Menü
Ana Sayfa En Son Haberler Menü
Sanatçılar

İlk ortak projeleri ‘Allies’ için güçlerini birleştiren Mahmut Orhan ve Drumstone ile bir araya geldik

‘Sokak köpeklerine selam vermek, adam olmaya çeyrek var demektir’

  • MIXMAG TURKEY | FOTOĞRAF: ALİ KALYONCU & MURAT GÜNGÖR
  • 2 Aralık 2022

Telegram kanalımıza abone olarak en güncel içeriklerden ve ayrıcalıklardan haberdar olun.

Mahmut Orhan ve Drumstone, resmi platformlarda yayımlanan ilk ortak müzik çalışmaları “Allies”ı dinleyicileriyle paylaştı. Ultra Records etiketiyle çıkan tekli, Mahmut Orhan'ın bu plak şirketinden 2022'de çıkan üçüncü projesi olurken, Drumstone'un ilk Ultra Records etiketli projesi olarak kayıtlara geçti.

Parçanın belirli bölümlerinde duyduğumuz konuşma sesleri, hem bizler için çok tanıdık, hem de son günlerdeki ülke gündemi akla geldiğinde içerdiği mesaj bakımından oldukça net. 1964 yapımı Avare filminde Sadri Alışık'a ait replik kayıtlarını içeren “Allies”ın mesajı çok net olsa da, Mahmut Orhan'ın sosyal medya hesabından yaptığı şu yorumla daha da pekişiyor: “Üstad Sadri Alışık, insan olmak isteyene evrensel bir mesaj bırakıyor; 'Sokak köpeklerine selam vermek, adam olmaya çeyrek var demektir!'... Üzerinden yarım asırdan fazla zaman geçiyor... henüz insan olamamış bir vicdansız adamlığa hala çeyreği kadar yaklaşamıyor... Sevgili can dostum, o vicdansızlığı hak eden sen değil, sokakta iki ayak üzerinde gezen kötü tohumdur…”

Bir yandan “Allies”ı dinlerken, röportajımıza Mahmut Orhan ile başlıyoruz...

Nasılsınız? 2022 nasıl bir yıl oldu sizin için?

Teşekkür ederim, gayet iyiyim. 2022 benim için pandemi sonrası özlediğimiz enerjiyi hissettiren yıl oldu. 2019 ve 2022 arası bende yok gibi.. 2022 itibariyle tekrar yaşamaya başladım diyebiliriz. Hızlı, gelecek hedefleri dolu yenilikçi bir 2022 olduğunu da eklemek isterim.

ABD’ye yerleşmeniz kariyeriniz açısından yepyeni bir başlangıç. Ne zaman taşındınız ve hayatınızdaki bu yepyeni sayfadan beklentileriniz neler?

Evet çok taze ve heyecan verici bir başlangıç oldu bu benim için. Öncelikle kültürel çeşitliliğe ve fikir renkliliğine maruz kalmak, dolayısıyla müziğimizi farklı bir boyuta taşımak için bu yolu çizdik kendimize. ABD’de gündelik hayatın getireceği yeniliklerinden tutun, coğrafi avantaj ile bir araya gelebileceğimiz yepyeni sanatçılara kadar beni müzikal anlamda besleyecek çok etken olduğunu düşünüyorum. Kendimizle yarışırken bir adam öteye nasıl geçebiliriz? Bu sorunun cevabı için buradayız. Nasıl yansımaları olacağını göreceğiz…

Ailenizle olan güçlü bağlarınızı sosyal medya paylaşımlarınızdan görüyoruz. Türkiye’den ayrılma kararınızı ilk paylaştığınızda nasıl karşıladılar? Kolay bir karar oldu mu?

Evet ailem ile bağım her zaman güçlüdür. İstanbul'a ilk gidişimde de aslında zorlanmıştım. Hem ben, hem ailem zorlanmıştı. Fakat 10 yıldır zaten biz bu durumlara alıştık artık. Ailem şu an benim neler yapabileceğimi, benden daha çok merak ediyor. O açıdan bazı zorlukları kabul ederek bu oyuna giriyoruz. Ama her zaman irtibattayız, her gün annem ve babamla mutlaka görüşüyoruz.

Yeni projeniz “Allies”; “Forgive Me” ve “Dönmem Ben Sana” sonrası Ultra Records’dan bu yıl çıkan 3’üncü projeniz olmasının yanı sıra uzun bir aradan sonra Türkiye’den sanatçılarla ortak prodüktörlüğe imza attığınız bir müzik projesi olarak öne çıkıyor. Bu projede Drumstone ile bir araya gelme hikayeniz nasıl gelişti?

Drumstone, Türkiye'de önümüzdeki dönemlerde adını çok duyacağımız, dünyada da bizi çok iyi temsil edecek bir kardeş duo. Proje, Beat’meyen Kapışma için bir araya geldiğimiz bir gün ortaya çıktı. Evde muhabbet ederken, köpeklerim Odin ve Riko ile ilgilenirken “Neden hayvanlar, özellikle sokak hayvanları, için farkındalık yaratacak, böyle bir çalışma yapmıyoruz ve onlara bir değer bırakmıyoruz” dedik. Hemen o an Sadri Alışık'ın bu kaydı aklımıza geldi. Geçmiş zamanlardan bilirdik bu kaydı… ve o anda parçayı yapmaya başladık. Enerjilerimiz birbirini çok iyi tuttu ve hızlı bir şekilde iyi bir yere getirdik parçayı.

Drumstone, beğeniyle takip edilen BEAT'MEYEN KAPIŞMA serinizin 4’üncü bölümündeki mentorlar arasındaydı. O bölümle ilgili kameralara yansımayan, paylaşmak istediğiniz bir anınız var mı?

Genelde ekrana bakıldığında birbirleriyle kıyasıya kapışan, yarışan, gruplar görüyoruz. Ama kamera kapandığı zaman orada herkesin bir arada müzik konuşması müzik paylaşması, herkesin birbirine destek olması ve müzik ile alakalı neler yapılabiliri konuşması beni her zaman çok etkilemiştir.

BEAT'MEYEN KAPIŞMA serisinden söz açılmışken, son bölümden sonra uzun bir süre geçmiş olmasına rağmen sormak isteriz; serinin yeni bölümleri gelecek mi, yoksa şimdilik sona eren bir proje olarak mı değerlendirmeliyiz?

Serinin yeni bölümlerine yazın dönmek istiyoruz. İlk olarak Sibourne evinde olmayan, belki açık hava bir mekanda veya müzik severlerin de bir araya gelebileceği bir ortamda özel bir bölüm çekmeyi düşünüyoruz. Yoğun takvimlerden ötürü beşinci bölüm sonrasına geçiş yapamadık fakat seriye kesinlikle devam etmek istiyoruz.

Yanılmıyorsak, “Allies”ın bir bölümünde duyduğumuz konuşma sesleri, bir Yeşilçam filminin kayıtlarından projeye dahil edildi. Bu sample’lar hangi filmden ve hangi oyunculara ait?

Evet. Vokal olarak duyduğunuz replikler ve ses, Sadri Alışık’ın oynadığı 1964 yılına ait “Avare” filminden.

2023 projelerinizle ilgili şimdiden paylaşabileceğiniz detaylar mevcut mu? Dinleyicilerinize bizim aracılığımızla iletmek istediğiniz bir mesaj var mı?

2023’ten beklentilerimiz çok yüksek. Yeni sound’umuz ile yepyeni parçalar yolda. Bir yeni parça bombardımanı bekliyor hepimizi. Daha önce duymadığınız sesler, şaşırtıcı yenilikler göreceğiz. Elbette Türkiye’den uzak kaldığım sürecin sonunda, 2023’e özel bir dönüş buluşması arzumuz var. Tüm bunlar için heyecanımız dorukta.

༺༻

Röportajımızda sözü devralan Drumstone ikilisinden projenin ortaya çıkış hikayesi ve yakın gelecekteki yeni projeleri hakkında bilgi alıyoruz.

Röportajımıza katılımınız için teşekkür ederiz. Nasılsınız? 2022’ye veda etmek üzereyken, bu yıl Drumstone için nasıl geçti?

Teşekkür ederiz. Çok iyiyiz. 2022 yılının yeri bizim için çok ayrı , bu yıl Bizi çok heyecanlandıran üretimler yaptık. Elektronik müziğin devlerinden büyük destekler aldık. Yeni plak şirketimiz ile ilgili çalışmalarda bulunduk. 15 günlük bir Hindistan turu yaptık ve orada ki dinleyicimizlerle buluştuk. Yorucu ama bir o kadar da keyifli bir yıldı.

İki kardeş olarak, kariyerinizi müzik üzerinde şekillendirmeye giden yoldaki ortak tutkunuz nasıl başladı?

Elektronik müziğe olan ilgimiz küçük yaşlardan beri vardı. Her zaman iyi bir dinleyici gibi hissediyorduk. Günceli ve farklıyı arıyorduk. Ve sonrasında müzik prodüksiyona girmemek kaçınılmaz oldu. Zamanla mutlu olduğumuz ve keyif aldığımız şey ortak hayalimize dönüştü.

Genel anlamda ilham kaynaklarınızı ve tarzınızı kendi ifadelerinizle nasıl tanımlarsınız?

Bunlar; içinde bulunduğumuz durumlara göre değişkenlik gösterebiliyor fakat birkaçını sıralayacak olursak, tarihte iz bırakan kişilerin konuşmaları ,film veya soundtrack'ler olabiliyor. Bunların takibinde geçmişte sıkı bir trance ve house müzik dinleyicisi olmamızdan dolayı parçalarımızda bu geçmişten izler bırakmayı seviyoruz. Daha spesifik bir örnek verecek olursak, Sessiz bir ortamda, arkadan kısık ve anlaşılmayan bir şekilde gelen müzik sesi bile ilham verebiliyor. Kendimizi agresif melodik düşündürücü ve eleştirel bir sound olarak tanımlayabiliriz

Stüdyoda ve sahnede Şahin ve Onur arasındaki iş bölümünde belirli ayrım noktaları var mı, yoksa tüm süreçler kolektif biçimde mi ilerliyor?

Resmin tamamına bakacak olursak genelde kolektif bir şekilde ilerliyoruz ancak zamanı doğru kullanmak amaçlı tabiki aramızda iş bölümleri yapabiliyoruz.

3 yılı aşkın bir süreyi kapsayan diskografiniz genellikle solo çalışmalar ağırlıklı. Eminiz Mahmut Orhan ile ortak yapım parçanız “Allies”, özel bir proje oldu sizler için. Projenin yapım süreci sizin pencerenizden nasıl ilerledi?

Parçanın fikri, Beat'meyen Kapışma için çekimlere gittiğimiz günün akşamı ortaya atıldı. Mahmut’un köpekleri ile vakit geçirdiğimiz sırada Sadri Alışık’ın repliği aklımıza geldi. Bunun üzerine sohbet etmeye başladığımız sırada parçada bu repliği kullanma fikri bizi Allies’i yaratmaya sürükledi. Bu proje sokak hayvanlarına özel bir imza olarak hayatta kalacağı için çok mutluyuz.

“Allies”, Mahmut Orhan ile bir araya geldiğiniz ilk proje değil esasında. Geçtiğimiz yıl çok farklı bir konsept altında, Sibourne Music’in BEAT'MEYEN KAPIŞMA projesinde mentor olarak yer almıştınız. Nasıl bir deneyimdi?

Beat'meyen kapışmada çok eğlenceli dakikalar geçirirken ülkemizin önemli rap sanatçılarından Sagopa Kajmer'i tanıma ve sohbet etme imkanımız oldu. Ayrıca çok yetenekli genç arkadaşlar ile tanışarak Yaptıkları işleri ve çalışmalarını yakından takip ettik. Üretkenlikleri ve iş disiplinleri bizi çok etkilemişti. Böyle bir konseptin bir parçası olduğumuz için mutluyuz.

Çalışma ayrıca Ultra Records etiketiyle çıkan ilk projeniz olarak kayıtlara geçti. “Allies” ile ilgili yakın çevrenizden ve dinleyicilerinizden şimdiye kadar nasıl geri dönüşler aldınız?

İnanılmaz! Yakın çevremiz ve dinleyicilerimiz bu parçanın gerçekten özel olduğunu düşünüyor.Bizde öyle  çünkü ülkemizin en önemli aktörlerinden Sadri Alışık’ın hayvanlarla ilgili olan o ders niteliğindeki repliğini tüm dünyaya duyurmuş olacağız. Bu bize çok büyük ilham ve gurur veriyor. Ayrıca dinleyicilerimiz bu parçanın yayınlanması için sabırsızlanıyorlar. Sosyal medyadan aldığımız mesajlardan bunu anlıyoruz.

2023'ten beklentileriniz neler?

2023 yılında üretimin yine hayatımızın merkezinde olacağı bir yıl olmasını umuyoruz. Yapacağımız Yeni çalışmalarımızla birlikte yeni sesler ve vizyonlar getirme düşüncesi bizi heyecanlandırıyor.. Ayrıca iş dünyasının önemli isimlerinden Akın Şahin ile ortak yürüttüğümüz Itzel Records’u geliştirmek için yeni fikirler arayışındayız ve bu projenin yeni ve genç yeteneklere önemli fırsatlar sunabilmesi için çalışıyoruz.

Sonraki Sayfa
Yükleniyor...
Yükleniyor...