Menü
Ana Sayfa En Son Haberler Menü
Sahne Raporları

Rakamlarla Tomorrowland Around The World

25-26 Temmuz'da gerçekleşen dijital Tomorrowland deneyimine rakamların gözüyle bakalım

  • MIXMAG TURKEY
  • 27 Temmuz 2020

E-posta listemize katılarak en güncel içeriklerden ve ayrıcalıklardan haberdar olun.

Koronavirüs nedeniyle bu yılki Tomorrowland deneyimi 25-26 Temmuz tarihlerinde dijital ortama taşındı.

Elektronik müziğin 60’tan fazla önde gelen sanatçısı, Tomorrowland Around the World festivalinin 8 farklı sahnesindeki performanslarıyla dünya çapında 1 milyonu aşkın müziksevere iki günlük unutulmaz bir deneyim yaşattı.

1 MİLYONDAN FAZLA İZLEYİCİ

Tomorrowland Around the World dijital festivalini Japonya’dan Meksika’ya, Türkiye’den İzlanda’ya dünyanın dört bir noktasından 1 milyonu aşkın müzik tutkunu canlı takip etti. Belçika’nın Boom kasabasındaki bilindik lokasyonu yerine Pāpiliōnem adlı sihirli bir ada simülasyonunda gerçekleşen dijital festival için bilet alanlar, 29 Temmuz’dan itibaren iki hafta boyunca adayı tekrar ziyaret ederek performansları yeniden izleyebilecek.

4 FARKLI NOKTADA STÜDYO

Tomorrowland ekibi, çekimlerin gerçekleştirilmesi için Belçika (Boom), ABD (Los Angeles), Brezilya (São Paulo) ve Avustralya’da (Sidney) 4 devasa yeşil perde stüdyosu kurdu. Katy Perry, David Guetta, Martin Garrix, Steve Aoki, Tiësto, Dimitri Vegas & Like Mike, Eric Prydz, Charlotte de Witte, Amelie Lens, Paul Kalkbrenner ve daha birçok sanatçının performanslarının görüntü kayıtları bu stüdyolarda alındı. Her bir stüdyodaki 8 metre genişliğe ve 8 metre derinliğe sahip olan set alanları, yerden 6 metre ve yukarısına konumlandırılarak orijinal konsepte bağlı kalınmaya çalışıldı.

38 FARKLI KAMERA

Her sahnede 6 adet 4K Ultra HD kameranın yanı sıra farklı açılarda konumlandırılmış sanal kameralarla birlikte yönetmenler kayıt esnasında 38’e varan farklı kamera açısı seçeneğine sahip oldu.

Tomorrowland Around the World’ün üç boyutlu alanı, modern bir bilgisayar oyununa kıyasla 10 kat fazla poligon sayısına ve ışığa sahipti. Her sahne, elle çizilen 750’den fazla sanal ışıkla donatıldı ve 300 terabyte’ı aşkın görüntü verisi toplandı. Kaydedilen görüntüler, 4 hafta boyunca onlarca render motoru tarafından 7 gün 24 saat işlendi.

32.000 AĞAÇ VE BİTKİ

Dış mekan sahnelerinin 16 kilometrekarelik toplam alanında 32.000 ağaç ve bitki vardı. Özel efektler, göz alıcı havai fişekler, lazer şovları ve gerçeğe yakın izleyici kalabalığı simülasyonları, DJ performanslarına ayrı bir görsel zenginlik kattı.

16 ULUSLARARASI DÜŞÜNCE ÖNDERİNDEN İLHAM VERİCİ ANEKDOTLAR

Belçika medyasının tanınmış simaları Eva De Roo ve Aster Nzeyimana, 16 tanınmış düşünce önderinin tutkularını anlatıp Tomorrowland sakinlerine mesajlarını ilettiği Love Tomorrow Inspiration Sessions’ın moderatörlüğünü üstlendi. Adrien Moisson, Arnoud Raskin, Ben Francis, Bethany Hamilton, Boyan Slat, Gaggan Anand, Guy Laliberté, Ida Engberg, Johan Ernst, Prince Ea, Ran Tellem, Sebastian Wussler, Shaquille O’Neal, Shaun Ross, will.i.am ve Yamashita Tomohisa, Love Tomorrow Inspiration Sessions’ın konuğu oldu.

HENDRIK CONSCIENCE KÜTÜPHANESİ

Festival ziyaretçileri, Tomorrowland hakkında quiz soruları içeren 10 kitabı, içine gizlendiği sanal bir kütüphanenin içinde arayarak heyecan verici farklı bir deneyime ortak oldu. Tüm soruları yanıtlamak yarım saat sürdü.

GERİ DÖNÜŞÜMLÜ PLASTİKLERDEN TOMORROWLAND’E ÖZEL GÜNEŞ GÖZLÜKLERİ ÜRETİLDİ

Tomorroland’in moda alt markası TML, festivalin 2019 organizasyonunda tüketilen yiyecek-içeceklerin pet ambalajlarını toplamıştı. TML, Belçika merkezli startup firma Yuma Labs ile birlikte Tomorrowland 2019’daki pet plastiklerin %50’sinin geri dönüşümüyle 3 boyutlu yazıcılar kullanılarak üretilebilen güneş gözlüğü tasarladı.

HAZIRLIKLAR SADECE 3 AYDA TAMAMLANDI

Dijital festival, Tomorrowland ekibinin kendi iş gücüne ilave olarak birçok yetenekli geliştiricinin katkılarıyla hazırlandı. Normal şartlar altında geliştirilmesinin 2 yıl kadar bir süreye mal olacağı belirtilen proje, 200’den fazla tutkulu insanın yüksek eforu ve bitmek tükenmek bilmeyen enerjisiyle sadece 3 aylık bir çalışma süresi içinde hayat buldu.

#Frekans çalma listemizi Spotify'da takip edin.

Sonraki yazýyý yükle
Yükleniyor...
Yükleniyor...