Menü
Ana Sayfa En Son Haberler Menü
İncelemeler

Senfonik Birlik & Kronik Mutluluk | Tomorrowland

Geçmişten kopuk, anda, yarına ait

  • SEREN SARI
  • 6 Ağustos 2019

Dilediğiniz bir karaktere, belki de kimliksiz bir yabancıya bürünebileceğiniz bir kitabın kapağını aralamak üzeresiniz. Gizemli bir dünyanın son satırına kadar tadına varmak için işleyen geri sayıma kendinizi kaptırıp sayfaları hızla çevirmeye başlıyorsunuz. Ve işte, başta delilik gibi gelen şeyin tam da ortasındasınız. Daha ilk anda kapıldığınız kronik mutluluk sizi o anda olmak istediğiniz insan yapıyor: geçmişten kopuk, anda, yarına ait binlercesiyle.

Elektronik dans müziği akla gelince birçok müzik müdaviminin hayallerini süsleyen rüya festival Tomorrowland, 19-21 ve 26-28 Temmuz tarihleri arasında Belçika'nın Boom şehrinde kurulan Dreamville kasabasında dünyanın dört bir yanından gelen müzik tutkunlarını bir araya getirdi.

400.000’e yakın festival bileti dakikalar içinde tükendi

Bu yıl 15. yaşını kutlayan Tomorrowland 2019 festival sezonuna damga vuran organizasyonlar arasındaydı. 17 sahnesinde ağırladığı 1.000'den fazla genç yetenek ve tecrübeli sanatçıyla geniş bir spektruma hitap eden festival ikonik elektronik marşların aralıksız devam ettiği 104.000 dakika ile katılımcılara müzikle dolu benzersiz bir deneyim yaşattı.

2005’ten günümüze uzanan bir tarihe tanıklık ederken sahip olduğu kültürel ve sosyal mirası görsel-işitsel alanlarda ortaya koyduğu özgün tema ve değerlerle destekleyen festival yıllar içinde markalaşarak geniş katılımcı sayılarını kaldıracak bir alt yapıya ve dünya çapında bir prestije erişti.

Tomorrowland’i bugünkü ihtişamına taşıyan ve elektronik müzik müdavimleri için kutsal bir kale yapan en büyük faktör kuşkusuz tıpkı bundan önceki senelerde olduğu gibi 15. yaşında da ilklere ev sahipliği yapmasıydı.

Tomorrowland 15. yaşını “The WISDOM Of Book: The Return” teması ile taçlandırdı

Festival tarihinde ilk kez 2012’de, o güne kadar dizayn edilen minimal tasarımlardan ayrışan ve 3 boyutlu dev bir düzleme kurulan benzersiz sahne tasarımı “The Book Of Wisdom” ile uluslararası birçok festivalin sahiplendiği işitsel-görsel deneyim algısına yeni bir soluk getirerek hafızalara kazınmıştı.

2016’da büyülü bir ormanda doğayla iç içe olma deneyimi sunan “The Elixir Of Life”, 2017’de dev bir atlı karınca ve patlamış mısır standının süslediği ihtişamlı sirk “Amicorum Spectaculum” ve 2018’de hayali şehir Atlantis’in kaotik denizaltını yer yüzüne taşıyan “The Story Of Planaxis” temalarından sonra merakla beklenen “The Book Of Wisdom”, “The Return” (Dönüş) mottosu ile festivalin 15. yıl dönümü için tekrar dizayn edildi.

Tomorrowland ekibi 31.000 metrekareye yayılan festival alanını büyülü yıl dönümüne hazırlayacak tüm aşamaları 1 yıla yakın bir sürede tamamladı. Tasarımına eylül ayında başlanan, 26 metre uzunluğunda ve 132 metre yüksekliğindeki ana sahne 4 haftada 100’e yakın kişi tarafından inşa edildi.

Carl Cox 3 saatlik “Day Break” performansıyla katılımcıları ısınma turuna çıkarttı

Tomorrowland'ın tek bir yılını kaçırmamış bir kişi varsa o da İngiliz tekno titanı Carl Cox olmalı. Bu yaz 57. doğum gününü kutlayan kıdemli DJ Cox, “Space” formatını İbiza’dan Boom’a taşıdığı 3 saatlik “Day Break” performansıyla binlerce müzik tutkununu “Bilge Kitabın” ilk sayfalarında ısınma turuna çıkarttı.

Ana sahneyi Carl Cox’tan devralan yıldız isim Amelie Lens gün batımından önce festival alanına akın etmeye devam eden müzikseverleri iddialı bir setle geceye hazırlarken; Lense tarafından destek gören Belçikalı sanatçı Cellini, Pan-Pot ve Rodhad gibi isimlerin yer aldığı “Fuse” sahnesinde hızla yükselen bir kariyere işaret eden setiyle techno tutkunlarının beğenisini topladı.

Yotto, FJAAK, Bedouin gibi farklı tarzların öncüsü onlarca sanatçı festivale özel hazırlandıkları setlerini farklı sahnelerde sergilerken ilk gün Kolektiv Turmstrasse, Adriatique, Undercatt ve Solomun’u ağırlayan “The Garden of Madness”ta Diynamic esintileri hakimdi.

ERIC Prydz EPIC prodüksiyonu “Holosphere”in dünya prömiyeri için Tomorrowland’i seçti

Görsel ve işitsel sahne şovlarıyla çığır açan İsveçli prodüktör Eric Prydz ve kreatif ekibi teknolojinin sınırlarını zorlayarak geliştirdiği 3 boyutlu bir hologram formundaki EPIC prodüksiyonu “Holosphere”in prömiyer adresinin Tomorrowland olacağını geçtiğimiz ay Instagram hesabından duyurmuştu.

İşitsel alemde sınır tanımayan elektronik müziğin görsel sanatlarla bir araya geldiğinde ulaştığı güçlü formu eşsiz şovuyla gözler önüne seren Eric Prydz şimdiye kadar denenmiş tüm projeleri alaşağı eden EPIC 6.0 ile adeta gövde gösterisi yaptı. Lazer kombinasyonları ve yüksek çözünürlüklü görsellerle desteklenen “Holosphere” ilk günün kuşkusuz en iddialı performanslarından biriydi.

Gözlerinizi kapattığınızda iliklerinize işleyen her tınının ayaklarınızı yerden kestiği, araladığınızdaysa kendinizi boyutlar arasında dönen interaktif bir girdabın içinde bulduğunuz bu eşsiz şovu tüm dünyadan önce deneyimleme şansına erişen Tomorrowland halkı eşsiz bir aleme tanık oldu.

Akustik bir kozanın içinde yükselen AFTERLIFE esintileri…

Tomorrowland’in ikinci günü ana sahnede performans sergileyen Maceo Plex ile başlarken enerji ve coşku da büyüdü.

Son yıllarda prestijli festivallerin aranan ismi hale gelen İtalyan duo Tale Of Us kısa sürede yakaladığı ivme sayesinde iddialı bir marka haline gelen plak şirketi Afterlife bünyesindeki yetenekli sanatçılarla birlikte, deyim yerindeyse, Tomorrowland’e çıkartma yaptı.

Art arda kabin başına geçen VNTM, Kevin de Vries, Agents Of Time, Mind Against gibi isimlerin ardından live performans sergileyen Stephan Bodzin sahneyi, bilinç aleminde uzun bir serüvene dönüşecek gecenin kapılarını aralayan efsanevi duo
Tale Of Us’a devretti.

120.000 led ışıkla çevrelenen ve tavandan asılan 10 tona (yani 3 yetişkin filin ağırlığına) dayanıklı devasa bir vinç yardımıyla ayakta duran “Atmosphere” çadırında konumlanan Afterlife sahnesinden yükselen sesler 360° ışık deneyimi ile birleşerek dans pistindeki kalabalığı peşinden sürükledi. Derin vokal ve sound’ların hakim olduğu setlerini sirenlerle noktalayan ikili o gece orada bulunan herkese üst sınıf bir müzik deneyimi sundu.

NINA KRAVIZ, Helena Hauff ve Paula Temple ard arda sahne aldı

Tomorrowland’e ilk kez 2008’de Damela Ayer mahlasıyla katılan Slav techno tanrıçası Nina Kraviz bu yıl ilk kez kendi ismiyle kurulan sahnede yüzlerce insanı ağırladı. Aradan geçen 10 yılda kendine özgü tarzıyla dikkatleri üzerine çeken Kraviz uluslararası düzeyde takip edilen bir sanatçı olmasının da verdiği prestijle Helena Hauff ve Paula Temple gibi isimlerin ardından festivalin 2. gününü taçlandıran iddialı headliner’lardandı.

Charlotte de WITTE, Sam PAGANINI ve RICHIE HAWTIN’le birlikte performans sergilediği KNTXT sahnesinde festivalin 15. yıl dönümünde ön plana çıkarttığı lokal yıldızlar arasındaydı

İlk haftanın son gününde ön plana çıkan lokal sanatçıların başında gelen Charlotte de Witte adını önümüzdeki Eylül ayında tanıtacağı plak şirketi KNTXT’ten alan sahneye ev sahipliği yaptı. Sam Paganini’nin sürpriz doğum günü kutlaması ile kabin başına geçen de Witte, alanı hıncahınç dolduran ve Belçikalıların çoğunlukta olduğu gururlu kalabalığa unutulmaz dakikalar yaşattı.

Son gecenin tartışmasız kaçırılmaması gereken headliner’ı, techno’nun gelmiş geçmiş en ikonik isimlerinden Richie Hawtin son dakikaların keyfini çıkaran kalabalığı fırtınası altına alarak geceye imzasını attı.

NBA'in efsanevi yıldızı ShaqueILLE O’Neal kabin başındaydı

NBA'in efsanevi yıldızı Shaquille O'Neal, bir diğer adıyla DJ Diesel, basketbol kariyerinin ardından peşine düştüğü müzik tutkusunu ve DJ’lik kariyerindeki yeteneğini dubstep ritimlerin ağırlıkta olduğu dev performansıyla “Shaq’s Fun House” sahnesine taşıdı.

İlk haftanın son günü DIMITRI Vegas & LIKE MIKE & Steve AOKI performansı ile sonlandı

Tomorrowland geçmişleri sanatçı asistanlığını yaptıkları zamana dayanan, 2009’da kendilerini festivalin en küçük sahnesinde bulan ve o zamandan beri festivalin vazgeçilmez isimleri haline gelen Dimitri Vegas ve Like Mike, Steve Aoki ile bir araya geldikleri ana sahnede ilk haftanın kapanış performansını gerçekleştirdi. Efsane üçlü festivalin son dakikalarında ana sahne alanında toplanan binlerce kişiye veda ederken yarının insanları büyülü atmosferi son kez nefeslerini tutarak izledi.

Tomorrowland 15. yıl dönümünde gelmiş geçmiş en iddialı festivallerden biri olduğunu kanıtladı. Festival halkını doğaüstü topraklarda arayışlarına yönlendiren “The Book Of Wisdom: The Return” sayfalarını tekrar açacağı güne kadar hikaye noktalandı. Hikayesini yazan herkese “Günü yaşa, yarını sev, sonsuza kadar birleş” mesajıyla veda eden Tomorrowland’in yarattığı kolektif hafıza dünyanın neresinde olursa olsun müzik etrafında birleşmek isteyen herkese bir sığınak olacak.

Festivalin büyülü yıl dönümünde gerçekleşen 100’e yakın canlı performansı buradan izleyebilirsiniz.

Tomorrowland 2019 line-up’ını daha detaylı incelemek için tıklayın!

W3.CSS

Fotoğraflar: ©Tomorrowland

Spotify '#Frekans' çalma listemizi takip edin.

Sonraki Sayfa
Yükleniyor...
Yükleniyor...