Ara Menü
Ana Sayfa En Son Haberler Menü
Sanatçılar

Bir elin nesi var, Four Hands'in sesi var

Alman ikili Harabe Records'dan 4 parçalık yeni bir kısaçalar çıkardı

  • MIXMAG TURKEY
  • 14 Mart 2021

E-posta listemize katılarak en güncel içeriklerden ve ayrıcalıklardan haberdar olun.

Arkadaşlık bağlarını ve elektronik müziğe olan ilgilerini Four Hands projesiyle ortak bir tutkuda buluşturan Alex ve Marcel ikilisi, geçtiğimiz yıl Harabe Records’dan çıkan “Everlasting World” isimli çalışmalarının ardından plak şirketine dört parçalık “Dive Into The Shade” isimli yeni bir kısaçalarla geri döndü. Alman ikiliyi daha yakından tanımak için bir araya geldik.

Alex ve Marcel nasıl tanıştı ve Four Hands projesi ne zaman ete kemiğe büründü?

2012 yılında aynı firmada stajyer olarak işe başlamıştık. En başından beri iyi birer arkadaştık. Futbol da dahil olmak üzere pek çok ortak ilgi alanımız vardı ve elektronik müzik de bunlardan biriydi. Amsterdam’a birlikte seyahate çıktıktan sonra, ilk techno etkinlik serimiz Komisch Wandern fikir olarak şekillendi. İlk etkinlikte ikimiz de solo performans sergiledik. Four Hands fikri ise 2015 yılında arkadaşlarımızın da davetli olduğu bir partide sadece eğlence amaçlı b2b set çaldıktan sonra ortaya çıktı. Kabinde tutturduğumuz kimya gerçekten iyiydi ve çevreden setimizle ilgili olumlu geri dönüşler aldık. Böylece gelecekte birlikte çalmaya ve birlikte prodüksiyon yapmaya karar verdik.

Yıllar içinde tarzınızda değişim ve dönüşüm oldu mu? Olduysa bunu nasıl tarif edersiniz?

Başlarda daha çok dingin tarzda müzikler çalıp üretiyorduk ama zamanla elektronik elementleri daha fazla kullanarak biraz daha sert bir sound’a geçiş yaptık.

Koronavirüs krizi başladığından bu yana karantina terimi hayatlarımızın bir parçası haline geldi. Bu durum stüdyodaki alışkanlıklarınızı ve rutinlerinizi ne yönde etkiledi? Ayrıca bu süreçte iptal olan etkinlikleriniz arasında sizi en çok üzen hangi şovunuzun iptali oldu?

Bu sıra dışı durumdan en iyi şekilde yararlanmaya gayret ettik ve yeni şeyleri deneyip yeni fikirleri uygulayabildiğimiz boş zaman bulmak bizi mutlu etti. Son aylardaki temel hedefimiz prodüksiyonlarımızı bir üst seviyeye çıkarmaktı. Bu bağlamda birçok müzisyen ve vokalistle iletişim sağlayarak birlikte yeni müzik çalışmaları hazırladık; bu süreç sound’umuzun daha da gelişmesini sağladı. İçinde bulunduğumuz zamanlarda email, video arama veya telefon görüşmesiyle birçok şeyi halletmek büyük kolaylık.

İptal olan şovlara gelice, tüm iptaller bizi üzdü. Dört duvar arasında yaptıklarınızı geniş kitlelere etkinlikler aracılığıyla duyurmak hayati önem taşıyor, bu büyük bir ihtiyaç aynı zamanda.

Stüdyonuzda olmazsa olmaz ekipman ve yazılımlarınız neler?

Moog’un synthesizer modeli Subsequent 37’yi seviyoruz. Sanal enstrüman olarak da Arturia Pigments’i severek kullanıyoruz.

2020’deki “Everlasting World” parçanızdan sonra 4 parçalık yeni bir kısaçalarla Harabe Records’a geri döndünüz. Yeni çalışmanız Massano’nun remiksini de içeriyor. “Dive Into The Shade”in nasıl bir arka planı var?

“Dive Into The Shade” üzerinde çalışmaya 2 yıl önce başlamıştık. Parçanın modu ve barındırdığı hikaye zamanla dönüşüm gösterdi ve 2 yıl önceki ilk versiyonuna kıyasla tamamen farklı bir iş ortaya çıktı. Bu çalışma, “Everlasting World” ile birlikte geçen yıl rave/trance sound’una yoğunlaşma yolculuğumuzun göstergesi. Harabe Records’ın 2020 yılındaki müzikal deneyimlerimizi somutlaştırdığımız bu çalışmayı bir bütün olarak çıkarma fırsatı vermesinden dolayı çok mutluyuz.

Bir plak şirketi ve aynı zamanda etkinlik serisi markanız olan VERSPIELT tarafındaki çalışmalar nasıl gidiyor? Normalleşme başladığı zaman VERSPIELT etkinlikleriniz kaldığı yerden tekrar devam edecek mi?

Normalde Frankfurt’ta birçok büyük sanatçının ve arkadaşlarımızın katılım göstereceği, 2020 için planladığımız bir etkinliği Temmuz 2021’de düzenlemek üzere yeniden takvimledik. Bu yılın geri kalanında karşımıza neler çıkacağını hep birlikte göreceğiz ama büyük isimleri ve arkadaşlarımızı VERSPIELT etkinliklerimizle Almanya’da ağırlamaya kesinlikle devam edeceğiz. Ayrıca, markamızın plak şirketi tarafında yıl sonunda veya 2022 başlarında farklı sanatçıların katkı sunduğu ilk derleme albüm projemizi hayata geçirmeyi planlıyoruz.

Kariyerinizde 2021 için planladığınız önemli başka projeler var mı?

Pandemi sırasında yapabileceğimiz tek şey stüdyomuzda olabildiğince verimli vakit geçirmek ve yeni müzikler üretmek. Kulüpler ve festivaller yeniden açıldığında birçok yeni Four Hands çalışmasını dinleyicilerle buluşturmak için hazırız.

Four Hands'in yeni kısaçaları olan “Dive Into The Shade” adlı çalışmasını aşağıda dinleyebilirsiniz.

#Frekans çalma listemizi Spotify'da takip edin.

Sonraki Sayfa
Yükleniyor...
Yükleniyor...