Ara Menü
Ana Sayfa En Son Haberler Menü
HABER

Bulutların Üstünde | Stephan Bodzin & Mind Against

Stephan Bodzin ve Mind Against, Big Burn İstanbul’da çalacak isimler arasında

  • BIG BURN ISTANBUL İŞ BİRLİĞİYLE
  • 25 Temmuz 2019

Türkiye’nin en iddialı festivali olarak öne çıkan Big Burn İstanbul bu yaz 26-27-28 Temmuz tarihleri arasında Şile’de gerçekleşecek. Düzenlendiği ilk yıldan bu yana müzikseverlere benzersiz bir festival deneyimi yaşatan Big Burn İstanbul’un başarısı ağırlayacağı sanatçıların müzik geçmişlerine bakılırsa hiç tesadüf değil.

Bremen’de deneysel müzik ile uğraşan bir babanın oğlu olarak dünyaya gelen Stephan Bodzin’in müzikal serüveni erken yaşlarda başladı. Babasının synth koleksiyonu sayesinde müzikle iç içe büyüyen ve Bremen Goethe tiyatrosu, Avusturya Ikarus Dans Tiyatrosu gibi prestijli Avrupa tiyatroları için bestelediği müziklerle adından söz ettiren Bodzin, geceyle özdeşleşen kulüp seslerine olan tutkusunu keşfetmesi üzerine kendini bu alanda geliştirdi.

36 yaşında başladığı DJ’lik ve prodüksiyon çalışmalarındaki yeteneği Oliver Huntemann, Thomas Schumacher ve Marc Romboy gibi prodüktörler tarafından keşfedilen başarılı sanatçının imza attığı özgün projeler kısa süre içerisinde techno sahnesinde büyük bir yankı uyandırdı. Depeche Mode, Booka Shade ve The Knife için yaptığı remiksler; “Get Physical”, “Datapunk”, “Gigolo”, “Systematic” ve “Giant Wheel” gibi plak şirketleriyle aldığı kayıtlar sayesinde müziği hatırı sayılır bir kaliteye ulaştı.

Yıllar içinde minimal techno’ya kattığı klasikleşen yapıtları ile tanınmasına rağmen Bodzin, çalışmalarının odak noktasına her zaman üretkenliği oturttuğunu ve janr sınırlarına bağlı kalmayışını şu sözlerle anlatıyor: “Bugüne kadar fikirlerimi özgürce aktarmaya ve tarzımı geliştirmeye çalıştım. Bir müziği iyi veya kötü olarak tanımlamak oldukça dinamik bir süreçten geçiyor. Bu işte sezgi çok önemli.”

Kendisini “melodi adamı” olarak tanımlayan Bodzin uzun yıllar boyunca “Bremen’in özgün sesi” olarak görüldü. 2006’da kendi plak şirketi “Herzblut” ile güçlü bir marka yaratarak bireysel ve kolektif çalışmalarına hız kesmeden devam etti. Elektronik müzik camiasında büyük etki uyandıran ilk albümü “Liebe ist…” (2007), aradan geçen yılların getirdiği tecrübeden beslenen albümü “Powers of Ten” (2015), DJ Tennis ve Tale Of Us’ın başını çektiği “Life And Death” plak şirketinden çıkan teklisi “Singularity” (2015) ve “Afterlife Recordings” imzası ile çıkan “Strand” (2017) dehanın meslektaşları arasında parmakla gösterilecek bir birikim ve tutkuya sahip olduğuna dikkat çeken çalışmalarının başında geldi.

“Özgünlük her şeydir. Onsuz her şey içi boş bir kabuğa benzer” sözleriyle otantisitenin çalışmalarındaki yerine vurgu yapan dahi prodüktör 2006’dan beri kendine has tekniği ile uluslararası techno sahnesinde çığır açan usta isimlerden biri.

Sahne performansları sırasında ortaya çıkan işitsel kalitenin yanı sıra görselliği ile akıllara durgunluk veren live setleri düşünüldüğünde bir orkestra yönetme kabiliyetine sahip DJ ve prodüktörün birçok otorite tarafından “maestro” ve hatta “ilah”, “Tanrı’nın yeryüzündeki eli” olarak görülmesine şaşırmamalı.

Soyut altyapılarla temellendirdiği çalışmalarına sahip olduğu müzikal eğitimden gelen analitik bakış açısını usta bir şekilde yansıtan Bodzin, karakteristik katmanlarla yarattığı repetitif ritimleri zarif dokunuşlarla türetir ve dinleyiciyi başlangıcı neredeyse belirsiz olan sonsuz bir duygu denizi içine sokar. Geçtiğimiz yüzyılda Bach, Beethoven, Handel gibi müzik dehalarına ev sahipliği yapan Almanya’nın modern dans müziğinde çığır açan Bodzin gibi binlerce sanatçı ile öne çıkması kültür ve tarihsel pratiğin müzikal yeteneğe katkısını kanıtlar nitelikte.

Bu noktada, Rönesans’ın günümüz dünyasındaki güçlü temsilcileri İtalyanlara değinmemek ise neredeyse imkansız. Derin melodik house, duygusal açıdan zengin bir techno ve IDM’den ilham alan tarzlarıyla hızlı bir yükseliş yakalayan İtalyan kardeşler Alex ve Federico Fognini, bir diğer adıyla Mind Against son zamanların öne çıkan isimlerinden.

Birçok genç yeteneği çatısı altında toplayan plak şirketi “Life And Death”ten çıkan derleme albümde yer alan ilk single’ları “Cagliostro” (2012) ile dikkatleri üzerine çekmeyi başaran, Tale Of Us ve DJ Tennis gibi isimlerle dirsek temasını güçlü tutan duo yıllar içinde elektronik müzik sahnesinde tutku ve azmin en güçlü elçilerinden biri haline geldi. Duo, Sven Vath'ın “Cocoon” (2013) ve Recondite’in “Plangent” (2016) plak şirketinden çıkan derleme albümlerde yer alan parçalarıyla yeteneklerini geniş kitlelere duyurma şansı yakaladı. Müzik kariyerlerine adım attıkları ilk günden bu yana dünyaca ünlü gece kulüpleri ve festivallerden talep gören Mind Against kimi zaman saf kimi zaman içinden çıkılmaz sound’ların hakim
olduğu DJ setlerinin dinamizmi ile öne çıktı.

Geçtiğimiz yıllarda “Afterlife Recordings” imzası ile piyasaya sürdükleri; Spotify’da 4 milyonun üzerinde dinlenen “Astral” (2015), “Solaris” (2017), “Days Gone” (2018) gibi başarılı EP’lerle diskografisini genişleten duo “bilinç aleminde uzun bir serüvene” kendilerini kaptırmış olacak ki efsanevi plak şirketi Afterlife’ın A&R’lığını yürüten güçlü figürler haline geldi.

Çalışmalarını Berlin’deki stüdyolarında sürdüren Mind Against’in karakteristik sound’ları 80’lerin saykodelik film müziklerinden ve modern dans müziğinin alt yapısını oluşturan güçlü ses ögelerinden besleniyor. İtalyan kardeşler Alex ve Federico Fognini nefes kesen performanslarıyla dünyanın dört bir yanında bir araya geldiği on binlerce insana benzersiz bir deneyim sunuyor.

Zihin, beden ve ruhun arasında dönüp dolaşan büyüleyici ritim ve melodiler barındıran “Elysium”, “Pulsar”, “Solaris”, “Astral” isimli parçalarının çıkış noktası ikili hakkında çok şey anlatıyor:

“Destansı atmosferler ve müzikteki distopya hissini seviyoruz. Parçalarımızın çoğu sevdiğimiz distopya filmlerinin isimlerinden geliyor. Evren bizim için her zaman bir ilham kaynağı oldu.”

20 Temmuz’da Tomorrowland Afterlife sahnesinde Tale Of Us, Agents Of Time, Kevin de Vries ve VNTM ile aynı sahnede yer alan, kendi müzik tarzlarında bir marka haline gelen Stephan Bodzin ve Mind Against 26-28 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşecek Big Burn İstanbul ile Türkiye'deki dinleyicileriyle buluşacak. Etkinlik biletlerine bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Big Burn Istanbul'a özel hazırladığımız Spotify listemizi takip edin.

[Yazar: Seren Sarı]

Sonraki yazýyý yükle
Yükleniyor...
Yükleniyor...