Menü
Ana Sayfa En Son Haberler Menü
Sanatçılar

Dé​part: ‘Müzik her daim bir yolculuk ve içsel bir keşif’

Yakın bir süre önce “Madman” projelerini dinleyicileriyle paylaşan ikili sorularımızı yanıtladı

  • MELİS ÖZEK
  • 11 Haziran 2022

E-posta listemize katılarak en güncel içeriklerden ve ayrıcalıklardan haberdar olun.

Batu Boris ve Omeria'nın bilinmezliklerine bir yolculuk Départ. Bambaşka zevkler, bambaşka bakış açıları. Hissettirmenin de ötesine geçen saf kalplerden. Karakteristik vizyonların, bireysel yolculukların, içsel keşiflerin bir buluşması. Bahsi geçen, masalımsı ve tutku dolu bir elektronik müzik deneyiminin yanı sıra harika bir dostluk hikâyesi. Sanatçıların dOP, Moon’s Voyager ve Birds of Mind’dan hipnotik remiksler içeren Mindgame Records etiketli yeni çalışmaları "Madman", 13 Mayıs'ta müzikseverlerle buluştu. Départ'ı yakından tanıdık, "Madman" ve gelecek projelerinden bahsettik.

Départ serüveni nasıl başladı?

Belirsizlik içerisindeki bağımsız hayatlarımız tesadüfen İstanbul’da kesişti. Birimiz elektronik müzikte geleneksel tını ve prodüksiyona yatkınken, diğeri enstrümanların ve müziğin bir aşığıydı. Ortaya çıkan bu müzikal enerji ile Départ yola çıkalı neredeyse 3 yıl oldu.

Sound'unuzu nasıl tanımlarsınız? Birlikte çalışmak bireysel müzik zevk ve kültürünüzü etkiledi mi / nasıl etkiledi?

Sound'umuz Omeria’nın elektronik geçmişi ve Batu Boris’in alternatif dokunuşlarının bir birleşimi aslında. Belirli bir türe sığdırmak doğru olmuyor, her parça farklı bir yansıma. Seneler boyu farklı kulvarlarda müzik yapan ikilinin çeşitliliği, house'un tanıdık tınıları ile buluşuyor. Birlikte çalışmak müzikal algılarımızı açtı elbette. En önemlisi de bu güzel dostluk.

Batu Boris ve Omeria anlatım ve hislere gelince sınırları zorlamaktan yana. Eserleri duygu dolu birer hikaye. Bu yönde üretme motivasyonu nereden geliyor? Ne tür hikayeler besliyor sizleri? Sizlere ilham veren nedir?

Genel olarak bütün üretme motivasyon ve ilhamımızı yaşadıklarımızdan alıyoruz. Bizim için yaşanmamış bir duyguyu anlatmak hem müzikal, hem de lirikal açıdan imkansız. Bireysel ve bir aradaki müzikal serüvenimiz boyunca müzik, her ikimiz için de her şeyden önce sevdiğimiz ve saygı duyduğumuz bir boyut oldu. Genel olarak “hayat”tan besleniyoruz; Sokakta gördüğümüz bir kuştan, sesten veya insan ilişkilerinden.

Müzikseverleri sınır tanımaz yolculuklara çıkartıyorsunuz. Bu yolculuğu başarılı kılan nedir?

Parçalarımız tamamen yaşanmış duygularda hayat buluyor. Frekanslar eşleşiyor, severlerimiz de eserlerimizi bizlerle benzer hisleri paylaşarak dinliyorlar. Böylece, arada samimi bir bağ kuruluyor. Müziği her daim bir yolculuk, içsel bir keşif olarak tanımlıyor ve bizimle aynı rotada gidenlere ve destek olanlara burdan teşekkür ediyoruz.

Uzun zamandır beklenen an geldi; dOP, Moon’s Voyager ve Birds of Mind’dan hipnotik remiksler içeren "Madman" 13 Mayıs'ta müzikseverlere kavuştu. Tebriklerimizi sunarız! "Madman"e ilham veren nedir? Yapım sürecinden bahseder misiniz? Birbirinden başarılı bu isimlerle çalışmak sizde nasıl bir hissiyat uyandırdı ve projeyle ilgili ne tür tepkiler aldınız?

Çok teşekkür ederiz! "Madman" bizler için her daim önemli olacak kolektif bir proje. Hem gelecek projelere ilham olacak o ilk parça, hem de müzikal ve lirikal bir hatıra. Birds of Mind, dOP ve Moon’s Voyager ile birlikte üretmek bizleri çok mutlu etti ve onurlandırdı. Oldukça keyifli bir süreçti. Genel olarak piyasada, önemli isim ve müzikseverlerden de olumlu destek görüyoruz.

Yakın gelecek ve 2023 için planlarınız neler? Bizimle paylaşabileceğiniz projeleriniz var mı?

Yakın gelecek için organize ediyor olduğumuz yurtiçi ve yurtdışı sahnelerimiz var. Bir yandan bizlere ait Not Quite My Tempo Records plak şirketimizden de yeni parçalar yayınlamaya devam. Gelecek parçaların daha tempolu olmasını istiyor, biz de kendi içimizde yeni sound arayışlarına her daim devam ediyoruz. Bu sene çıkacak tekliler ardından, 2023 senesinde de ilk canlı albümümüzü kaydetmeyi istiyoruz.

Sizi takip eden genç prodüktörlere tavsiyeniz ne olur?

Müziği sevdiğinizi ve kendiniz için yapıyor olduğunuzu hiçbir zaman unutmayın. Karşılık beklemeden, müzikle mutlu olmanın peşinde olun. Müziğin hızla üretildiği ve tüketildiği bir dönemdeyiz; Gelip geçici çok şey var. Üretimlerinize inanıyorsanız, değer verin ve hiç durmayın.

#Turkuaz çalma listemizi Spotify'da takip edin.

Sonraki Sayfa
Yükleniyor...
Yükleniyor...