ve Black Rose üzerindeki ortaklık bir yana, Tepshi ileri görüşlü olmuş ve sınır tanımaz ve üretimleri ile boyut kazandırmıştır endüstriye. Yeterli değilse, Tepshi'nin sarsıcı dokunuşu devreye girer.

Ve hatta bizler de yeni bir kimlikle yeniden başlamak üzere bir adım attık. Yepyeni bir tür yarattık böylece; Melodic Acid Techno

Black Rose, melodik house & techno kültürünün umut vaat eden etiketlerinden. Black Rose Recordings'in hikayesi nedir?

Özgün bir plak şirketi kurma arzum vardı her daim. Hayalini kuruyordum her gün. Müzik ve Netflix haricindeki hayattan yoksun, pandemide; bir duş öncesi gül şeklindeki dövmelerimin gözüme takılması ile tohumlar atıldı Black Rose'un.

Ana tanık olan Erly'nin de bu serüvenin bir parçası olmasını istedim. Tereddütsüzdü ve böylece ortaktık. Black Rose, 28 Mart 2020'de hayat buldu. Mart 2020'den bu yana her an ve detayı da birlikte tadıyoruz.

"Siyah bir gülün doğada bulunması imkansızdır. Büyüleyici ve trajik bir romantizmin temsili" Black Rose'u açar mısınız? İsme ve görsel kimliğe ilham veren nedir?

Güller her daim özel olmuşlardır benim için. Kalbin mükemmel bir ifadesi. Siyah gül eşsiz. Doğada bulunması imkansız bu güller; nadirlik, zerafet ve romantizmin birer sembolü. Doğada bulunması imkansız bu güller; nadirlik, zerafet ve romantizmin birer sembolü. Bu yaklaşıma ve ideallerine laik olmak da elimizden gelenin en iyisini yapmaya devam ediyor olacağız.

Elektronik müzik kültürünü Suriye'ye taşıdınız; savaş dönemleri dahil. Yaratıcı ve yapım süreçlerine ışık tutar mısınız? İzlenimlerinizi merak ettik. Bugün Orta Doğu'nun elektronik müzik kültürü üzerine yorumlarınızı da alalım isteriz.

Orta Doğu üzerine konuşacak şey çok. Orta Doğu'da birçok partinin küratörlüğünü üstlendik. Güneşin doğuşuna dans eden, gerçek raver'lardı bizlere eşlik edenler. Büyüleyici anlardı. Tattığım eşsiz deneyimlerindendi hiç şüphesiz.

Böylesine bir dönemde, sanatçıları Orta Doğu'ya sürüklememin, böylesine bir partinin delilik olduğunu savundu herkes. Suriye ve Lübnan'dan büyük bir gülümseme ile dönen bizler içinse asıl delilik aksine inanmaktı. Şehrin büyüsü ve enerjisine inanmak zordu. Pek yakında tekrarlarına tanık oluruz umarım.

Deneyimli bir girişimci olarak, elektronik müzik endüstrisinin geleceğine dair neler söylemek istersiniz? Black Rose'un geleceğinden bahseder misiniz?

Elektronik müzik trendleşmekte; devrimlere ve değişimlere de inanıyorum. Erly ile bahsi geçen bir konu; yenilikçi olmak önemli, keşfetmek. Bu yaklaşımla üretilen ve Melodic Acid Techno türüne hitap eden yeni kısaçalar albümümüz de pek yakında sizlerle. Bana ithafen düzenlenen Crio adlı bir parçanın da dahil olduğu 4 parçalık bir albüm bahsi geçen. Takipte kalın!

Size verilmesini dilediğiniz tavsiyeler.

Arkadaşlarıma, organizatörlere ve özellikle sanatçılara kalplerini dinlemelerini söylüyorum.

Organizatörlere, ana akım popüler isimleri tanıtmakla kalmayıp, aynı zamanda bu platformu hak eden tüm yetenekli sanatçılara ışık tutmalarını tavsiye ederim.

Sanatçılar, %100'ünüz ile stüdyoda bulunun ve kalbinizle yaratın. Müzik gerçek bir kariyer, egolara sahne olamaz. Saygı duyulur bir miras.

༺༻

#Frekans çalma listemizi Spotify'da takip edin.

Sonraki Sayfa
Yükleniyor...
Yükleniyor...