Ara Menü
Ana Sayfa En Son Haberler Menü
Sanatçılar

Günce Acı: ‘İçinde hem karanlığı hem de aydınlığı barındıran işler benim için tam olarak hayatın kendisi gibi’

Günce Acı, 5 Kasım'da MIX Festival'ın birinci gün programında Gerçek Mucize sahnesinde olacak

  • MIX FESTIVAL İŞ BİRLİĞİYLE
  • 1 Kasım 2021

E-posta listemize katılarak en güncel içeriklerden ve ayrıcalıklardan haberdar olun.

Hem DJ hem prodüktör olarak 2014 yılından itibaren Türkiye’nin önde gelen kulüp ve festivallerine konuk olan, son yıllardaysa Avrupa’da çeşitli ülkelerde performans sergilemeye başlayan Günce Acı indie-dance, new wave, electronica ve EBM türlerini bütünleştirdiği tarzıyla adından söz ettirmeye devam ediyor. Şimdiye kadar Ombra International, Belly Dance Services, NEIN, Dogs & Vultures, ESTHETIQUE gibi plak şirketlerinden pek çok orijinal çalışma ve remiks yayımlayan sanatçıyla yaklaşan MIX Festival performansı öncesi sohbet etme fırsatı yakaladık.

Öncelikle röportajımıza katılımınız için teşekkürlerimizi sunarız. Nasılsınız? Bu tuhaf zamanlarda günleriniz nasıl geçiyor?

Davetiniz için ben teşekkür ederim, gayet iyiyim. Anlamsız saat kısıtlamalarına rağmen etkinliklerin yeniden başlamış olmasından dolayı mutluyum. Günlerim hafta içi üretim, hafta sonu performans odaklı geçiyor son zamanlarda.

Müzikal yolculuğunuzu sizin perspektifinizden duymak isteriz. Nasıl başladı ve nasıl bugünlere geldi?

Bu aslında çok uzun bir yolculuk. Ama kariyerim odaklı düşünürsek, üniversitenin son yıllarında arkadaşlarımın da sağladığı motivasyonla bu yola girdim diyebilirim. Başlarda arkadaş ortamında DJ setler çalmaya başladım ve kısa süre sonra çeşitli DJ topluluklarında ve akabinde etkinliklerde yer almaya başladım. Fakat bu süreç çok uzun sürmedi ve ilk 1-2 seneden sonra tek başıma devam ettim. Prodüksiyon ile uğraşmaya da o yıllarda başladım diyebilirim (2016-2017). Bu süreçte internetten birçok tutorial izledim ve üretmeye başladım. İçime sinen 3 şarkıdan oluşan bir demo hazırladım ve takip ettiğim, yaptığım sound ile alakalı gördüğüm bazı plak şirketlerine gönderdim, bu şekilde 2019 yılında da ilk kısaçalarımı Esthetique Records’dan yayınlamış oldum. Aslında bu ilk EP şu anki yaptığım birçok işte hala etkili. Curses bu kısaçalardaki parçalardan birine setlerinde yer vermesinden sonra benden Ombra International için çalışma istemişti, ve ona ilk verdiğim parça “Extent”in başarısının ardından birçok plak şirketi benimle iletişime geçti.

Indie-dance, new wave, electronica ve EBM’den etkilerin gözlediği tarzınızda karanlık ses dokuları ayrı bir öneme sahip. Dış dünya amaçlarının, arayışlarının ve tutkularının hep aydınlıkta peşinde giderken, Günce Acı’nın iç dünyasında karanlık kavramının içinde neler gizli?

Bu biraz açıklaması zor bir kavram aslında ama küçüklükten beri beni etkileyen ve kendi sound'uma şekil veren, ilham aldığım eserlerde (sinema, kitap veya müzik fark etmiyor), genellikle karanlık bir taraf da bulunuyor. Çünkü hayatın kendisi toz pembe bir şey değil ve bu karanlığı barındıran işlerin daha çok bana geçtiğine ve benim hayatla kurduğum ilişki ile de bağdaştığına inanıyorum. Çünkü içinde hem karanlığı hem de aydınlığı barındıran işler, benim için tam olarak hayatın kendisi gibi.

Stüdyonuzdaki favori yazılım ve ekipmanlarınız neler?

Ben her zaman Ableton kullandım, bunun nedeni ise live performans da yapabileceğim bir yazılım olmasıydı. Ekipman olarak ise, başından beri aktif olarak kullandığım Nord Lead 4R ve Elektron Digitakt diyebilirim. Fakat son dönem favorilerim kesinlikle Elektron Digitone ve Moog Minitaur.

Bu yıl new wave ve post-punk tarzıyla ünlü Berlin merkezli plak şirketi Ombra International’ın derleme albümüne “Dystopian Lucid Dreaming” parçanızla katkı sundunuz. Proje ayrıca plak formatta dinleyicilere sunulan ilk çalışmanız olması bakımından da sizin için ayrı öneme sahip olmalı. Projenin ilk oluşum safhaları nasıldı? Şu ana kadar nasıl geri bildirimler aldınız?

Evet benim için çok özel bir iş oldu. Plak formatında sunulan ilk parçamın olmasının yanı sıra, birbirinden değerli ve yetenekli sanatçılarla beraber yer aldığım için de çok mutluyum. Proje benim tarafımda çok ani gelişti aslında, Luca (Curses) mail attı ve plak formatında özel bir release hazırlığında olduğunu ve benim çalışmama yer vermekten mutlu olacağını belirtti. Yalnız tek problem o sırada elimde boşta bir çalışma olmaması ve deadline’ın normale göre epey kısa olmasıydı. Neyse ki üstünde çalışmaya başlamış olduğum “Another Round” şarkısını 2 hafta içinde tamamladım ve kendisinden çok güzel bir geri dönüş aldım. Projenin promo sürecinde ve yayımlandıktan sonraki süreçlerde de tepkiler çok iyiydi; Arnaud Rebotini, Chinaski, Silicone Soul, Juan Maclean, Hardway Bros (Sean Johnston), Justin Robertson, Nick Warren ve Marvin & Guy gibi isimlerin desteğini almak benim için çok değerliydi.

Pandemi sürecinden sonraki kısmî açılma döneminde bu yaz uzun aradan sonra çeşitli şehirlerde sahne alarak performanslarınıza kaldığınız yerden devam ettiniz. Uzun süren o umutsuz süreçten sonraki ilk sahnenizde neler hissettiniz?

Pandemi sonrası ilk sahnem Gizli Bahçe’de olmuştu, harika bir geceydi. 1 yılı aşkın süren belirsizlik, umutsuzluk sonrası yeniden insanlarla beraber olmak, müziği paylaşmak çok özeldi. Gizli Bahçe benim için özel bir yer, en eski mekanlardan biri olmasının yanı sıra yıllardan beri koruduğu algısı ve ruhu ile bir çok yerden ayrılıyor. O nedenle her açıdan mükemmeldi diyebilirim. Bir diğer fark ettiğim şey ise sizi dinlemeye gelen insanların müzikle kurduğu ilişkinin bu kapanma süreci sonrasında daha özel olduğuydu.

2021’in geri kalanı ve 2022’nin öngörülebilir kısmı için devam etmekte olan ve sizi heyecanlandıran yeni projelerinizden paylaşabileceğiniz detaylar var mı?

Bahsedebileceğim birkaç tane var şu an için, diğerleri sürpriz olsun. Yakın zamanda UNDO’nun plak şirketi Factor City Records’dan bir kısaçalar yayınlayacağım, içinde Modular Project ve Stockholm Youth gibi çok sevdiğim sanatçıların remiksleri de yer alacak. Bir diğer beni heyecanlandıran iş ise Jennifer Cardini’nin plak şirketi Dischi Autunno’dan yayınlanacak çok özel bir EP için hazırladığım remiks.

Favori kitap, film, dizi ve aranız iyi ise favori video oyunlarınızdan öneriler alabilir miyiz?

Favori demek çok zor ama çok sevdiklerimden bir derleme yapacak olursam;

Kör Baykuş, Toza Sor, Yabancı (kitap)
Dogville, Another Round, I’m Thinking of Ending Things (film)
I May Destroy You, Fleabag, Bojack Horseman (dizi)
Detroit: Become Human, Disco Elysium, Last of Us 2 (oyun)

MIX Festival atmosferine yabancı bir sanatçı değilsiniz. 2019’daki MIX Festival buluşmasının ardından sahne çok yakında tekrar sizin. Pandemi şartlarının etkilerinin halen devam ettiği şartlarda beşinci kez hayat bulacak olan bu deneyim için neler hissediyorsunuz? Festival katılımcılarına ve dinleyicilerinize iletmek istediğiniz bir mesajınız var mı?

MIX Festival’ın tüm koşullara rağmen gerçekleştirilecek olmasından dolayı çok mutluyum, bu güzel organizasyonun ve line-up’ın bir parçası olduğum için de epey heyecanlıyım. Festivale katılacak olanlar sürprizlere hazırlıklı olsunlar ve en rahat ayakkabılarını giysinler.

༺༻

Günce Acı'nın diskografisindeki öne çıkan parçaları aşağıda dinleyebilir, MIX Festival 2021'deki yerinizi şimdiden ayırtmak için bu sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

MIX Festival 2021 programına göz atın!

MIX Festival 2021’e özel olarak hazırladığımız çalma listemizi Spotify’da takip edin.

Sonraki Sayfa
Yükleniyor...
Yükleniyor...