Ara Menü
Ana Sayfa En Son Haberler Menü
Sanatçılar

Kuvoka: ‘Sınırları zorlamayı ve risk almayı seviyorum’

Kuvoka, müziğinde deneyimsel ve yenilikçi çalışmalara imza atmaya devam ediyor

  • RÖPORTAJ: MELİS ÖZEK | FOTOĞRAF: OĞULCAN SARICA
  • 20 Eylül 2022

E-posta listemize katılarak en güncel içeriklerden ve ayrıcalıklardan haberdar olun.

2019 yılında Jeton Records'ın çıkardığı "New Breed Vol. I" adlı derleme albümle birlikte piyasadaki yerini alan "Kargi" parçasının Richie Hawtin tarafından çeşitli platformlarda desteklenmesi ve sonrasında sanatçının görsel-işitsel albümü "CLOSE COMBINED"da yer bulmasıyla uluslararası çapta tanınmaya başlayan DJ/prodüktör Kuvoka ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. Kariyerini Kanada-Türkiye ekseninde devam ettiren sanatçı, bu yıl çok konuşulan işler ortaya çıkarmaya devam etti. Kenan Doğulu’nun 1994 yapımı “Sımsıkı” şarkısını dans pistlerinde yankılandıracak yepyeni bir düzenleme için sanatçıyla bir araya gelen Kuvoka, iş birliği sonucu ortaya çıkan “Sımsıkı” rave miksi Berlin merkezli müzik şirketi Kuukou Records etiketiyle yayımlandı. Kuvoka son olarak, Second State'te yer alan üçüncü projesi olarak kayıtlara geçen beş parçalık kısaçalar albümü “Intergalactic”i dinleyicileriyle buluşturdu.

İstanbul'da başlamış serüveniniz. Birçok başarılı techno etiketlerinden Second State derleme serilerine, müzikal serüveniniz nasıl başladı? Başarılı rehber sanatçılarla nasıl kesişti yollar?

Seneler önce OSRAM Aydınlatma’nın Türkiye Satış Müdürü iken, bir dergide Ferhat Albayrak’ın röportajını okudum. Röportajda kendisinin kurumsal hayatın içinde DJ’lik yapan biri olduğunu öğrenmek çok dikkatimi çekti, benim gibi beyaz yaka hayatı yaşayan birinin aynı zamanda müzik ile iç içe, birbirinden bu kadar farklı iki mesleği bir arada yapıyor olması beni etkiledi ve DJ’liğe yöneldim. DJ’lik yapmaya başladıktan bir süre sonra sadece elektronik müzik çalmanın bana yetmediğini fark ettim ve elektronik müziğe olan çocukluk tutkuma daha farklı bir gözle bakmaya başladım. Beyaz yaka kimliğimi bırakıp tamamen ilk parçamı üreterek prodüksiyona giriş yaptım. İlk parçam olan Kargı, Jeton Records tarafından yayınlanmasıyla büyük yankı uyandırdı. Kargı sayesinde de başta Richie Hawtin olmak üzere birçok yerli ve yabancı sanatçı ile birlikte çalışma fırsatı buldum.

Serüven Vancouver'a uzanmakta. Kanada üzerine de konuşalım isteriz. Nasıl geçiyor zaman orada? Neler yapmaktasınız?

Kanada benim için özel bir yer, Vancouver’da güzel dostluklarım var. Hem özlediğim için, hem de burada eğlence sektöründe arkadaşlarım ile yeni projelere imza atmak için yeniden Vancouver’dayım. Burada düzenli olarak yaptığımız “Destination Unknown” ve “After Dark” adında iki etkinliğimiz var. Vancouver yaratıcı süreçte bana iyi geliyor, bu süreçte prodüksiyon çalışmalarıma ve etkinlik projelerime buradan devam ediyorum. Ancak etkinlik bazlı olarak Türkiye’ye gelip gitmeye devam ediyorum tabi ki.

İstanbul'dan Vancouver'a, seneler içerisinde nasıl evrildi sound'unuz? Kaşınıza çıkan kültürler arası deneyimler nasıl etkiledi anlam ve amaçlarınızı?

İnsanın bir şehirde bir kültürde yaşarken onun dinamiklerine ve dünyasına göre şekilleniyor. Ben turist olarak da farklı ülkelere gidip görmeyi çok sevsem de iki ülkede yaşamak, ikisinin de kültürünü özümseyip sahiplenmek farklı ve ufuk açıcı bir deneyim. Her ülkenin ve kültürün kendi ekolü var, hem Vancouver’daki ekole hem de Türkiye’deki ekole hakim olmam beni yaratıcı olarak besliyor. Şu an yaratıcı olarak sürekli etrafımdan beslendiğim bir dönemdeyim, dolayısıyla müziğimde de deneyimsel ve yenilikçi çalışmalara imza atıyorum.

Cesur çalışmalara sahip bir sanatçı olarak, yaratıcılık nedir? İlham ve motivasyon kaynaklarınızı merak ettik.

Yaptığım her işte sınırları zorlamayı ve risk almayı seviyorum. Müzik, beni besleyen şeyleri insanlarla paylaşmamı sağlayan bir dil gibi. Benim için bir sentez ve dışavurum. Bana en çok ilham veren şey ise evren ve doğa. Doğanın muhteşem ilişkisi, zenginliği ve güzelliği zihnimde sonsuz ihtimaller doğuruyor. Zaten yaşamın kendisinden daha etkileyici ne olabilir ki?

Second State etiketli "Intergalactic", özenle hazırlanmış çığır açan bir dizi parça. Kısaçaların kreatif sürecini açar mısınız?

Aslında Intergalactic, benim yeni şeyler denediğim ve dışavuruma açık olduğum bir dönemin eseri. Bu çalışmamda gerçekten yıllar sonra da dönüp baksam zevk alacağım, iyi ki yapmışım diyeceğim bir parça serisi yapmayı hedefledim. Bunu da başardığımı düşünüyorum. Gerçekten keyif aldığım bir iş oldu.

Kenan Doğulu ile ortak çalışmanız Sımsıkı'dan bahsetmezsek olmaz. Yapım süreci ve geri dönüşlerden bahseder misiniz?

Kenan Doğulu şarkıları hayatımın dönüm noktalarında hep bana eşlik etmiştir. Sımsıkı zaten bana senelerdir ilham veren bir parçaydı, ben de Sımsıkı’yı yeniden yorumlayarak modernleştirmek, yeni bir soluk getirmek istedim. Kenan Doğulu ile birlikte geçen keyifli çalışmalarımız sonucu Berlin’deki Kuukou Records ile anlaştık. 90’larda çığır açan bir şarkıyı yorumlamaktan gurur duyuyorum. Geri dönüşler de beklediğimiz gibi oldu, Kuvoka & Kenan Doğulu Sımsıkı Mix’i şu anda Türkiye’nin her yerinde duyabilirsiniz.

Gelecekten neler bekliyorsunuz; Kuvoka için hedefler neler?

Şu anda üstünde çalıştığım yeni bir albüm var. Büyük bir plak şirketiyle görüşmemiz sürüyor. Kısa vade hedeflerimde yeni albümü tamamlamak var. Bir yandan Avrupa’daki gig'lere açılmak için çalışmalarımız sürüyor. Önümüzdeki dönemlerde de dünya çapında bir tur yapmayı hedefliyorum.

Müzik tutkunları ve sektörün içerisine adım atanlara neler söylemek istersiniz?

Çok emek isteyen, bir o kadar da zevkli bir iş. Bu sektörün en önemli farkı rakiplerin ve rekabet. Bir anda kendini dünyaca ünlü bir sahnede bulabilirsin ama uzun vadede dünya devi sanatçılarla rekabet etmeye hazır olmalısın.

Yani kendinden emin olanlar uzun, yorucu ama fırsatlarla dolu bir yolculuğa hazır olsun!

༺༻

Kuvoka'nın “Intergalactic” çalışmasını aşağıda dinleyebilirsiniz. Sanatçı ayrıca, 24 Eylül Cumartesi günü Jeton Records'ın Volkswagen Arena'da Carl Cox'u konuk edeceği etkinlikte sahne alacak; etkinlikle ilgili ayrıntılı bilgi bu sayfada.

Sonraki Sayfa
Yükleniyor...
Yükleniyor...