Ara Menü
Ana Sayfa En Son Haberler Menü
HABER

Kontrollü normalleşme açıklamasında eğlence sektörünün adı bile anılmadı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleşen kabine toplantısının ardından kısıtlamalarla ilgili yeni kararlar kamuoyuyla paylaşıldı

  • MIXMAG TURKEY
  • 1 Mart 2021
Kontrollü normalleşme açıklamasında eğlence sektörünün adı bile anılmadı

E-posta listemize katılarak en güncel içeriklerden ve ayrıcalıklardan haberdar olun.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, tüm Türkiye’nin merakla beklediği kritik kabine toplantısı sonrası ‘kontrollü normalleşme’ kararlarını açıkladı.

Kararlar kapsamında Türkiye’nin 81 şehri; düşük riskli (mavi), orta riskli (sarı), yüksek riskli (turuncu) ve çok yüksek riskli (kırmızı) olarak renklere ayrıldı. İstanbul ve İzmir yüksek riskli (turuncu), Ankara ise orta riskli (sarı) olarak kategorize edildi.

Edirne, Balıkesir, Giresun, Burdur, Konya, Aksaray, Sakarya, Sinop, Samsun, Tokat, Ordu, Gümüşhane, Trabzon, Rize, Osmaniye, Amasya ve Adıyaman çok yüksek riskli (kırmızı) grupta yer aldı.

Yeni kontrollü normalleşme sürecinde hafta sonu kısıtlaması düşük ve orta riskli kentlerde tamamen kaldırılırken, yüksek ve çok yüksek olarak açıklanan kentlerde bir süre daha Pazar günleri devam edeceği belirtildi.

“Restoran, lokanta, kafeterya, tatlıcı, pastane, kıraathane ve çay bahçesi gibi yerlerin” çok yüksek riskli iller dışında Türkiye genelinde faaliyetlerini sabah 07:00 ile akşam 19:00 saatleri arasında yüzde 50 kapasite ile sürdürebileceği açıklansa da bar, pub, meyhane, gece kulübü ve konser alanlarının durumuyla ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı.

İngiltere ve İspanya’nın da aralarında olduğu koronavirüs vakalarının devam ettiği çeşitli ülkelerde kültür-sanat ve eğlence sektörlerini kapsayacak şekilde kademeli normalleşme adımlarının atıldığı ve resmî makamlarca desteklenen test etkinliklerinin yapıldığı dönemde Türkiye’nin açıkladığı kontrollü normalleşme kararlarında etkinlik endüstrisi ve bileşenlerinden tek kelime ile dahi söz edilmemiş olması hayal kırıklığı yaşanmasına sebep oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kararları duyururken sarf ettiği “Diğer hususlardaki uygulamaların nasıl olacağı daha önce de belirttiğim gibi valiliklerimizin başkanlığındaki il hıfzıssıhha kurullarımız tarafından belirlenecektir” şeklindeki açıklamasından hareketle ilerleyen safhalarda valilikler kanalıyla kültür-sanat ve eğlence sektörlerini kapsayacak normalleşme adımlarının atılıp atılmayacağını zaman gösterecek.

#Turkuaz çalma listemizi Spotify'da takip edin.

Yükleniyor...
Yükleniyor...