Menü
Ana Sayfa En Son Haberler Menü
Sanatçılar

Giolì & Assia: “Tüm dünyanın müziğin sevgi dolu birleştirici gücüne ihtiyacı var”

İtalyan ikili, yaklaşan Sonance Festival şovları öncesi sorularımızı yanıtladı

  • MIXMAG TURKEY
  • 16 Eylül 2021

E-posta listemize katılarak en güncel içeriklerden ve ayrıcalıklardan haberdar olun.

Techno, house, indie ve pop dahil farkı stillerden esintiler taşıyan ilgi çekici müzikleriyle son dört yılda büyük bir çıkış grafiği sergileyen İtalyan ikili Giolì & Assia ile keyifli bir sohbet için bir araya geldik. Farklı enstrümanlardan yararlanabilme ve etkili şarkı sözleri yazıp bunu müzikal olarak eklektik biçimde pratiğe dökme konusunda alışılmışın dışında bir beceriye sahip olan ikili, 2019 yılında başlattıkları yayın serileri Deisis Live ile dünyanın farklı ikonik noktalarında çekilen canlı şovlarını YouTube ve Facebook’ta paylaşarak hatırı sayılır izlenme oranları elde etti. “Inside Your Head”, “Blame on Me”, “Something Special”, “For You” ve “Hands on Me” gibi pek çok başarılı yapımın arkasında gördüğümüz ikili son olarak Ultra Music etiketiyle çıkan “How Many Lies” isimli yeni teklileriyle dikkatleri yeniden üzerine toplamış durumda. Türkiye’den önemli sayıda dinleyici kitlesine sahip olan Giolì & Assia’nın bu yıl çıkan Mahmut Orhan’la ortak yapım projesi “Lost” da 2021’in en çok konuşulan iş birliklerinden biri olmuştu. Başarılı ikiliyi gelin Sonance Festival şovlarından hemen önce biraz daha yakından tanıyalım.

Birbirinizi ne kadar süredir tanıyorsunuz? Ortak müzik yaşamınız nerede ve ne zaman başladı?

Birbirimizi yaklaşık yedi yıldır tanıyoruz. İlk başlarda performans sergileyen sadece Giolì’ydi ancak stüdyoda sürekli beraberdik ve beraber turluyorduk. Ama bir şeyin eksik olduğunun da farkındaydık. İkili olarak handpan enstrümanı ve vokal kullanarak ortaya çıkardığımız ilk şarkılarımızı dört yıl önce paylaşmaya başladık. Herkes şarkılarımızı sevmeye başladı.

Müziğiniz techno, house, indie ve pop’tan esintiler taşımakla beraber aynı zamanda Giolì & Assia’ya özgü bir ses evrenine sahip. Ortak müzik üreten bir ikili olarak farklı türlerden beslenebilmenin önemi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Sicilyalı olduğumuz için adaya gelip orayla özdeşleşen insanların müzik tarzlarından etkilendiğimiz kadar diğer farklı türlerden de sürekli ilham alıyoruz. İspanya, Afrika ve Arap ülkelerindeki müzikal kimlikten etkileniyoruz ve pop, dans, yeraltı ve afro gibi spesifik türlere sevgimiz müziğimizde kendini büyük oranda belli ediyor. Sicilyalı olunca içinde bulunduğunuz kültüre ve adanın kendisine ait izleri ister istemez müziğinizde hissediyorsunuz.

Müzik yaratım süreçlerinizde aranızda nasıl bir iş bölümü var?

Yeni bir müzik çalışmasına girişirken genelde Giolì piyano çalar, Assia ise üzerine farklı melodiler mırıldanır. Başlangıcı böyle yaparız. Fikir hoşumuza giderse sözler üzerinde çalışmaya yöneliriz. Çoğunlukla İspanyolca, İngilizce ya da İtalyanca sözler yazıyoruz, ama şarkılarımızın ortaya çıkışında söz yazımı zincirin son halkası. Sonrasında prodüksiyon sürecine birlikte eğilip geri kalan diğer ayrıntıları bitirmeye odaklanıyoruz.

Türkiye de dahil olmak üzere dünyanın birçok noktasında sektör kısmi de olsa normalleşme ve yeniden açılmayı bir süredir tecrübe ediyor. En başta koronavirüs krizinin etkilerinin bu kadar uzun süreceğini hiç tahmin eder miydiniz?

Bu kadar uzun süreceğini elbette düşünemezdik, neredeyse iki yıl oluyor. Açılmanın yavaş yavaş da olsa gündemimizde olmasından dolayı mutluyuz. Dünyanın bir an önce normale dönmesini, müzikseverlerin tıklım tıklım karşımızda olduğu turne programlarımıza PCR testi ve diğer tıbbi prosedürler olmaksızın devam edeceğimiz günleri dört gözle bekliyoruz.

Müzik endüstrisinin geleceği hakkında ümitli misiniz?

Evet. Müzik, dünyanın iyileştirici gücü. Pandemi gündeminin etkilerini müzik sayesinde aşacağız. Tüm dünyanın müziğin sevgi dolu birleştirici gücüne ihtiyacı var. Tıpkı eskiden insanların büyük festival ve kutlamalarda bir araya geldiği gibi…

Kariyerinizde şu ana dek sizi en çok gururlandıran şey ne oldu?

Tüm biletleri önceden tükenen ABD turnemiz, bizi şimdiye kadar en çok gururlandıran şey oldu. Keza dünya turnemizdeki diğer şovlar da bize aynı duyguyu yaşattı. Dinleyicilerimiz, müzik yaşamımızda geçirdiğimiz her gün ve her an bizim için gurur kaynağı. Performanslarımız sırasında karşımızda şarkılarımızı bizlerle birlikte söyleyen takipçilerimizi görmek apayrı bir mutluluk kaynağı gerçekten.

“How Many Lies” adını verdiğiniz son tekliniz bugünlerde hayli ilgi görüyor. Yakın gelecekteki diğer heyecan verici projeleriniz neler? Şimdiden paylaşabileceğiniz ayrıntılar var mı?

Çok fazla ayrıntı veremeyeceğiz ama evet, uzun geçen kapanma günlerinde müzik üretmeye odaklanacak çok fazla vaktimiz oldu. İlerleyen aylarda pek çok yeni müzik çalışmasını dinleyicilerimizin beğenisine sunuyor olacağız, bunlardan bazılarında çok büyük isimlerle birlikte çalıştık. Şu sıralar Deisis Live canlı yayın serimiz için YouTube kanalımızda yayınlayacağımız yeni çekimler bizi çok heyecanlandırıyor, “How Many Lies” için hazırlanmakta olan resmi videomuz da aynı şekilde!

Bu hafta sonu Türkiye’de Sonance Festival sahnesinde olacaksınız. Şovunuz öncesi Türkiye’deki dinleyicilerinize buradan neler söylemek istersiniz?

Türkiye’deki dinleyici kitlemiz gibisi yok! Ülkenize gelip oradaki müzikseverlerin karşısında çalmayı çok seviyoruz. Türkiye’ye her gelişimizde kalbimiz ısınıyor. En yeni şarkılarımızı Ankara’da ilk kez çalmak için sabırsızlanıyoruz. Gelin birlikte dans edelim!

༺༻

Giolì & Assia ikilisi 18-19 Eylül 2021 tarihlerinde altıncı yılını kutlayacak olan Ankara'nın en büyük elektronik müzik festivali Sonance sahnesinde çalacak. Festival biletleri için bu sayfayı ziyaret edin.

Giolì & Assia'nın “How Many Lies” adlı yeni teklisini dinleyin.

#Frekans çalma listemizi Spotify'da takip edin.

Sonraki Sayfa
Yükleniyor...
Yükleniyor...