Ara Menü
Ana Sayfa En Son Haberler Menü
Yorumlar

Evladiyelik Albümler: Laurent Garnier – ‘Unreasonable Behaviour’

Üstat müzisyenin başyapıt niteliğindeki eseri

  • MUSTAFA TOKGÖZ
  • 15 Kasım 2021

E-posta listemize katılarak en güncel içeriklerden ve ayrıcalıklardan haberdar olun.

Yoğun iş temposuyla beraber müzik dinleme alışkanlığımda değişiklikler oldu. Yenilere kulak kabartırken eskileri de es geçmek istemedim. Sevdiğim birçok müzisyenin albümlerini tematik olarak dinleme alışkanlığına girdim. Bu albümler arasında aklıma kelimeleri düşüren, üstat Laurent Garnier'nin "Unreasonable Behaviour" albümü oldu.

Laurent Garnier'nin farklı bir hayatı olmuş. Londra'daki Fransız konsolosluğunun kafesinde garsonluk yaparak başlayan yolculuğu, bugün elektronik müziğin ikonik isimleri arasında yerini almış bir figür olarak devam ediyor. Bu süreçte DJ'lik yapmaktan müthiş keyif alan Garnier, üretim sahasında da kendine has üslubuyla öne çıktı. 1997 senesinde epey ses getiren ve bol ödüllü albümü "30" ile prodüktörlüğünü de ispatlamıştı. Albümün başarısı ve ardından gelen yoğun performans programından sonra üretime dönmüş ve "Unreasonable Behaviour" albümünü yapmaya başlamıştı.

Albümün müzikal içeriğini tanımlamak kolay değil. Zira albümü dinlerken birden fazla türü içeriğinde barındıran ama bir yandan da müzisyenin kalıplara bağlı kalmadan yaptığı içeriğe tanık oluyoruz. Bir yandan da Laurent Garnier'nin samimi bir şekilde müziğe aktardığı hisleri bizlere ortak oluyor. "Dangerous Drive" gerilimi yüksek, sinematik ve bir o kadar da çarpıcı bir techno işiyken; "Forgotten Thoughts" parçası yılgın, içe dönük ve gri atmosferiyle öne çıkıyor. "The Man With The Red Face" parçasıysa saksafon solosuyla beraber modern elektronik müzikte kült mertebesine çıkıyor. "The Sound Of The Big Babou", "Last Tribute From The 20th Century" ve "Greed (Part 1 + 2)"yu albümün diğer kendine has parçaları olarak kolaylıkla tanımlayabiliriz.

"Unreasonable Behaviour" albümü kesinlikle bir şehir albümü. Albümü baştan sona dinlerken sanki sizin günlük yaşamınızın arka planındaki hissiyatlarınıza ortak olduğunu hissediyorsunuz. Zaten müziğin önemli bir yanı da bizim duygularımıza, hissettiklerimize ortak olmasından ileri gelmiyor mu? Belki de hissiyatlarınıza bulamadığınız ortaklığı bu albüme kulak kabartarak bulabilirsiniz.

Laurent Garnier'nin 2000 yapımı "Unreasonable Behaviour" albümünü aşağıda dinleyebilirsiniz.

#Frekans çalma listemizi Spotify'da takip edin.

İçeriğin yazarı Mustafa Tokgöz'ü takip edin.

Sonraki Sayfa
Yükleniyor...
Yükleniyor...