Menü
Ana Sayfa En Son Haberler Menü
Sanatçılar

Anfisa Letyago: ‘En büyük dileklerimden biri dinleyicilerime müziğimle hâyâl kurdurabilmek’

Anfisa Letyago, 18-19 Mart’ta Zorlu PSM’de düzenlenecek Sónar Istanbul 2022’nin birinci gün programında sahnede olacak

  • SÓNAR ISTANBUL İŞ BİRLİĞİYLE
  • 16 Mart 2022

E-posta listemize katılarak en güncel içeriklerden ve ayrıcalıklardan haberdar olun.

Sibirya’dan Napoli’ye taşındıktan sonra kendini dans müziğinin en etkili isimlerinden biri olarak konumlandırmaya adayan Anfisa Letyago; Drumcode, Kompakt ve Rekids gibi kalburüstü plak şirketlerinden yayımladığı parçalarıyla geniş kitlelere ulaştı. 2021’de kendine meydan okuyarak Napoli’deki Nisida adasından ilham alarak adını verdiği plak şirketi N:S:DA’yı kuran başarılı DJ, kendi plak şirketinden ilk kısaçaları “Listen”ı Ocak 2021’de çıkardı. Onu, Nisan ayında gelen “Nisida” takip etti. Sanatçı ayrıca kendisi için çok özel olan bu iki çalışmanın remiks paketinin üçüncü bölümünü geçtiğimiz haftalarda dinleyicileriyle paylaştı.

18-19 Mart'ta üst üste altıncı kez düzenlenecek Sónar Istanbul'un ilk gün programında sahne alacak olan sanatçıyla keyif dolu bir sohbet için bir araya geldik.

Röportajımıza hoş geldiniz. Nasılsınız? Yeni yıl şu ana kadar sizin için nasıl başladı?

Ben teşekkür ederim, sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duyacağım. Çok iyiyim. Bu yıl, profesyonel kariyerim için gayet iyi bir şekilde başladı. Önceki çalışmalarım “Listen” ve “Nisida”nın remiks paketlerini kendi plak şirketimden çıkardım. Moby ve Stephan Bodzin için remiks çalışmaları hazırladım ve Armada’nın derleme albümünde “Liquid” adlı parçam ile yer aldım. Paylaşılmayı bekleyen daha çok projem var ve hepsini müzikseverlere sunacak olmanın heyecanını üzerimde taşıyorum.

Yaşadığınız şehir Napoli’nin size ne kadar ilham verdiğini her fırsatta belirtiyorsunuz. Şehrin kendisi ve gece hayatı kültürünün en çok hangi yönlerini seviyorsunuz?

Ben iki kez doğdum; ilk olarak Sibirya’da, sonrasında Napoli’de. İkinci doğumum, sanatsal açıdan beni epeyce şekillendirdi. Müzik ve sanat, kentin ayrılmaz bir parçası. Burada dolaştığınızda etrafta şarkı söyleyen, dans eden ve çeşitli yaratıcı şovlarını icra eden birilerini görmek son derece doğal. Şehrin en sevdiğim yanlarından biri bu. Bu ortam, kişisel ve profesyonel gelişimimde bana derin bir ilham kaynağı oldu. Söylediklerimi anlamanız için mutlaka buraya gelip kendi gözlerinizle görmelisiniz.

Bildiğimiz kadarıyla Sibirya’dan İtalya’ya ergenlik çağlarınızda taşındınız. Çocukluk yıllarınızdan bu yana hangi sanatçılar ve hangi müzik formları sizin üzerinizde etki sahibi oldu?

Evet, Sibiryalı bir anne ve İtalyan-Kanadalı bir babanın çocuğu olarak Sibirya’da dünyaya geldim. Babam bir müzisyendi, rock müziği severek dinlerdi. Bu durum elbette beni etkileyen bir faktördü. Dediğiniz gibi ergenlik yıllarında İtalya’ya taşındım ve o günden beri buradayım. Napoli’ye geldiğim zaman, kentte köklü bir arka planı olan kulüp kültürüyle ilk temasım gerçekleşti. Elektronik müzik dünyası ile David Morales, Louie Vega, Marco Carola ve Joseph Capriati gibi sanatçıların DJ setlerini dinleyerek ilk kez tanıştım.

En başlarda elektronik müziğin büyüsüne kapılıp bu alanda profesyonel bir kariyer inşa etmeye karar verdiğiniz anı hatırlıyor musunuz?

Spesifik bir andan bahsedemem. Dans müziği endüstrisinde bir kariyer inşa etmeye karar vermek benim açımdan masa başında verilen bir karar süreci değildi. Yaratıcı yönümün ve bu müziğe karşı beslediğim doğal tutkunun bir sonucu olarak gelişti. Bu sebeple işimi müthiş keyif alarak yapıyorum, bu da işe dair her şeyden zevk almama olanak tanıyor.

Yıllar içinde müzikal yolculuğunuzda bugünkü Anfisa Letyago’yu şekillendiren en önemli dönüm noktaları nelerdi?

Napoli’ye taşındıktan sonra kulüp kültürüyle tanışmam, önemli bir ilk adımdı. Bu kültür, Napoli’de çok yerleşik. Disk koleksiyonu meraklısı olduğum o dönemlerde, Napoli’ye gelen DJ’lerle karşılaşmak, müzik yolculuğumun şekil bulmasında bir diğer önemli faktördü. 2015 yılında prodüktörlük yapmaya karar vermemle, kendimi sanatsal anlamda ifade edebileceğim yeni bir macera başladı.

Kariyerimde temel aldığım figürlerden Carl Cox ile tanışmak da çok etkileyici olmuştu benim için. Müziğimi dünyanın dev sahnelerinde çalarak bana büyük destek verdi. Kariyerimin gelişiminde farklı fırsatların önüme çıkmasına vesile oldu.

Pandemi sürecinde farklı bir adım atarak, kendi plak şirketim N:S:DA’yı açtım. Böylece sanatımı ifade etmede bütüncül bir pozisyonlanma içine girme fırsatı buldum. Nispeten çok yeni bir gelişme olsa da, Moby’nin “Go” parçasını remikslemem için teklifte bulunması da diskografim için büyük önemdeydi.

Plak şirketinizden bu yıl çıkacak olan ve sizi şimdiden heyecanlandıran projeler neler?

Bu yıl N:S:DA için gayet iyi başladı. Daha önce çıkan çalışmalarım “Listen” ve “Nisida” için yayımlanan üç remiks paketine Chris Liebing, DJ Rush, Michael Mayer, DJ Tennis ve Adiel gibi sektörden meslektaşlarımın katkı sunmayı kabul etti. Daha henüz yolun başında olan bir plak şirketine verdikleri destek muazzamdı ve beni çok mutlu etti. Önümüzdeki diğer kataloglardan bahsedecek olursak, benim yeni çalışmalarımın yanı sıra, çok saygı duyduğum genç sanatçı Durosai’nin yeni çalışmaları şimdiden beni heyecanlandırıyor. N:S:DA’daki gelecek müzik çalışmaları için paylaşabileceğim detaylar şimdilik bunlar.

Plak şirketinizin ismi ve harflar arasındaki iki nokta üst üste sembolleri, spesifik bir anlam taşıyor mu? Konsept olarak dayanak aldığınız belirli bir arka planı var mı N:S:DA projenizin?

Plak şirketim, adını Napoli Körfezi’ndeki küçük bir adadan alıyor. Bu ada, tarih ve Yunan Mitolojisi’nin bir araya geldiği bir nokta olması bakımından özel bir yer. Gizemle dolu bu alan, tarihsel dönemde erkeklerin erişimine kapalı bir yerdi, bu da onu özel ve el değmemiş bir coğrafi miras olarak günümüze taşıyor. Plak şirketimi hayata geçirme fikrinde buradan yola çıktım. Herhangi bir sınırlamaya maruz kalmaksızın müziğin saf haliyle hikayeler anlatmayı amaç edindim.

Stüdyonuzda şu an neler üzerinde çalışıyorsunuz? Yakın gelecekte dinleyicilerle buluşacak yeni kişisel projelerinizden detayları öğrenebilir miyiz?

Yeni müzik projeleri üzerinde yoğun şekilde çalışıyorum, bunlardan birinde, bir tür anlatı şeklinde seslendirmesini yaparak kendi sesimi de kullanıyorum. Umarım bu çalışmaları en yakın zamanda dinlemenizi sağlayabilirim.

Planlarınız arasında kapsamlı bir stüdyo albümü çıkarmak var mı?

Yakın gelecek için kurguladığım planlamalarım arasında bir albüm çalışması şimdilik yer almıyor.

Takipçilerinizin, sizi nasıl, neyle hatırlamalarını arzu edersiniz?

Hayatımı günlük olarak nasıl yaşıyorsam, mümkün olan en yalın ve gerçek halimle. Ve tabi ki müziğimle. En büyük dileklerimden biri dinleyicilerime müziğimle hâyâl kurdurabilmek.

Daha önce bir sahne programınız kapsamında ya da turistik amaçlarla Türkiye’yi ziyaret etmek şansınız olmuş muydu?

İstanbul’a daha önce gelmiştim, üzerimde olumlu izlenimler bırakan güzel bir şehir. Ayarlanmaları yapılıp pandemi yüzünden iptal olan Türkiye şovlarım vardı. Bu kez İstanbul ile gerçek anlamda bir araya gelecek olmaktan dolayı mutluyum.

Sónar’ın bu yılki ilk uluslararası buluşması olan İstanbul ayağındaki şovunuz için son düzlükteyiz artık. Sónar Istanbul 2022’deki performansınız öncesi Türkiye’deki dinleyicilerinize mesaj göndermek ister miydiniz?

Umarım birlikte çok güzel vakit geçireceğimiz bir birliktelik olur ve müziğim oradaki herkesin ânı özgürce yaşamasını sağlar, tıpkı beni izlerken gözlemleyebileceğiniz gibi.

༺༻

Anfisa Letyago, 18-19 Mart'ta Zorlu PSM'de 6. buluşmasını gerçekleştirecek Sónar Istanbul'un ilk gün programında sahne alacak. Müzik tutkunları, Sónar Istanbul 2022’de festival coşkusunu ayakta yaşayacak. Ayrıntılı bilgi ve biletler için bu sayfayı ziyaret edin.

Sanatçının son dönem müzik çalışmaları “Listen” ve “Nisida” için hazırlanan yepyeni remiksleri dinleyin.

#Frekans çalma listemizi Spotify'da takip edin.

Sonraki Sayfa
Yükleniyor...
Yükleniyor...