Ara Menü
Ana Sayfa En Son Haberler Menü
Sanatçılar

Miss Monique: 'Dinleyici ile iletişim her zaman size onların ruh hali ve istekleri hakkında iyi bir fikir verir'

Ukraynalı DJ/prodüktörle İzmir performansı öncesi sohbet etme fırsatı yakaladık

  • MIXMAG TURKEY
  • 15 Eylül 2020

E-posta listemize katılarak en güncel içeriklerden ve ayrıcalıklardan haberdar olun.

Klasik trance elementlerini ve progressive tınıları techno ritimleri ile bütünleştiren tarzıyla bilinen Ukraynalı DJ/prodüktör Miss Monique (Alesia Arkusha), yaklaşan İzmir performansı öncesi sorularımızı yanıtladı.

Merhaba sevgili Alesia! Sizi tanımayan okurlarımız için sesinizi üç kelime ile özetleyebilir misiniz?

Merhaba Mixmag Türkiye ekibi! Yumuşak, melodik ve groovy olarak özetleyebilirim.

Ukrayna’da yaşadığınızı biliyoruz. Ailenizde müzik geçmişi var mı? Elektronik müziğe olan tutkunuzu başlatan ilk kıvılcım neydi?

Evet, Ukrayna’da yaşıyorum. Ailemde profesyonel müzisyenler yok, bana gelecek olursak benim de müzik eğitimim yok. Ancak şu an bir eğitmenden çevrim içi dersler alıyorum. Öteden beri birçok partiye, büyük festivallere gidiyordum ve o andan itibaren elektronik müzikle bağlantımın sadece dinlemekten daha derinlere gittiğini hissettim. Ayrıca, tam benlik olan müzik kulüplerde neredeyse hiç çalmıyordu. Dolayısıyla bu sorunu çözmeye karar verdim.

Aynı zamanda kendi müzik şirketiniz Siona Records’ın operasyonlarını da yürütüyorsunuz. Modern zamanda kendi müzik şirketinizi işletmenin zorlukları nedir? Mesela sosyal medyada hayranlarınız ile bağlantı kurmak önemli mi?

Bence asıl problem, farklı farklı demo versiyonlar arasından yüksek kaliteli materyaller bulmak. Bu problem on yıl önce de aynıydı. Tek fark, dijitalleşme döneminde sanatçılar pek çok müzik şirketi arasından demo’larını nereye yollayacaklarını seçemiyor. Hayranlara gelecek olursak, kesinlikle söyleyebilirim ki onlarla bağlantı kurmak her zaman çok önemli. Ben dinleyicilerimle YouTube, Instagram ve Facebook üzerinden konuşarak oldukça zaman geçiriyorum. İnsanlarla konuşmak ve sorularını direkt olarak cevaplamak benim için gerçekten önemli. Dinleyici ile iletişim her zaman size onların ruh hali ve istekleri hakkında iyi bir fikir verir.

19 Eylül’de DROP İzmir’de çalıyorsunuz, heyecanlı mısınız ve daha önce Türkiye’de çaldınız mı?

Altı ay sonra ilk defa yurt dışında bir performansım olacak. Dolayısıyla iple çekiyorum. Türkiye anavatanıma yakın olmasına rağmen sadece iki kez ziyaret etme şansım oldu şimdiye kadar.

Bize biraz DJ'lik tarzınız ve hedefleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

Ben sadece şarkı çalmaktansa onların yardımıyla bir hikaye yaratmaya çalışıyorum. Ama benim için asıl amaç sahneden dansçıların yüzünde gülümsemeler görmek olduğu için, onların ruh halini izleyip, o anda neler isteyebileceklerini gözlemliyorum. Performanslarımda dinleyicilerin groovy bir tarz tercih ettiğini veya daha melodik veya vokal bir set tercih ettiklerini gözlemliyorum. Bunu hiçbir zaman bilemem, sadece reaksiyonlarını gözlemliyorum, hangi ruh halindeler ve buna göre istedikleri atmosferi onlar için yaratıyorum.

Şu sıralar başka neler üzerinde çalışıyorsunuz?

Önümüzdeki hafta itibarıyla tur hayatına geri dönüyorum. Planlarımda şimdiden Türkiye, Macaristan ve İsviçre var. Siona Records’daki çalışmalarım, YouTube kanalım için yeni videolar ve yeni müzikler de yolda.

Miss Monique 19 Eylül Cumartesi günü DROP İzmir sahnesinde kabin başında olacak.

#Frekans çalma listemizi Spotify'da takip edin.

Sonraki yazýyý yükle
Yükleniyor...
Yükleniyor...