Ara Menü
Ana Sayfa En Son Haberler Menü
Sanatçılar

Boris Brejcha: “İşimi çok seviyorum ve dinleyicilerimin desteğini çok değerli buluyorum”

“Duyguların Efendisi” Boris Brejcha, 17 Eylül Cuma günü İstanbul Life Park'ta sahnede olacak

  • MIXMAG TURKEY
  • 9 Eylül 2021

E-posta listemize katılarak en güncel içeriklerden ve ayrıcalıklardan haberdar olun.

2006'da Berlin merkezli plak şirketi Autist-Records’tan piyasaya sürdüğü ilk kısaçaları "Monster" sonrasında Harthouse’da devam ettiği müzik kariyerinde ardı arkası kesilmeyen müzik çalışmalarıyla dünya çapında birçok elektronik müzik tutkununun kalbini kazanan Boris Brejcha kariyerinde kısa sürede hızlı bir ivme yakaladı.

Minimal techno’nun tekrarlı ve tekdüze unsurların bir araya gelmesinden çok daha fazlası olabileceğini gösteren Alman yetenek, Harthouse ile sürdürdüğü uzun soluklu iş birliğini dördüncü albümü ‘Feuerfalter’ (2014) ile noktalandırdı. Yola kendi plak şirketi Fckng Serious ile devam etme kararı alan Boris, beşinci albümü "22" (2016) sonrasında soluğu dünya turunda buldu.

“Yarının dahi müziği” olarak tanımlanan ve elektronik müzikte yeni bir çığır açan tarzı ‘high-tech minimal’ imzasını taşıyan "Purple Noise", "In Memory of Love", "Angle In The Sky", "Lost Memory" ve "Moondancer" gibi prodüksiyonlarıyla listelerin başından uzun süre inmeyen Boris Brejcha söz konusu olunca işlerin her geçen dakika daha “ciddi” bir hal aldığını söylememek imkansız.

Başarılı sanatçı, dans müziği sahnesinde tiyatral ve müzikal duruşlarıyla merak uyandıran, performansları sırasında taktıkları sıra dışı maskelerle kendilerine özgü görsel kimlikler yaratarak fark yaratan en önemli figürlerden biri. Boris Brejcha 17 Eylül Cuma günü Label Project sunumuyla İstanbul Life Park'ta yeniden Türkiye'deki sevenleriyle bir araya gelecek. Boris Brejcha'nın İstanbul performansına sayılı günler kalmışken, kendisini biraz daha yakından tanımak için en iyi zaman bu zaman diyerek devam edelim.

DJ’lik kariyerinizin başında Joker maskesiyle sahne almanızın ardındaki motivasyon neydi?

Brezilya’da sahne almaya başladığım ilk zamanlarda seyircinin dikkatini çekmenin bir yolunu arıyordum. Rio de Janeiro Karnavalı’nda maskeyle eğlenen kalabalıktan etkilenmiştim. Performanslarım sırasında takacağım bir maskenin havalı bir aksesuar olacağını düşündüm.

Neyi sembolize ediyor?

Belirli bir sembolojisi yok. Yaptığım müzikle çok iyi örtüşüyor. Performanslarıma sihirli bir dokunuş verdiğini söyleyebilirim. Heyecanı doruğa taşımasının yanı sıra beni diğer DJ'lerden farklı kılıyor.

İddialı bir sahne performansınız var. Maskenizi çıkarttığınız anda kalabalık çılgına dönüyor.

Kesinlikle hak veriyorum. Maskemi genellikle setimin ortasında çıkartırım. İnsanlar bunu çığlıklarla karşılıyor. Bu durum o günkü performansıma bir başka enerji katıyor ve seyircinin heyecanını belirli bir seviyede tutmamda çok büyük bir etkisi var.

Eğer DJ ve prodüktörler süper kahraman olsaydı, Boris’in güçlü yönleri neler olurdu?

Komik soru. Ama zor bir soru... Seçmek zorunda olsaydım “Duyguların Efendisi” olurdum. Müzik tarzımla da örtüşüyor. Parçalarım çok fazla melodi içerdiğinden dolayı setlerim sırasında insanların duygusallaştığını görüyorum. Her gün birçok kişiden, melodik şarkılarımın onlara kötü zamanlarında yardımcı olduğunu ve enerji verdiğini söyledikleri mesajlar alıyorum. Bu beni çok mutlu ediyor!

Boris Brejcha’yı ilk defa dinleyecek biri soluğu hangi parçada almalı?

Purple Noise’ (2013). Çok eski bir prodüksiyon ve dürüst olmak gerekirse hızlı bir parça. Dinleyenleri müzikal bir “yolculuk” boyunca sürükleyen oldukça duygusal bir melodisi var. Bugün hala performanslarım sırasında bu parçayı en son parçam kadar sık çalıyorum ve insanlar bunun için çıldırıyor. Minnettarım! Birçok insanın en sevdigi parça ve çok fazla duygu taşıyor. Boris'in dünyasına girmek için iyi bir başlangıç olacağına eminim.

Nelerden ilham alırsınız?

Her şey benim için bir ilham kaynağı olabilir. Günlük hayatımda ve seyahatlerim sırasında karşıma çıkan ve bana dokunan her detayın öyle ya da böyle bilinçaltıma işleyerek prodüksiyonlarıma yansıdığını düşünüyorum.

Stüdyodaki Boris Brejcha’yı nasıl tanımlarsınız? Bir parçada çok fazla zaman kaybettiğiniz oluyor mu?

Stüdyoya girdiğimde bir parçaya hiçbir zaman bir haftadan daha uzun bir süre ayırmam. Sıkıştığım zamanlarda, ki sürecin başında genellikle çok yaşanır, parçayı nispeten hızlı bir şekilde silerim ve yeni bir parça üzerine yoğunlaşırım. Belirli bir melodi üzerinde çok fazla durmuyorum. Bu beni çılgına çeviriyor. Üzerinde çok uzun süre düşündüğüm parçayı çok fazla revizyonla mahvederim.

Bugünün yeni rock yıldızlarının DJ'ler olduğu görüşüne katılıyor musunuz?

Buna bir nebze katılıyorum. DJ'ler Madonna veya Michael Jackson gibi pop/rock yıldızlarının eriştiği statüye asla ulaşamayacak olsalar da günümüzde elektronik müzik dinleyen geniş bir kitle var, dolayısıyla bu sektördeki sanatçıların tanınma ihtimali giderek artıyor.

Boris Brejcha kimleri dinliyor?

Boş zamanımda çok fazla müzik dinlemesem de Hans Zimmer'in çalışmalarını gerçekten seviyorum. Çok iyi film müziği besteleri yapıyor.

Günlük hayatınızda sizi müzikten başka neler motive ediyor?

İşimi çok seviyorum ve hayranlarımın desteğini çok değerli buluyorum. Beni motive eden şeylerin başında bu geliyor. Bunun yanında arkadaşlarım, kız arkadaşım ve ailem var. Genel olarak yaşamak zaten motive olmamız gereken bir şey. Hayatımızdan zevk almamız ve yaşayabileceğimiz tüm inanılmaz şeyler için şükretmemiz gerek.

Bugüne kadar sahne aldığınız festival ya da kulüplerden sizi en çok etkileyen?

Partilerin çoğu o kadar iyi geçiyor ki karar veremedim. Etrafımda arkadaşlarım, iyi bir kalabalık, iyi bir organizatör ve günün sonunda iyi bir otel olduğunda her yer benim için mükemmel.

Takipçilerinizden gelen mesajları çoğunlukla cevaplıyorsunuz. Bugüne kadar unutamadığınız komik bir mesaj aldınız mı?

Hayranlarımdan her gün tonlarca mesaj alıyorum. Hepsine cevap vermek çok zor olsa da elimden gelenin en iyisini yapmaya ve buna zaman ayırmaya çalışıyorum. Sık sık komik mesajlar alsam da kötü bir hafızam olduğunu söyleyebilirim.

Plak şirketinize yakın zamanda katılacak yeni yetenekler var mı?

Henüz böyle bir planımız yok. Bunu defalarca düşündüm ama aslında hiç zamanımız yok. Küçük ama güzel bir ekibiz ve birbirimizi bir aile gibi seviyoruz. Dört büyük sanatçımız da kendi projeleri için yoğun bir tempoda çalışıyor. Fakat dinlediğim anda beni etkileyen bir müzikle karşılaşırsam kesinlikle o müzisyenle temas kurarım.

Türkiye'deki son etkinliklerinizin biletleri çok hızlı bir şekilde tükendi. Türk izleyicisinin enerjisini nasıl tanımlarsınız? İstanbul performansınızda bizi neler bekliyor?

Seyircinin çok güçlü bir enerjisi var. Biletler bir kez daha ışık hızıyla tükendi. Bu bana inanılmaz bir his veriyor. Tekrar orada olmayı dört gözle bekliyorum. Kesinlikle harika olacak!

༺༻

Geçtiğimiz günlerde Moritz Hofbauer'in "Black Ice" parçasına yaptığı yepyeni remiksi dinleyicileriyle paylaşan Boris Brejcha, 17 Eylül Cuma günü Label Project sunumuyla İstanbul Life Park'ta sahne alacak. Ann Clue, Deniz Bul ve Theydream'in de sahne alacağı etkinliğin biletlerine ulaşmak için bu sayfayı ziyaret edebilir, Boris Brejcha'nın yeni müzik çalışması olan remiksini aşağıda dinleyebilirsiniz.

#Frekans çalma listemizi Spotify'da takip edin.

Röportaj: Seren Sarı

Bu içerik, Boris Brejcha ile daha önce gerçekleştirdiğimiz röportajımızın aslına bağlı kalınarak yeniden düzenlenmiştir.

Sonraki Sayfa
Yükleniyor...
Yükleniyor...