Ara Menü
Ana Sayfa En Son Haberler Menü
ÖNE ÇIKANLAR

Alkol ve uyuşturucudan uzak: Neden daha fazla DJ ve müziksever ayık olmayı tercih ediyor?

DJ'ler ve gece hayatı sektöründe çalışan bireylerin neden ayık olmayı daha fazla önemsedikleri üzerine Patrick Topping, Rebekah ve Radio Slave ile koyu bir sohbete daldık

  • NIAMH INGRAM
  • 22 Ocak 2022

E-posta listemize katılarak en güncel içeriklerden ve ayrıcalıklardan haberdar olun.

İngiltere’de kulüpler 2021'de 16 ay aranın ardından Temmuz ayında açıldığında binlerce insan yeniden mekânlara akın etti. The Guardian'ın paylaştığı haberde de yansıdığı gibi bu dönemde içki tüketiminde belirgin bir artış olduğu ortaya çıkmış, buna karşın uyuşturucu kullanım oranının düştüğü gözlemlenmişti. İlk başlarda madde kullanımındaki hızlı yükseliş "3. Aşk Yazı mı geliyor?" sorularını doğurmuştu.

Hemen ardından sahte MDMA üretiminin artmasıyla oluşan riskler raporlara girmiş, İngiltere’de artan talebi karşılayabilmek için çok sayıda madde üretimi başlamıştı. Hatta geçtiğimiz yaz İngiltere polisi tarafından en güçlü ecstasy hapının üretildiği raporlanmıştı. Bunun yanı sıra, içecekler ve iğneler üzerinden de kullanım endişe verici boyutlara ulaşmıştı.

Kulüplerin yaz ortasındaki açılışıyla parti müdavimleri arasında madde tüketiminde artışa tanıklık edilirken, son zamanlarda sektörün içinden gelenlerin paylaştığı kişisel deneyimler ve yeni bir yıla merhaba demiş olmamız, birçok kişiye yeni alışkanlıklar yaratmak ve eskiyi unutmak için temiz bir sayfa açma fırsatı sunuyor.

Action on Addiction adlı yardım kuruluşu tarafından yapılan ankete katılan kişilerin dörtte biri, karantinada içki içme eğilimlerinin arttığını ve karantina nedeniyle artan bu tüketimin kendilerinde problemler yarattığını söyledi.

Son zamanlarda özellikle DJ’ler de ayık olmanın önemini daha yüksek sesle dile getirir olmaya başladı. Bazıları önceki alışkanlıklarına bağlı olarak sağlık sorunlarının ortaya çıkmasıyla alkole ve maddelere nokta koyarken, bazıları alkol ve madde kullanımını azaltmayı ya da sıfırlamayı tercih ediyor.

Tam anlamıyla ya da dönemsel ayıklığı tercih eden DJ’ler ile beraber gece hayatı sektöründe olan bireylerin neden ayık olmayı da tercih edebileceği üzerine koyu bir sohbete daldık.

Yapımcı, DJ ve plak şirketi sahibi Patrick Topping, tamamen ayıklığın arkasında değil ama son zamanlarda daha uzun sürelerde ayık olmak için uğraşıyor. 2018'in tamamında ve geçtiğimiz karantina döneminde sonra çaldığı her partide ayık olan sanatçı; "Bırakma nedenlerimden biri artık her gece takıldıktan sonra bir sonraki gün bana verdiği iğrenç hissiyattı. Kendimi iyi hissetmiyordum. Aslında DJ’liğimi de zedelemeye başlamıştı. Bir şeyler kullanmadan müzikten zevk alamamaya başlamıştım" diyerek düşüncelerini belirtiyor ve ekliyor, "Bir başka neden de, tam zamanlı bir kariyer olarak müzik tutkumla ilgilendiğim için çok minnettar olmam ve bu fırsattan en iyi şekilde yararlanmak istemem. Partilemenin üretken olmanın önüne geçtiğini düşünüyorum ve tam potansiyelime ulaşmak istiyorsam, takılmayı önemli ölçüde bırakmam gerektiğini biliyordum."

DJ ve Rekids’in kurucusu Radio Slave, diğer adıyla Matt Edwards da ayıklığı yakalayabilmek için bir motivasyon olarak müzik yapmaya odaklandığını belirtiyor.

"Sanırım çoğu insan gibi yetişkin hayatımda ayık anlar yaşadım ve birkaç kez ayık olmayı denedim. Sekiz yıl önce neredeyse iki yıl idare edecek kadar kullanmadım. Buna sağlık sorunları, hastaneye yatırılmam ve bademciklerimin alınması ile biten süreç vesile oldu. Biraz zorlu bir süreçti. Bu sefer ise neredeyse bir yıldır ayık hâldeyim. Bir ailem, küçük çocuklarım ve ilgilenmem gereken bir kariyerim var. Aynı zamanda Rekids’de yardımıma ve rehberliğime ihtiyaç olan birçok sanatçıdan sorumluyum. Uyuşturucu veya alkol karşıtı olmadığımı da eklemeliyim” sözleriyle konuya değinen sanatçı, “Ama konu partilemeye geldiğinde her senaryoyu bildiğimi hissediyorum ve şu anda üretken olmaya, müzik yapmaya ve bazen uzun bir akşamdan kalmış gibi hissettiren bu salgın ortamında hayatta kalmaya odaklanıyorum.”

Bazı DJ’ler için de ayık olmama kararı tamamen sıfırdan başlamaktan geçiyor. Dans müziği camiasında cinsel tacizle mücadele eden ForTheMusic kampanyasını başlatan yapımcı ve DJ Rebekah, maddelerden uzaklaşma nedenini şöyle açıklıyor:

"15 yıla yayılan kullanımım sonunda kontrolden çıkmıştı. Hayatım gerçekten durma noktasındaydı. O zamanlar erkek arkadaşımın üzerinden uyuşturucuyu gizlice alıyordum, intihar düşünceleri beni rahatsız ediyordu ama yine de duramıyordum. Sanırım ayık kalmaya karar vermemin nedeni, yaklaşık beş yıldır içinde yaşadığım bu dibe vuruştu. Uyuşturucu almama konusunda kendimi hırpalamama yardımcı olan bir danışmanlık aldım, ama yine de beni uyuşturucu almak isteyen kişiyle baş başa bıraktı - alışkanlık hâlâ oradaydı. Günün sonunda eski alışkanlıklar beni daha çok depresyona ve daha çok uyuşturucuya itti. Partilerle ve daha fazla uyuşturucu siparişi vererek geçen bir hafta sonundan sonra bir pazartesi sabahı uyandığımda bunun durması gerektiğine karar verdim. Bazı köklü değişiklikler yaptım. Erkek arkadaşımdan ayrıldım, yeni eve taşındım ve yardım almaya başladım. Hayatımı sıfırdan tamamen değiştirdim."

Alkol ve/veya uyuşturucu kullanmaktan geri adım atmak için değişen motivasyonlara bakılmaksızın, konuştuğumuz kişilerin hepsi kararlarının arkasında ve faydalarından olağan derecede memnun.

Tıbbi nedenlerle alkolü bırakan Mixmag ekibinin bir üyesi, ayıklık hissini "tamamen farkında ve tam kontrolde hissetme duygusu" olarak tanımlıyor. Konuşmamızda, “İçmek, ilaçlarımda kaos etkisi yaratıyor ve ben bunun yerine pazar sabahı temiz kafayla uyanmayı tercih ederim" diyor.

Radio Slave bu duyguyu şöyle tekrarlıyor: "Uyanmayı ve keskin hissetmeyi seviyorum. Ayrıca işimde çok daha üretkenim." Topping ise, "Her şeyden uzak kalarak hem insan olarak hem de sanatçı olarak çok geliştim. Kendime güvenim arttı. Diğer bir faydası DJ’likten her zamankinden daha çok zevk almam oldu. Hayatımda hiç ayık DJ’lik yaptığım kadar iyi hissetmedim. Uyuşturucuyu kesene kadar bu deneyimin ne kadar iyi olduğunu fark etmemiştim. Kafanız rahatken daha konforlu hissedebilirsiniz ama ayıkken bu işin gerçek zevkine varıyorsunuz" sözleriyle değişimin kendisi üzerindeki farklı etkilerine değiniyor.

Uyuşturucu, alkol ve ruh sağlığı derneği We Are With You’dan Graeme Callander, konuştuğumuz DJ’lerin belirttiği faydaları pekiştiriyor: "Daha az alkol içmek veya hiç alkol almamanın sağlık üzerinde birkaç olumlu etkisi vardır. Örneğin, alkolün iç karartıcı bir madde olduğu ve altta yatan zihinsel sağlık koşulları üzerinde bir etkisi olabileceği göz önüne alındığında, zihinsel sağlığı ve genel refahı iyileştirebilir. Bazı raporlar, alkolsüz mekânların artması ve düşük/sıfır alkollü ürünlerin daha yaygın olarak bulunmasıyla ayıklığın sosyal olarak daha kabul edilebilir hale geldiğini gösteriyor."

Sanatçılar, tavsiyelerini ve tecrübelerini paylaşırken şu önemli noktalara dikkat çekiyor.

Topping: “İnsanların ayık partilerken de yine aynı şekilde eğlenebileceklerini bilmelerini istiyorum. Dürüst olmak gerekirse, daha fazla insanın bunu denemesini isterim. İlk başta bana da doğal gelmese de, değişim konusunda zorlansam da uyguladıkça daha çok kendime özgüvenim geldi ve buna uyum sağlamam çok daha kolaylaştı."

"Bir parça önemli tavsiye, hemen pes etmeyin. Şahsen, ilk dışarı çıktığımda bunun biraz zor olduğunu fark ettim, ancak bunun böyle devam etmeyeceğini de biliyordum. Diğer insanların etrafında daha da zorlaşıyor. Ama şunu fark ettim ki ne yaptığınız gerçekten insanların umurunda değil, eğer bu konu üstünde size baskı kuruyorlarsa siktir edin çünkü size saygı duymak zorundalar."

"Çoğu insan muhtemelen ayık olup olmadığınızı bile bilmiyor, bu yüzden mümkün olduğunca ortamın içinde kalın. Dans edin, kendinize bariyerler koymayın. Olabildiğince fazla tıpkı alkol veya madde kullanmışçasına gecenin sonuna kadar kalmaya çalışın."

Rebekah, yardım istemenin öneminden bahsediyor.

"İster danışmanlık ve/veya destek grupları olsun, ihtiyacınız olan yardımı alın. İnsanlarla nasıl hissettiğiniz hakkında konuşun ve hislerinizi paylaşarak kimseye yük olmadığınızı bilin. Her şeyden önce kendinize karşı nazik olun. Kendi kendimizle nasıl konuştuğumuz bağımlılığın pençesinden kurtulup kurtulamayacağımızı belirler. Bu nedenle bağımlılığın nasıl işlediğini ve nedenlerini anlamak, gerçekten ayık olma ve onu sürekli kılma özgürlüğüne ulaşmamızı sağlayabilir."

Sohbetimizin sonunda Topping, bu topluluğu birbirine bağlayan nihai kavrama geri dönüyor; dans pisti.

"Benim için her şey içki ya da madde ile ilgili değil. Evet belki bunlar o an size bir şeyler veriyor olabilir ama ayıkken aldığınız zevki asla alamıyorsunuz. Hem DJ olarak hem de partileri seven biri olarak bunu denemenizi mutlaka öneriyorum. Almanya’da bir sefer Time Warp’ta sabah 7'ye kadar çaldım ve bunu ayık yaptım. Her zamankinden daha keyifliydi."

#Frekans çalma listemizi Spotify'da takip edin.

Niamh Ingram'ı Twitter'da takip edin.

Sonraki Sayfa
Yükleniyor...
Yükleniyor...