Menü
Ana Sayfa En Son Haberler Menü
Sanatçılar

Elli Acula: ‘Kelimelere gerek yok, aslolan müzik’

Elli Acula ile Ankara, İstanbul ve İzmir'de üç gün üst üste sürecek performansları öncesi sohbet etme fırsatı yakaladık

  • MIXMAG TURKEY | FOTOĞRAF: CONRAD SCHOEN
  • 9 Şubat 2022

E-posta listemize katılarak en güncel içeriklerden ve ayrıcalıklardan haberdar olun.

SPANDAU20 bünyesindeki tanınan figürlerden DJ/prodüktör Elli Acula, FJAAK'ın yaklaşan Türkiye turu kapsamında üç gün üst üste sürecek şovlarda sahne alacak sanatçılardan biri. Elli Acula ile kariyerinin başlangıç dönemleri, Berlin, yeni yıldaki projeleri, yüksek enerjili setleri sırasında dinleyicileriyle arasındaki iletişimi ve Türkiye performanslarından beklentileri üzerine sohbet ettik.

Şu an Berlin’desiniz. Günleriniz nasıl geçiyor? Yeni yıl sizin için nasıl başladı ve şu ana kadar nasıl devam ediyor?

2021 karmaşık ve heyecanlı bir yıldı. Yeni yılın başlarında kendimi yenilemek için birkaç gün kendime izin verdim. Arkadaşlarımla ve ailemle bir araya gelip vakit geçirdim, stüdyoda gece gündüz yoğun şekilde çalışmalarıma odaklandım ve birkaç yeni müzik projesi üzerinde çalışmaya başladım. Ayrıca uluslararası bir plak şirketinde tam zamanlı olarak kreatif direktörlük görevini üstlendim, orada güçlü genç kadınlardan oluşan bir ekibi yönetiyorum. Bununla birlikte tur hayatı da bir yandan tekrar başlıyor ve yeni müzikleri sizlerle paylaşmak için çoooook heyecanlıyım!

Resmi müzik çalışmalarınızı 2021’de çıkarmaya başlamış olsanız da DJ’lik kariyeriniz 2010’ların başlarına kadar uzanıyor. En başlarda dans müziğine olan ilginiz nasıl profesyonel bir kariyer yolculuğuna dönüştü?

İçinde sadece bir kulüp olan küçük bir kasabada büyüdüm. Çaldıkları müzik, benim ve arkadaşlarımın duymak için can attığımız tarzda değildi. Bunun üzerimizde yarattığı hayal kırıklığı ile illegal rave partileri düzenlemeye başladık ve çok geçmeden yüzlerce kişiyi bir araya getirmeye başladık. Bu aşamada müzik arşivimi insanlarla paylaşmayı daha ciddi olarak istemeye başladım. Okulu bitirdikten sonra Berlin’e taşındım; anında evimdeymiş gibi hissetmeye başladım ve ://about blank ve OHM gibi kulüplerde plaklarımla uzun techno setler çalmaya başladım.

Kalabalıkların önünde performans sergilemek size nasıl hissettiriyor?

Bunun insanlarla gerçek anlamda iletişim kurabileceğim ve kendimi %100 özgür biçimde ifade edebileceğim en iyi yol olduğunu her zaman biliyordum. Kelimelere gerek yok, aslolan müzik… Bana göre enerji ve duygu aktarımının en yalın şekillerinden biri. Bu yoğunluklu ve benzersiz anları birlikte yaşayarak oluşan anılar ömür boyu hafızalarda kalıyor, karşımdaki dinleyicilerin ve benim hayatlarımızı değiştirebiliyor da. Bu hissiyatları tecrübe edebilmek benim için onur, bunun her zaman bilincindeyim.

Setlerinizde techno egemenliği hissedilse de, FJAAK iş birliğiyle çıkardığınız ilk müzik çalışmanız “To The Peak” bir breakbeat & electro projesi olarak öne çıktı. Bu projeye katkı sunanlardan biri de remiks çalışmasıyla Steffi olmuştu. Sizin için çok özel olduğunu düşündüğümüz bu çalışmanın nasıl bir arka planı var?

Projede yer alan dördümüzün ilham kaynaklarını ve enerjisini çok doğru yansıtan bir iş olduğunu düşünüyorum bunun. Hepimiz çok pozitif insanlarız, parçada da zaten bu enerjiyi ve pozitif havayı hissediyorsunuz. Techno setlerimde de yer yer breakbeat ve electro tınılarına yer veriyorum. Bunları doğru şekilde uygulamak dans pistindeki sinerjiyi zirveye çıkarıyor.

Dinleyicileriniz bu yıl Elli Acula cephesinden neleri beklemeli?

Taptaze yeni parçalar için hazırlıklı olsunlar!

Türkiye’yi daha önce ziyaret etme fırsatınız olmuş muydu?

Maalesef hayır, Türkiye’ye gelme şansım hiç olmadı şimdiye kadar. Şehirleri, gece hayatını ve tabi ki yemekleri keşfetmek için sabırsızlanıyorum.

FJAAK’ın üç gün üst üste sürecek Türkiye turu kapsamında ülkenin gece hayatının en yoğun yaşandığı en büyük üç kentinde performans sergilemeye hazırlanıyorsunuz. Bu şovlar öncesi buradaki takipçilerinize ne mesaj göndermek istersiniz?

Sizlerle birlikte dans etmek için çok heyecanlıyım! Gelin bunu unutulmazlarımız arasına katalım.

༺༻

11 Şubat’ta Kite & Ineffable ortak sunumuyla Kite Ankara’da, 12 Şubat’ta The Falls sunumuyla İstanbul 42 Venue’de, 13 Şubat’ta ise Breathe organizasyonuyla İzmir Kalt’ta gerçekleşecek etkinliklerde Elli Acula'yı dinlemek için aşağıdaki bağlantıları takip edin.

Ankara

İstanbul

İzmir

Elli Acula'nın HÖR BERLIN'deki son performansını izleyin!

‘Dünyanın Ritmi: Berlin’ çalma listemizi Spotify'da takip edin.

Sonraki Sayfa
Yükleniyor...
Yükleniyor...