Ara Menü
Ana Sayfa En Son Haberler Menü
ÖNE ÇIKANLAR

MIX Festival'ın ilk dört yılından hafızalara kazınanlar

5-6 Kasım 2021 tarihlerinde 5'inci buluşmasını gerçekleştirecek MIX Festival'da şimdiye kadar neler olup bittiğine göz atın

  • MIX FESTIVAL İŞ BİRLİĞİYLE
  • 28 Ekim 2021

Türkiye müzik sahnesinin en yetenekli ve başarılı isimleri ile yurt dışından davet ettiği uluslararası sanatçıları festival konseptinde bir araya getiren, tür ayırt etmeksizin birçok farklı sesin sahnesinde yer bulduğu MIX Festival, ilk organizasyonunu gerçekleştirdiği 2016 yılından bu yana İstanbul'un sonbahar ve kış atmosferini müzikle tazelediği programıyla sanatseverleri Zorlu Performans Sanatları Merkezi'nde buluşturuyor.

Beşincisi 5 ve 6 Kasım 2021 tarihlerinde gerçekleşecek MIX Festival'ın önceki buluşmaları hafızalardaki tazeliğini halen koruyor.

2016

Ana Tiyatro, Drama Sahnesi, Studio, Meydan Fuaye, VIP Lounge, Sky Lounge ve PSM Amfi'de toplam beş alana yayılan MIX Festival 2016 programında Türkiye'de hatırı sayılır bir hayran kitesli bulunan İngiliz grup Oi Va Voi, Türk rap müziğinin en popüler isimlerinden Ceza, sahne şovları ve albümleriyle ses getiren işlere imza atan Büyük Ev Ablukada, kendine has tarzıyla Türkiye’de olduğu kadar dünyada da ses getiren Baba Zula, rap tarzının en önemli isimlerinden Mode XL, hiperaktif sahne duruşuyla ünlenen ve Sattas, Latin Amerikalı reggae grubu Che Sudaka, 70'li yılların psychedelic, funk ve soul şarkılarını günümüze uyarlayan Hey! Douglas ile reggae müziğin ülkemizdeki en başarılı temsilcisi Sattas öne çıkan sanatçılar arasındaydı.

MIX Festival 2016 ayrıca, Gaye Su Akyol, She Past Away, The Ringo Jets, İdil Meşe & Da Poet, In Hoodies, Neophon Ensemble: Welcoming Maqam'ın da aralarında olduğu diğer sanatçıların performansları, çeşitli DJ şovları ve festival alanına kurulan plak pazarı ve sanat sergileriyle 30 Eylül - 1 Ekim 2016 tarihlerinde İstanbullulara unutulmaz bir deneyim yaşattı.

2017

Kentin kültür-sanat hayatına yeni bir soluk getiren MIX Festival, 2017 yılındaki ikinci organizasyonunda uluslararası deep house ve techno sahnesinin kusursuz parçalarıyla ün salan Berlinli DJ/prodüktörü Claptone, dubstep tarzının popülerleşmesinde büyük rol oynayan, dinamik ve güçlü performanslarıyla dikkat çeken İngiliz ikili Modestep, doğadan ve günlük objelerden derlediği sesler ile elektronik müzik sahnesine yeni bir renk katan Jacques, house ve techno müziğin başarılı ikilisi Slam, hip-hop ve nu jazz’ı birleştiren Fransız grup Electro Deluxe, İngiliz indie rock topluluğu The Wedding Present ve Türkiye techno sahnesinin etkili isimlerinden Ferhat Albayrak'ın ilgi gören performanslarına ev sahipliği yaptı.

Festival programında ayrıca Mert Pamukçu, Mor Karbasi, Motorama, Mustafa Özkent & The Belgian Orchestra, Selda Bağcan, She Drew The Gun, Son Feci Bisiklet, SX, The Wedding Present ve Zeynep Erbay'ın performansları ile sessiz parti, plak pazarı, ikinci el pazarı ve farklı disiplinlere ait atölyeler, 15 ve 16 Aralık 2017 tarihlerinde sanatseverlerle buluştu.

2018

MIX Festival, üçüncü yılında da farklı müzik türlerinin en sevilen isimlerini bir araya getirdi. 16 ve 17 Kasım 2018 tarihleri arasında Zorlu PSM'yi iki gün boyunca aralıksız olarak dans pistine dönüştüren festival, canlı müzik ve DJ performansların yanı sıra programındaki yan etkinliklerle de katılımcılara her yönüyle dopdolu bir festival deneyimi yaşattı.

Paris’in hip-hop ve old-school disco kulüplerinden Le Baron’un dikkat çeken ikilisi Polo & Pan, Glasgow çıkışlı eğlenceli post punk grubu Undo, techno’nun dinamik Fransız temsilcileri Losless, r&b ve elektronik müziği bir arada sundukları müziklerini Londra’dan dünyaya taşıyan Tender, yetenekli Norveçli müzisyen Aurora, post-rock ve dışavurumcu elektronik müzik arasında sıra dışı bir bağ kuran ikili Otzeki, Fransız besteci ve prodüktör Kazy Lambist, Türkiye’nin başarılı psychedelic müzik gruplarından BaBa Zula, çaldığı sayısız enstrümanla İsviçre'nin dünya müzik piyasasına tanıttığı etkili isimlerden şarkıcı ve söz yazarı Sophie Hunger, elektronik proje ikilisi "Portecho"dan tanıdığımız Tan Tunçağ'ın yeni projesi Cava Grande, deep tech ve etnik elektronik müziğin birlikteliğini dans ile birlikte sunan Monality ve disco'dan no wave’e uzanan seçkileriyle Nova Persona, MIX Festival 2018 programında göze çarpan performanslara imza attı.

Yan etkinlikler kapsamında ise Çağan Tunalı'nın elektronik müzik mixing atölyesi, Erdem Tunalı'nın elektronik müzik prodüksiyon atölyesi, ana fuayedeki plak pazarı programı ve PlayStation FIFA 2019 turnuvası, festival katılımcılarının ilgi gösterdiği etkinlikler arasındaydı.

2019

Pandemi gündemi bizi festivallerden geçici bir süre ayırmadan hemen önce, MIX Festival'ın 15-16 Kasım 2019 tarihlerinde düzenlenen dördüncü organizasyonu hafızalarda en güçlü biçimde yer tutan iki günlük serüven olarak kayıtlara geçti.

MIX Festival 2019 katılımcıları, glitchy techno’dan zarif orkestrasyonlu deneysel popa kadar çok çeşitli stillerde iddialı ve duygusal elektronik parçalar üreten Alman, DJ ve yapımcı Apparat, yirmi yıldan fazla süredir Avrupa'dan çıkan en ünlü elektronik müzik sanatçıları arasında yer alan Berlinli ikili Booka Shade, "Salzburg", "Porto" ve "Joda" gibi remiksleri ile dünya elektronik sahnesinde adını duyuran Worakls, renkli ritimler, güçlü vokaller ve gitardan gücünü alan Joachim Pastor, 70’lerin rock’ından 30’ların swing’ine, klasik müzikten trip-hop’a uzanan geniş bir yelpazeden ilham alan Fransız yapımcı N’to, sadık bir dinleyici kitlesi olan Parisli electro-pop ikilisi Isaac Delusion, bağımsız müzik sahnesinin son dönemlerdeki en başarılı isimlerinden Islandman, kozmik melodilerle elektronik bir dünya yaratan Fransız üçlü Jabberwocky, görsel-işitsel dünyanın köşelerini cesurca keşfeden Plaid, Belçikalı indie pop grubu SX ve bazen melankolik ama her zaman melodik stilleriyle bildiğimiz İngiliz indie-pop grubu Teleman'ı dinleme fırsatı elde etti.

LED performansları arasındaysa Varetes Durise + Cihan Zengin, İskeletor + Anıl Çelik ve Yang Jahz dahil çeşitli sanatçıların şovları ilgiyle takip edildi.

MIX FESTIVAL BU YIL DA MÜZİK, DANS VE RİTMİN ÇEKİM MERKEZİ OLACAK

Pandemi şartlarının halen etkilerini devam ettirdiği bir dönemden geçerken tüm koşullara rağmen Türkiye'de yeniden bir müzik festivalinin hayat bulacak olması geleceğe dair ümitlerimizi güçlü tutuyor. 5-6 Kasım 2021 tarihlerindeki beşinci organizasyonunda iki günlük doyumsuz bir müzik maratonu yaşatmaya hazırlanan MIX Festival, Zorlu PSM’de dans tutkunlarına yerinde duramayacakları bir festival deneyimi yaşatacak. MIX Festival 2021 ile ilgili detaylara ve biletlere buradan ulaşabilirsiniz.

MIX Festival 2021’e özel olarak hazırladığımız çalma listemizi Spotify’da takip edin.

Fotoğraflar: MIX Festival arşivi

Sonraki Sayfa
Yükleniyor...
Yükleniyor...