Menü
Ana Sayfa En Son Haberler Menü
Sanatçılar

Jenia Tarsol: ‘Unutulmayacak bir gece için geliyoruz’

Jenia Tarsol, kurucusu olduğu plak şirketi Blue Shadow'un Klein Phönix'te gerçekleşecek ilk Türkiye showcase'i öncesi sorularımızı yanıtladı

  • MIXMAG TURKEY
  • 26 Şubat 2022

E-posta listemize katılarak en güncel içeriklerden ve ayrıcalıklardan haberdar olun.

Çalışmalarını Tel Aviv’de sürdüren DJ/prodüktör ve aynı zamanda Blue Shadow plak şirketinin kurucularından Jenia Tarsol, 4 Mart Cuma günü plak şirketinin Türkiye’deki ilk showcase etkinliği kapsamında Klein Phönix’te sahne alacak. Sanatçı ile profesyonel kariyerinin başlangıç dönemini, yaklaşan yoğun tur programı öncesi hislerini, plak şirketi Blue Shadow’un başarılı çıkışını, Tel Aviv’i, İsrail’de pandemi sonrası durumu ve Türkiye üzerine düşüncelerini konuştuk.

Röportaj için teşekkürlerimizi iletiyoruz. Nasılsınız? Günleriniz nasıl geçmekte ve 2022 şu ana kadar sizin için nasıl başladı?

İşler yoluna girdi. Yoğun turne ve festival programları takvim olarak yaklaşıyor, pandemi öncesi zamana tekrar geri dönmüşüz gibi hissediyorum.

Resmi prodüksiyonlarınızı 2017’den itibaren çıkarmaya başlamış olsanız da DJ’lik serüveniniz 2010’lu yılların başına kadar uzanıyor. O günden bu yana birçok ülkede sahne aldınız. Profesyonel kariyer yolculuğunuz tam olarak nasıl başladı, kalabalıkların önünde performans sergilemek nasıl bir duygu?

23 yaşımdayken bir konserde Booka Shade’i dinledim, o anda DJ olmak istediğimin farkına vardım. Söylediğiniz gibi pek çok noktada çaldıktan ve aradan yıllar geçtikten sonra kendi sound’umu yaratıp kendi müziğimi üretmeye başlamak istedim.

Avrupa’dan Amerika’ya, Asya’dan Afrika’ya birçok yerdeki kulüp ve festival sahnelerinin enerjisini yakından gözlemlediniz. Bu global serüveni deneyimliyor olmak nasıl bir şey?

Dünyanın farklı yerlerine seyahat etmeyi severim. Her zaman kolay bir şey değil ama gerçekten bu deneyimin içinde olmak tam olarak istediğim şeyin ta kendisi.

2019 yılında Chaim ile birlikte plak şirketiniz Blue Shadow’u kurdunuz. Çıkan ilk yapım olan “Takadoom & Back To Life”, kısa süre içinde Beatport listelerinde birinciliğe yükselmiş ve Solomun, Dixon, Damian Lazarus, DJ Tennis ve Jennifer Cardini gibi isimler tarafından desteklenmişti. Yeni bir plak şirketi yaratmak ve daha ilk katalogda başarılı bir iş ortaya çıkarabilmek mutluluk verici olmalı.

Sevdiğimiz tarza odaklanan bir plak şirketi kurmak hayalimdi, Chaim ile birlikte plak şirketimiz Blue Shadow’u kurarak bunu gerçekleştirdik. Orada çıkan ilk işimde öylesine bir başarı müthiş bir histi ve harika bir sürpriz olmuştu.

Pandemi gündemi hakkında konuşacak olursak, koşullar sizi en çok ne şekilde etkiledi?

Kültürümüz içindeki diğer tüm sanatçılarla aynı şekilde etkilendim ben de. Yaşanan iptaller ve içine sürüklendiğimiz belirsizlik ortamı, tüm olumsuzlukların baş faktörleriydi.

Tel Aviv ya da daha geniş ölçekte bakarsak İsrail’deki dans müziği endüstrisi pandeminin olumsuz etkilerinden sıyrılmayı başarabildi mi?

Evet, burada sektör çok güçlü, ilk aşımızı olduğumuzdan beri pek çok etkinlik ve parti düzenledik.

Tel Aviv’de çalışmalarını sürdüren bir sanatçı olarak kentteki gece hayatı kültürünün en çok hangi yönlerini seversiniz?

Sürekli gelişim gösteren ve açık fikirli yapısını.

Argy’nin “Ketuvim” parçasına Chaim ile birlikte yaptığınız son remiks için tebriklerimizi sunarız. Çalışmanın bu indie dance versiyonunu keyif duyarak dinledik biz de. Bunu ortaya çıkarırkenki kreatif süreç nasıldı?

Chaim ve ben komşuyuz. Konu müzik olunca sık sık bir araya gelip projeler üzerinde uzunca vakit harcayabiliyoruz. Bu çalışmanın remiksini tamamlamak kolay olmadı, dinlediğiniz son hali ortaya çıkana kadar beş farklı versiyon hazırladık.

Türkiye’de daha önce çeşitli vesilelerle bulunmuştunuz. Türkiye sahnelerinizdeki atmosferi nasıl buluyorsunuz?

Türkiye’ye yeniden dönmek benim için her zaman memnuniyet verici. Ülkedeki çeşitliliği ilgi çekici buluyorum ve yemeklerinizi çok seviyorum.

İstanbul’da hatırı sayılır oranda bir dinleyici kitleniz var. Çok yakında plak şirketinizin showcase etkinliği için İstanbul’da, Klein Phönix'te sahne alacaksınız. Yaklaşan bu şov öncesi buradaki takipçilerinize neler söylemek istersiniz?

Plak şirketimiz Blue Shadow’un Türkiye’deki ilk gecesini hayata geçiriyor olmaktan dolayı çok mutluyuz. Unutulmayacak bir gece için geliyoruz.

Favori kitap, film, dizi ya da video oyunlarınızı merak ediyoruz.

Bu seçenekler arasında sanırım sadece favori video oyunumu söyleyebileceğim: Call Of Duty.

Bizimle şimdiden paylaşabileceğiniz gelecekteki projeleriniz neler?

Dinleyicilerimin ilgisini hayli çekeceğini düşündüğüm pek çok yeni proje yolda, takipte kalmaya devam edin.

༺༻

Jenia Tarsol, plak şirketi Blue Shadow'un Türkiye'deki ilk showcase etkinliği kapsamında 4 Mart Cuma günü Klein Phönix'te olacak. Etkinlik biletlerine ulaşmak için bu sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Jenia Tarsol'un diskografisindeki öne çıkan parçaları dinleyin.

#Frekans çalma listemizi Spotify'da takip edin.

Sonraki Sayfa
Yükleniyor...
Yükleniyor...