Ara Menü
Ana Sayfa En Son Haberler Menü
ÖNE ÇIKANLAR

Electro’yu fütüristik dokunuşlarla canlandıran maskeli: DJ Stingray 313

‘F.T.N.W.O.’ albümünü 10 yıl aradan sonra yeni sürümüyle tekrar piyasaya çıkarmaya hazırlanan sanatçı 3 Nisan Pazar Klein Phönix’te

  • MIXMAG TURKEY
  • 27 Mart 2022

Telegram kanalımıza abone olarak en güncel içeriklerden ve ayrıcalıklardan haberdar olun.

Küresel çaptaki tur kariyeri 2002’den itibaren yoğunlaşmaya başlasa da DJ Stingray 313 (Sherard Ingram), 1980’li yılların sonundan bu yana DJ’liğin içinde bir figür. 1980’lerin ortalarında DJ’liğin inceliklerini Moodymann’den (Kenny Dixon) öğrenme ayrıcalığına sahip olan Ingram’ın hayatı, o dönem Detroit’teki plak mağazası Buy Rite’ta çalıştığı sırada efsanevi ikili Drexciya üyelerinden James Stinson ile tanışması ve sonrasında gelişen arkadaşlıkları sayesinde değişti.

Drexciya’nın turne programlarındaki açılış saatlerinde DJ’lik yapması teklifi alan Ingram’ın sahne ismi ve kendisiyle özdeşleşen maskesi, 2002 yılında aramızdan ayrılan James Stinson’ın mirası. 1990’lı yıllardan itibaren ayrıca Urban Tribe alter egosu altında yayımladığı çeşitli müzik projeleriyle dikkatleri üzerine toplayan sanatçı, James Stinson’ın ölümü sonrası Drexciya’nın 2002 yılında faaliyetini durdurması sonrası DJ Stingray kimliğiyle sahne almaya devam etti ve Avrupa’daki ilk solo şovunu Warp Records’ın Magic Bus Tour etkinlikleri kapsamında gerçekleştirdi. Ingram, bunun öncesinde sadece 1990’lı yılların ortalarında Carl Craig’in Ministry of Sound’daki şovunda MPC çalarak Avrupa sahnesinde görünürlük kazanmıştı.

Electro ve endüstriyel müzik akımlarıyla birlikte büyüyüp şekillenen Detroit techno’nun çağdaş temsilcilerinden DJ Stingray 313’ün yüksek tempolu setlerinin en güzel tarafı, araya usul usul serpiştirdiği beklenmedik sesler ve şaşırtıcı ritmik öğelerle dans pistlerinde sürprizlere her daim yer açıyor olması. Ingram, bu pratiği öylesine içselleştirmiş olmalı ki Resident Advisor ile yaptığı geçmiş söyleşilerinden birinde, “Bir techno parçayı çok uzun süre çalarsanız, kalabalığı kaybedersiniz. Ama onu çok uzatmayıp araya 2 Live Crew’den bir şeyler mikslerseniz, önünüzdeki kalabalığı hareket halinde tutabilirsiniz” sözlerini sarf etmişti. Sahne isminin sonuna bir süre önce Detroit’in telefon alan kodu 313’ü ekleyen sanatçı, ilk olarak 2006’da kurduğu plak şirketi Micron Audio’yu yepyeni projelerle geçen yıl tekrar canlandırdı ve ayrıca 2012’de yayımladığı “F.T.N.W.O.” isimli ilk albümünü 11 Nisan’da ilk kez dinleyicilerle buluşacak plak sürümüyle birlikte tekrar piyasaya çıkaracak.

DJ Stingray 313’ün 3 Nisan Pazar günü Klein Phönix’teki şovunda ayrıca Kobosil, Onur, Minstrel ve Kolja sahnede olacak.

Over Daze, Ineffable ve RE:VOLT ortak sunumuyla gerçekleşecek etkinliğin biletlerine buradan ulaşabilir, DJ Stingray 313’ün yakında yeniden piyasada olacak “F.T.N.W.O.” albümünü aşağıda inceleyebilirsiniz.

DJ STINGRAY 313, KOBOSIL, ONUR, MINSTREL, KOLJA | KLEIN PHÖNIX - 3 NİSAN 2022, PAZAR

Sanatçının Mixmag için kaydettiği bir buçuk saat uzunluğundaki ‘In Session’ setini dinleyin.

#Frekans çalma listemizi Spotify'da takip edin.

Sonraki yazýyý yükle
Yükleniyor...
Yükleniyor...