Ara Menü
Ana Sayfa En Son Haberler Menü
HABER

Tresor’un Drexciya mitolojisini uyarladığı çizgi roman serisi çıktı

Çizgi roman serisinin ilk bölümü 22 Mayıs'ta yayımlandı

  • AHMET AYDEMİR
  • 27 Mayıs 2020

Tresor, Detroitli Drexciya ikilisiyle özdeşleşen afrofütüristik mitolojik hikayeyi "The Book of Drexciya" adı altında çizgi romana dönüştürdü.

2018 yılında internet üzerinden başlatılan bir yardım kampanyasıyla hayat bulmaya başlayan projenin 22 Mayıs'ta satışa çıkan ilk bölümü, okuyucuları Drexciya evreninin ilk mensuplarının ortaya çıktığı zamanlara götürüyor. Afrikalı hamile bir kadının köle tüccarları tarafından sürüldüğü gemiden atılması ve suyun altında nefes alabilen yaratıklar doğurması etrafında şekillenen mitolojiye göre doğan ilk Drexciyalı çocuğa Drexaha ismi verilerek söz konusu su altı imparatorluğun ilk kralı ilan ediliyor.

Çizgi romanın yazarları Abdul Qadim Haqq ve Dai Sato. Haqq, Detroit techno sahnesindeki önemli isimlerin ve gelişmelerin 30 yıldır iyi bir gözlemcisi. Underground Resistance, Juan Atkins ve Drexciya gibi figürler Haqq'ın yakından takip ettiği sanatçı ve gruplar arasında yer alıyor. Sato ise "Cowboy Bebop" ve "Ghost in the Shell" gibi animasyon filmlerinin senaristliğini üstlenmesiyle tanınan bir isim.

Çizgi romanın basım ve yayım süreci Drexciya’nın yaşayan üyelerinden Gerald Donald ve 2002 yılında hayata veda eden James Stinson’un annesi Helen tarafından tam destek aldı.

Serinin ilk bölümünü bu bağlantı aracılığıyla sipariş edebilirsiniz.

#Frekans çalma listemizi Spotify'da takip edin.

Sonraki yazýyý yükle
Yükleniyor...
Yükleniyor...