Ara Menü
Ana Sayfa En Son Haberler Menü
ÖNE ÇIKANLAR

Istanbul Nightlife Project video röportaj serisiyle lansmanını yaptı

İstanbul’un kent belleğini mekânlar üzerinden arşivlemek amacıyla yola koyulan Istanbul Nightlife Project’in ilk konuğu, Hip Production kurucularından Ateş Tezer oldu

  • MIXMAG TURKEY | FOTOĞRAF: ATEŞ TEZER ARŞİVİNDEN MAGMA
  • 3 Ağustos 2022

E-posta listemize katılarak en güncel içeriklerden ve ayrıcalıklardan haberdar olun.

İstanbul gece hayatının erken dönem dinamiklerini yansıtan yeni bir video röportaj serisi başladı.

Etkinlik deneyimi üzerine çalışmalarıyla tanınan Dream Sales Machine’in kültür-sanat direktörü Asena Hayal’in girişimleri ve küratörlüğünde başlayan Istanbul Nightlife Project, video röportaj serisinde ilk olarak Hip Production kurucularından, caz davulcusu ve işletmeci Ateş Tezer’le söyleşi gerçekleştirdi.

1998 yılında Maslak Park Orman’da gerçekleşen J&B Dance and Techno Festival projesiyle kesintisiz 24 saat süreli festival kültürünü ilk kez Türkiye’ye kazandıran, bu festival ve diğer çeşitli etkinlik projeleri kapsamında Bentley Rhythm Ace, Aphex Twin, 808 State, Sven Väth, Max Graham ve Dave Seaman dahil sayısız DJ’i Türkiye’deki dinleyicilerle buluşturan ve Magma kulübünün işletmeciliğini yapan Tezer, “çağdaş şehir ayini” olarak nitelendirdiği, yeraltı müzik kültürünün yansıması olan birliktelik atmosferiyle ilgili çarpıcı değerlendirmelerde bulundu. Hip Production, aktif olduğu dönemde elektronik müziğin Türk yeteneklerini Sounds Of İstanbul projesi kapsamında yurt dışında öne çıkaran çalışmalara da imza atmıştı.

Kent belleğini mekânlar üzerinden arşivlemek amacıyla çokdisiplinli bir yaklaşımla yola koyulan Istanbul Nightlife Project, her ne kadar video röportaj serisi ile dikkatleri üzerine çekmeye başlamış olsa da ileriye dönük farklı projeleri de var. Çeşitli deneyim alanlarıyla zenginleştirilmiş, eski mekânlarla özdeşleşen müziklerin deneyimlendiği ve mekân mimarilerinin yansıtıldığı bir sergi organizasyonu ile geçmişten gelen bu mirası yazınsal alanda ölümsüzleştirmeyi hedefleyen bir kitap yayımı, Istanbul Nightlife Project’in hayata geçirmeyi arzu ettiği diğer projeleri arasında.

Dönem dönem Istanbul Nightlife Project çatısı altında çeşitli fiziksel konser ve parti organizasyonları düzenlemeyi de hedefleyen oluşum, yeraltı elektronik müzik ekosisteminin yanı sıra punk, rock ve pop müzik eğilimleri de dahil olmak üzere İstanbul gece hayatını çok sesli biçimde belgeleyen farklı yayınlarla da karşımıza çıkacak.

Video röportaj sersinin her hafta pazar günleri yeni içeriklerle devam edeceği bilgisini Mixmag Türkiye’yle paylaşan Istanbul Nightlife Project’in 2’nci konuğu Siyabend Süvari olacak. Bu pazar paylaşılacak ikinci yayında H2000 festivali dahil dönemin hafızlara kazınan gelişmeleri konuşulacak.

Serinin sonraki bölümlerinde ise Ebru Köktürk Koralı, Oben Budak, Mehmet Cavcı, Ahmet Uluğ, Elif Erdost, Elif Cemal ve DJ XXXL şimdiden belirlenen konuşmacılar arasında. Beyoğlu Hayal Kahvesi, 90’lar punk, Club 2019, Asmalı Babylon ve müzik yazarlığı dahil farklı alan ve konularda keyifli söyleşiler bizleri bekliyor.

Istanbul Nightlife Project’in YouTube ve sosyal medya hesaplarını aşağıdaki bağlantılardan takibe alabilir, Ateş Tezer’in katılım gösterdiği ilk söyleşiyi izleyebilirsiniz.

Istanbul Nightlife Project

YouTube
Instagram
Twitter

#Turkuaz çalma listemizi Spotify'da takip edin.

Sonraki Sayfa
Yükleniyor...
Yükleniyor...