Ara Menü
Ana Sayfa En Son Haberler Menü
ÖNE ÇIKANLAR

Depremzedelere yardım için duyurulan etkinlikler ve derleme albümler

Depremden etkilenenler için para yardımı toplayan etkinlik ve müzik projelerinin bir listesini derledik

  • MIXMAG TURKEY
  • 16 Şubat 2023

Telegram kanalımıza abone olarak en güncel içeriklerden ve ayrıcalıklardan haberdar olun.

Bir dizi etkinlik ve müzik projesi, Türkiye’nin 10 ilinin yanı sıra ve Suriye'nin bazı bölgelerini sarsan ve şimdiye kadar 50 binden fazla kişinin hayatını kaybettiği açıklanan depremlerden sağ kurtulanlar için bağış topluyor.

AFAD tarafından yapılan deprem son durum açıklamasına göre Türkiye’de 45 bin, BM ve Suriye hükümetine göre ise Suriye'de 9 bin kişinin hayatını kaybettiği belirtildi. Türkiye ve dünyanın farklı ülkelerindeki sanatçılar, gece kulüpleri, kolektifler ve diğer sektör bileşenleri; bağış toplama derlemeleri, etkinlikler ve canlı yayınlarla harekete geçmeye başladı.

MÜZİK ÇALIŞMALARI

İstanbul merkezli Müstesna Records, Ransom Note bünyesindeki plak şirketi Dance Music From Planet Earth iş birliğiyle hazırladığı 25 parçalık ‘Turkey & Syria Earthquake Relief Comp. Vol.1’ derlemesinin gelirlerini Türkiye için Bir Kira Bir Yuva platformuna, Suriye için Molham Team organizasyonuna bağışlıyor. Ahu, Granul, Günce Acı, Fluctuosa, Dasenfekt ve Emre Can Swim, çalışmaya parçaları ile katkı sunanlar arasında.

Deneysel elektronik müzik ve ambient tarzlarına odaklanan İstanbul ve Londra merkezli müzik şirketi Injazero Records, aralarında Hüma Utku, Koray Kantarcıoğlu, KAOSMOS ve Korhan Erel'in de olduğu çeşitli sanatçıların katkı sağladığı 23 parçalık ‘re-LEAF’ derlemesi çıkardı. Gelirlerin Ahbap'a aktarılacağı açıklandı.

Plak şirketi ve etkinlik oluşumu Eastenderz, yardım çağrılarına destek olmak amacıyla 21 parçalık bir derleme yayımladı. Tüm gelirlerinin Ahbap'a bağışlanacağı açıklanan ‘TURKEY - Fundraising Compilation’ derlemesinde, plak şirketinin kurucusu Türk kökenli East End Dubs ve Alci’nin yanı sıra Hollanda, Almanya, İngiltere, Fransa, Romanya ve İtalya'dan çeşitli prodüktörlerin yeni çalışmaları yer alıyor.

İstanbul underground sahnesinin nabzını tutan techno kolektifi Vast Perception, tamamı yeni müzik çalışmalarından oluşan ve katkı sunan isimlerin büyük bölümünü Türkiye'den prodüktörlerin oluşturduğu 28 parçalık derleme paylaştı. ‘UNITY Fundraiser Compilation’ isimli derlemeden elde edilecek gelirin tamamı, bölgede yaraların sarılması için uğraş veren sivil toplum kuruluşlarına aktarılacak.

Fransız çevrim içi radyo platformu Radio Chiguiro, 54 sanatçının katkılarıyla oluşan 49 parçalık bir bağış toplama derlemesi çıkardı. Afrika, Latin Amerika, Orta Doğu ve Avrupa'dan çeşitli elektronik müzik sanatçılarının çalışmalarını içeren ‘ACİL | Urgent Solidarity Music’ derlemesinde Pınar Temren ve DJ Aydogan’dan da parçalar yer alıyor. Tüm gelirler, sivil toplum kuruluşları Action contre La Faim, Care France, Handicap International, Médecins du Monde, Plan International France ve Solidarités International ile ortak çalışma yürüten Alliance Urgences aracılığıyla bölgeye ulaştırılacak.

Rotterdam merkezli radyo istasyonu Operator ve etkinlik alanı OASE’nin katkılarıyla 12 Şubat’ta yapılan bağış yayını ile paralel olarak 10 parçalık derleme albüm müzikseverlerle paylaşıldı. ‘Playing for Turkey livestream special compilation’ başlıklı albüme katkı sunanlar arasında Taylan Alan, Anıl Aras, Can Taylan ve Beraber de yer alıyor. Etkinlik ve derleme albümden elde edilen gelirlerin tümü Ahbap’a bağışlanıyor.

Nene H’in kurucusu olduğu plak şirketi UMAY, Bandcamp satışlarının tümünü deprem bölgesindeki LGBTQIA+ bireylerin acil ihtiyaçları için yardım toplayan Lubunya Deprem Dayanışması kampanyasına bağışlayacağını açıkladı. Genç plak şirketinin geçtiğimiz günlerde çıkan ilk kataloğu, BASHKKA’nın Nene H’ten de bir remiks içeren beş parçalık kısaçalar albümü ‘Maktub’ olmuştu.

Çalışmalarını İstanbul’da sürdüren DJ/prodüktör Mehmet Özbek, S0LID alter egosu altındaki iki parçalık yeni projesi ‘Mark IV / Injunction’dan elde edilecek geliri deprem mağdurlarına aktaracağını duyurdu.

Londra merkezli müzik şirketi xquisite releases, Ahbap ve İranlı kadın hakları örgütü IKWRO için bağış toplama derlemesi yayımladı. Gelir iki kuruluş arasında paylaştırılacak. ‘v/a - xquisite lullabies II’ derlemesinde 11 parça bulunuyor.

Jeton Records, ocak ve haziran 2023 arasındaki tüm indirme ve dinleme gelirlerini depremzedeler yararına bağışlayacağını duyurdu. Jeton Records kataloglarını aşağıdaki bağlantılar aracılığıyla inceleyip destek sunabilirsiniz.

Jeton Records | Beatport
Jeton Records | Web

Leeds merkezli kolektif ve plak şirketi SouqSounds, ‘Disruption, a tool for kindness.’ adını verdiği altı parçalık derlemenin gelirlerini depremden etkilenenlerin yanı sıra Palestine Action organizasyonuna bağışlayacağını duyurdu.

ETKİNLİKLER

House müziğin yaklaşık çeyrek asırlık plak şirketi Defected Records, bugün Türkiye saati ile 19:00’dan itibaren Türk-Alman DJ, müzik prodüktörü ve besteci Mustafa Gündoğdu’nun (Mousse T.) sunacağı bir bağış yayınına öncülük edecek. Bağış yapılacak kuruluşlar arasında Ahbap’ın da yer aldığı yayını aşağıda takip edebilirsiniz.

İngiltere’nin Leeds kentinde yer alan The Imaginarium kulübünün resident DJ’leri, 17 Şubat Cuma günü bağış etkinliği düzenliyor. Toplanan para, İngiliz hükümetine bağlı olarak çalışan Afet Acil Durum Komitesi aracılığıyla bölgeye ulaştırılacak.

19 Şubat Pazar günü, arkaoda Berlin'de yerel saatle 14:00’dan 01:00’a kadar bir bağış toplama etkinliği düzenlenecek. DJ setlerinin yanı sıra bağışlanan çeşitli sanat eserlerinin de satışının yapılacağı etkinlik, katılamayanlar için Refuge Worldwide, Radio Alhara ve İstanbul Root Radio istasyonlarından canlı yayınlanacak.

Eskişehir'in çekim merkezi konumundaki 2020 kulübü, 24 ve 25 Şubat'ta gerçekleşecek etkinliklerinin gelirlerini deprem mağdurlarına aktaracağını açıkladı. Kulübün 24 Şubat programında Volkan Uca, Emre Tümkaya, Alperen Serefoğlu ve Oliver Doğan sahne alırken, sonraki gün ise Deniz Tekin ve Charon kabin başında olacak.

Kadıköy Freak Club, 24 Şubat Cuma günü Alchemy Records Earthquake Fundraiser etkinliğine sahne olacak.

Londra merkezli kolektif The Cause, 24 Şubat Cuma günü 60 Dock Road’da 5’inci yıl kutlamaları kapsamında düzenleyeceği partinin gelirlerini depremden etkilenenlere bağışlayacak.

İngiltere merkezli elektronik müzik kolektifi Access The Music, 2 Mart Perşembe günü düzenleyeceği partinin gelirlerini Türkiye ve Suriye’deki depremzedelere gönderecek.

Londra merkezli psychedelic trance topluluğu Crystal Kids, 1 Nisan Cumartesi günkü bağış etkinliğinin gelirlerinin %50’sini Ahbap’a bağışlayacağını açıkladı.

Pandemi sürecinde zor durumda olan hayvanlara barınak ve yardım sağlayan uluslararası oluşum Goths for Sanctuaries, 18-19 Şubat’ta çeşitli DJ’lerin setleriyle katılım göstereceği çevrim içi bağış yayını ile Türkiye ve Suriye’deki yardım kuruluşlarına destekte bulunacak.

Türkiye’nin önde gelen etkinlik organizatörlerinden Label Project, 16 Eylül Cumartesi günü Boris Brejcha’yı İstanbul’da ağırlayacağı etkinliğin gelirlerinin 5 bin Euro’luk kısmını, etkinliğin ardından Ahbap’a bağışlama kararı aldıklarını duyurdu.

Güncelleme bildirimi: İçerik, 6 Mart'ta yeni proje eklentileriyle güncellenmiştir.

Sonraki Sayfa
Yükleniyor...
Yükleniyor...